Putin s gratulací mistrům světa narazil. Argentinský prezident ho zpražil kvůli Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin si svojí invazí na Ukrajinu zavřel dveře u celé řady zahraničních státníků. Naposledy to poznal při gratulaci, kterou poslal argentinskému protějšku Albertu Fernandézovi při příležitosti vítězství jeho fotbalistů na mistrovství světa v Kataru. Argentinská hlava státu Putinovi na oplátku vzkázala, že svět „potřebuje jednotu a mír“, přičemž Rusko se prý snaží o opak.

O telefonátu s Putinem informovalo ruské ministerstvo zahraničí a vzápětí i Fernandéz na sociálních sítích.

„Během rozhovoru prezident Ruska Vladimir Putin vřele poblahopřál prezidentu Argentiny Albertu Fernandézovi k vítězství Argentiny na fotbalovém mistrovství světa v Kataru,“ napsala během nedělní noci ruská diplomacie na Twitteru.

Na slova následně reagoval sám argentinský prezident. „Děkuji za vzkaz od prezidenta Putina. Nechť radost, která dnes spojuje Argentinu s mnoha lidmi po světě slouží jako příklad. Naše společnosti potřebují jednotu a mír,“ komentoval vzkaz Fernandéz.

Rozpolcená Latinská Amerika

Ten letos Rusko navštívil a s Putinem osobně jednal, ovšem ještě na začátku února, tedy několik týdnů před invazí na Ukrajinu. Poté, co válka začala, argentinský prezident otevřeně vyzval ruskou hlavu státu, aby konflikt ukončila.

K Argentině se tehdy s odsouzením invaze přidaly například Chile, Kolumbie, Uruguay nebo Ekvádor.

Další prezidenti zemí Latinské Ameriky sice uvedli, že by válka být neměla, ale rázně se proti Rusku nevyhradili. Zpočátku mlčeli ti z Brazílie, Bolívie, Peru nebo karibské Kuby. Počínání Rusů neodsoudil ani Nicolás Maduro z Venezuely, ovšem lídr opozice a samozvaný prezident Juan Guaidó ano.

Tagy:
válka Vladimir Putin Lionel Messi Argentina Ukrajina Cristiano Ronaldo Rusko Mistrovství světa ve fotbale 2022 Prezident Ruska ruská invaze na Ukrajinu