Putin se nezúčastní Gorbačovova pohřbu. Spekuluje se o vážných zdravotních problémech

Vladimir Putin se nezúčastní pohřbu posledního sovětského vůdce Michaila Gorbačova, který se uskuteční v sobotu. Podle Kremlu mu to nedovoluje nabitý pracovní program. Spekuluje se ovšem o tom, že ruský prezident nechce pobývat na veřejnosti, aby nevyšla najevo pravda o jeho zdravotním stavu.

Ruský vládce se s Gorbačovem přišel rozloučit už ve čtvrtek, informovala agentura TASS. „Před odjezdem do Kaliningradu se prezident zastavil v Ústřední klinické nemocnici, kde se rozloučil s Michailem Sergejevičem Gorbačovem a položil květiny k rakvi. Harmonogram mu bohužel neumožňuje zúčastnit se posledního rozloučení, které proběhne 3. září, proto tak učinil už ve čtvrtek,“ přiblížil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Podle záběrů ruských médií současný šéf Kremlu u rakve chvíli postál, sklonil hlavu, dotkl se okraje rakve, pokřižoval se a odešel.

Důvod, proč se Vladimir Putin nechce účastnit sobotního pohřbu, může být ve skutečnosti jiný. Obřad totiž může trvat nejméně hodinu a ruský vládce před kamerami a na veřejnosti nechce dlouho pobývat, uvedl britský deník The Mirror. Putin se údajně obává, že by západní státy zjistily pravdu o jeho zdravotních problémech – spekuluje se o tom, že trpí Parkinsonovou nemocí. Podle amerických zpravodajců se v dubnu léčil dokonce s rakovinou.

Poslední rozloučení s Gorbačovem proběhne ve Sloupové síni Domu odborů. Pohřben bude na Novoděvičím hřbitově v Moskvě. Poslední sovětský vládce zemřel v úterý ve věku 91 let. Podílel se na ukončení studené války a odvrácení hrozby jaderného konfliktu. Ve své zemi byl obviňován z rozpadu Sovětského svazu a jeho ústupu z pozice jedné ze dvou tehdejších supervelmocí.

Putin odepřel Gorbačovovi státní pocty

Na dotaz, zda bude mít Gorbačov státní pohřeb, Putinův mluvčí uvedl, že obřad bude obsahovat „prvky“ státního pohřbu, například čestnou stráž či další podobné formality. Stát rovněž podle Peskova pomáhá s organizací smutečního obřadu.

Putin tak Gorbačovovi odepřel plné státní pocty, kterých se dočkal po své smrti jeho nástupce Boris Jelcin, poznamenala agentura Reuters. Sobotní loučení s někdejším prezidentem SSSR bude podle ní v silném kontrastu k pohřbu Jelcina, který si jako svého nástupce vybral právě Vladimira Putina. Po Jelcinově smrti v roce 2007 Putin vyhlásil den státního smutku a společně se světovými představiteli se zúčastnil velkolepého státního pohřbu v moskevském chrámu Krista Spasitele.

Vztahy obou mužů byly komplikované. „Gorbačov opatrně kritizoval Putinův návrat k moci v roce 2012 a také omezení svobody projevu. Připojil se ovšem k Putinově politice ohledně anexe Krymu, když řekl, že referendum bylo projevem vůle lidu,“ uvedla Tatiana Jeanová z Francouzského institutu mezinárodních vztahů. Válku na Ukrajině už poslední sovětský prezident veřejně nekomentoval.

Tagy: