Ruský exposlanec: Slábnoucí Putin ztrácí respekt spojenců, brzy bude toxický i pro Lukašenka

Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin

Válka na Ukrajině (19.10.2022 9:00)

Se zahájením válečného konfliktu na Ukrajině ruský prezident Vladimir Putin výrazně oslabil. Myslí si to bývalý ruský poslanec Dmitrij Gudkov. Podle něj se šéf Kremlu stává toxickým i pro své spojence na mezinárodním poli. Ti začínají využívat situaci ve svůj prospěch.

„Putin se se zahájením války proměnil ve válečného zločince a ztratil kontrolu nad svými stále ještě aktivními partnery na mezinárodní scéně,“ uvedl v rozhovoru pro agenturu Unian Gudkov, bývalý poslanec ruské Státní dumy. Někteří světoví lídři už podle něj vycítili, že Putinova pozice slábne, a proto vyřkli některé nároky, které se za ta léta nahromadily.

„Zatím jen v měkké formě. Pochopili, že mohou chtít více, říct veškeré své nároky a projevit nespokojenost se stavem věcí. To vše svědčí o oslabení Putina na mezinárodní scéně. Cítí to všichni hráči,“ vysvětlil Gudkov.

Zároveň upozornil, že v budoucnu bude takových prohlášení přibývat. Putin se podle něj stává „toxickým“ i pro takové lídry, jako je prezident Tádžikistánu.

„Brzy bude toxický i pro Lukašenka, který se snaží do konfliktu nevměšovat. Poskytl sice území, ale po celých osm měsíců dělal vše pro to, aby se Bělorusko do přímého konfliktu s Ukrajinou nezapojilo. Myslím si, že Bělorusko se nakonec do války formálně nezapojí. Proč by Lukašenko souhlasil teď, když už se mu podařilo vyvlíknout z oprátky?“ tázal se Gudkov.

Politické elity zachvátil strach

Dodal, že Putin podle něj ztrácí prestiž nejen na mezinárodní scéně, ale i v domácím prostředí. Kontakt ruské investigativní novinářky Jevgeniji Albacové odhaduje, že nejméně 70 procent vedoucích představitelů ruskou válku proti Ukrajině odmítá. Jiná nejmenovaná novinářka z ruské státní televize uvedla, že velkou část politické elity zachvátil „intenzivní strach“, píše The Guardian.

„Čím výš jdete, tím větší zoufalství cítíte. Panuje všeobecné povědomí, že válku nelze vyhrát,“ řekla Albacová. Je podle ní ale nepravděpodobné, že by odpor k válce ohrozil samotného Putina.

„Aby došlo k převratu, nesmí se lidé bát,“ uvedla Albacová. „Kde by se ti lidé měli vůbec setkávat? Na telefonech i v bytech jsou odposlechy,“ vysvětlila. Podle ruského politologa Dmitrije Oreškina je povstání proti Putinovi pro všechny strany příliš rizikové. „Celý tento systém stojí na vůdci,“ dodal.

Tagy: