Putin žije v iluzi. Pokud prohraje, přijde o moc i o život, překvapil bývalý ruský oligarcha

Apokalyptická situace na na Krymském mostě dostává ruského prezidenta Vladimira Putina do prekérní situace. Jeho nejvěrnější podporovatelé požadují tvrdý a nemilosrdný protiúder na Ukrajinu. Pokud se Putinovi nepodaří vyhrát válku, bude ho to ale stát nejen politickou moc, ale také život, předpovídá někdejší ropný magnát a prezidentův hlasitý kritik Michail Chodorkovskij. Válka se podle něj může protáhnout až do jara.

Výbuch mostu přes Kerčskou úžinu a jeho následné zřícení den po Putinových narozeninách otřásl s ruským sebevědomím. I moskevští propagandisté, kteří měli tendenci ruské vojenské neúspěchy bagatelizovat, nyní volají po velké odvetě. Moderátor ruské státní televize Vladimir Solovjov na sociální síti Telegram například napsal, že je na čase „udeřit vší silou a všemi prostředky“.

„Ukrajina se musí ponořit do éry temna. Je nutné jí zničit mosty, elektrárny a další infrastrukturu. Jak říkal Lenin, válku musíme vést doopravdy, nebo ji nevést vůbec. Žádná střední cesta neexistuje,“ pokračoval dále naštvaný propagandistický moderátor.

Někdejší představitel ropného koncernu Jukos a také bývalý kremelský vězeň Michail Chodorkovskij podotkl, že se pod Putinem už nebezpečně kýve židle. Ruský prezident podle něj nyní hraje o všechno. „Pokud nepřesvědčí své nejbližší okolí, že na Ukrajině nakonec zvítězí, nepřijde jen o moc, ale také o svůj život,“ řekl bývalý ruský oligarcha.

Dodal, že Putin nyní žije v iluzi, že zvrátí nelichotivou situaci na bojišti, a nezná skutečnou situaci na frontě. Jakmile si ruský prezident ale uvědomí, že válku definitivně prohrál, může nakonec sáhnout po taktických jaderných zbraních.

„S největší pravděpodobností potrvají boje do února. Každopádně Ukrajinci se pokusí rozmělnit tok mobilizovaných branců, což nebude příliš obtížné. Rusové nemají čas je nejen vyzbrojit, ale ani obléci. O tom, že by je měli zaučit, ani nemluvím. Putina čeká neodolatelná touha použít jaderné zbraně,“ dodal ruský opoziční politik Chodorkovskij v rozhovoru s Julií Latyninovou.

Chodorkovskij patřil ke známým ruským oligarchům, kteří si svou moc vypěstovali na privatizacích po rozpadu Sovětského svazu. Tehdy získal pověst dravého obchodníka, po vyšetřování v hospodářských kauzách ale skončil ve vězení. Ven se dostal až po Putinově milosti v roce 2013. Později si založil opoziční hnutí Otevřené Rusko. Tamější ministerstvo vnitra ho v roce 2021 spolu se šachovým mistrem Garrym Kasparovem zařadilo na seznam „zahraničních agentů“.

Tagy:
válka Vladimir Putin jaderné zbraně Ukrajina Krym Michail Chodorkovskij Rusko oligarcha válka na Ukrajině ruská invaze na Ukrajinu Krymský most