Svoboda: Putina se lidé v jeho okolí bojí. Proto mu raději lžou a on je mimo realitu

Z ruského prezidenta Vladimira Putina mají lidé v jeho okolí strach, proto mu raději lžou. „Když se někdo klepe strachy před svým šéfem a bojí se mu říct, jaká je realita, šéf se realitu ani nedoví,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL).

Rusko se na Ukrajině nesoustředí pouze na vojenskou infrastrukturu, stále častěji bombarduje i civilní cíle. V neděli také hackerské hnutí Anonymous zveřejnilo mapy a plány, z nichž se dá vyčíst, že invaze měla trvat pouze 14 dní. Začala přitom už 24. února. „Podle mého názoru Vladimir Putin narazil na to, že jeho okolí se ho bojí, a tak mu lže,“ řekl Svoboda.

„Prezident Putin byl především zaskočen tím, že mu měli říct, co znamená mínění ve svobodném světě. Měli mu také říci, že se Ukrajinci budou bránit tak houževnatě, že to je jejich národní hrdost. Měli mu říct více toho, co je zřejmé teprve teď. Proto je ruská armáda zaskočena mnoha faktory,“ dodal bývalý šéf diplomacie.

Dojde k aktivaci článku 5?

Ruský delegát pro jednání s Ukrajinou Leonid Sluckij v neděli uvedl, že se v neděli v rozhovorech dosáhlo významného pokroku. To potvrdil i ukrajinský zástupce na jednáních Michail Podoljak. „Už se nejedná z pozice ultimáta. Čtu to tak, že není jediná výchozí pozice. Bude se hledat řešení. Potvrzuje se to z obou stran. To dává naději, že se bude dále jednat. Zřejmě se tu rýsuje naděje,“ přiznal Svoboda.

Ruské rakety už dopadají desítky kilometrů od polských hranic, tedy i od hranic NATO. Z USA zní, že je načase hovořit o aktivaci článku 5, tedy o společné obraně členských států NATO. „Verbální odhodlání tu samozřejmě je. Kdyby k tomu teoreticky došlo, ještě musí být úplná shoda mezi všemi členy NATO, že je naplněn článek 5. Potom se každý členský stát rozhodne, jak bude napadenému státu pomáhat. Pak se teprve spustí mechanismus politického rozhodování, jak se společně bránit,“ vysvětlil bývalý ministr zahraničí.

A jak si podle něj vede česká vláda vzhledem k uprchlické krizi? „Zatím si vláda vede velmi dobře, jsme ale na začátku. Dopady teprve přijdou a budou mít dlouhé trvání. Spíše bude záležet na tom, jak vláda bude situaci zvládat později, až opadne všeobecné nadšení a souhlas veřejnosti,“ zdůraznil Svoboda.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu
Partie

Jelínková o prohře se Zwyrtek Hamplovou: Děsí mě, že takový člověk bude v Senátu

Děsí mě, že v senátních volbách zvítězila paní, jež stojí na jednom pódiu s lidmi, kteří říkají, že by šli požádat o pomoc Putina. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekla bývalá senátorka a šéfka klubu KDU-ČSL Šárka Jelínková. Ta se na Kroměřížsku nedostala do druhého kola senátních voleb. Nakonec v daném obvodu vyhrála kontroverzní právnička Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ).

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:46

Rusové zůstávají největším dodavatel zbraní na Ukrajinu, hlásí tamní ministerstvo obrany

15:03

Německo, Dánsko a Norsko koupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

14:30

Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn, uvedly dánské úřady

14:01

Bojový vrtulník Ka-52 okupantů sestřelen, radují se ukrajinští vojáci

Živě
ON-LINE: Ruský ústavní soud dal zelenou anexi ukrajinských území. Na tahu jsou poslanci

Ruský ústavní soud schválil připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku. V pondělí mají anexi Doněcké, Luhanské, Chersonské a Záporožské oblasti schvalovat poslanci. V Lymanu na východě Ukrajiny, kde v sobotu zavlála ukrajinská vlajka, se sice ještě bojuje, ale už tam není ani stopy po pseudoreferendu zorganizovaném Moskvou, řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Rusko by se podle čečenského vůdce Razmana Kadyrova nemělo v reakci na utrpěné porážky bát použít jaderné zbraně. Na letišti Belbek na poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian. Podle tamní proruské správy tam vzplálo letadlo. Z plynovodu Nord Stream 1 už patrně neuniká plyn, tlak v plynovodním potrubí se stabilizoval, uvedly v neděli podle agentury AP dánské úřady.

Putin nemá vagnerovce pod kontrolou. Kvůli mobilizaci zažije horké chvíle, říká analytik

Vladimir Putin nemá Vagnerovu skupinu plně pod kontrolou, říká vojenský analytik Lukáš Visingr. Jedná se však o jednu z nejúspěšnějších ruských sil během invaze na Ukrajinu. Zakladatel skupiny nicméně zkušenější veterány v jednotce doplňuje nováčky bez výcviku, ti pak slouží jen jako „potrava pro děla“. Mobilizace podle odborníka ruské problémy jen prohloubí.

Kupka prozradil, kdy koalice oznámí postup v boji o Hrad. Představí vlastního kandidáta?

Koalice Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) v úterý 4. října oznámí, jak se postaví k prezidentským volbám. V nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Ten zároveň lidi žádal o pochopení, že se koalice stále nevyjádřila. Premiér Petr Fiala (ODS) přitom sliboval, že resumé řekne do konce září. Zda ale představí vlastního kandidáta, není jasné. Podle dřívějšího vyjádření premiéra spíše někoho podpoří.

Snížení teplot v učebnách? Děti by onemocněly, budeme vytápět i nadále, zní od ředitelů škol

Učebny budeme vytápět i nadále, jinak děti onemocní a odrazí se to na absenci ve třídách i kvalitě vzdělání. Redakci CNN Prima NEWS to uvedli oslovení ředitelé škol, kterým se nelíbí vládou doporučované snižování teplot v prostorech nejen vzdělávacích institucí. Navzdory rostoucím cenám energií si ředitelé podle svých slov nemohou dovolit riskovat zdraví svých žáků, u některých škol přitom prudce vzrostly zálohy na energie.

Tragédie po utkání ligy v Indonésii: V tlačenici na fotbalovém stadionu zemřelo 125 lidí

Aktualizováno

Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě Malang zemřelo v sobotu večer 125 lidí. Úřady počet obětí oficiálně upřesnily po kontrole údajů z deseti nemocnic v oblasti, kam byly desítky zraněných, včetně žen a dětí, ze stadionu převáženy. Původně bylo hlášeno 174 mrtvých a dalších nejméně 180 zraněných. O tragédii v neděli informovaly zahraniční tiskové agentury s odvoláním na místní policii a úřady na ostrově Jáva.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu nadále zrychluje. Přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

Šíření covidu v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru, zhruba o sto víc než před týdnem. O 414 se za poslední týden zvýšil počet hospitalizovaných, je jich 1 381. Pacientů v těžkém zdravotním stavu leží v nemocnicích 48, o 20 víc než minulou sobotu. Testovaných o čtvrtinu ubylo. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.