Kamarádi z juda nebo šéf šermířů. Kterým oligarchům ruský prezident i nadále naslouchá?

Od začátku války na Ukrajině je hodně slyšet o ruských oligarších. Někteří v uplynulých měsících náhle zemřeli a takřka vždy jejich smrt provázela řada pochybností, jiní jsou vidět po boku prezidenta Vladimira Putina. A právě jejich přehled jsme pro vás připravili.

Západní mocnosti a Evropská unie si udržují podrobný seznam jmen ruských oligarchů, kteří jsou i nadále věrní Vladimiru Putinovi. Právě přes ně se snaží na prezidenta Ruské federace tlačit, aby ukončil válku na Ukrajině. Činí tak velmi jednoduše – sankcemi. Mnozí oligarchové se dostali na sankční list Západu, což jim značně komplikuje podnikání mimo Rusko, stejně tak i samotné cestování.

Mezi tyto oligarchy má patřit kupříkladu Oleg Děripaska. Jeden z nejbohatších Rusů přišel ke svému jmění díky privatizaci hliníkáren, spolupracoval třeba se známým kolegou-oligarchou Romanem Abramovičem. Později se dokonce stal největším producentem hliníku na světě. V Česku a jinde v Evropě však nejvíc vešel ve známost kvůli své aféře s luxusní prostitutkou Anastasijí Vašukevičovou, která si říkala Nasťa Rybka. Ta podle AP uvedla, že Děripaska měl coby Putinův blízký spojenec kontakt na amerického exprezidenta Donalda Trumpa prostřednictvím bývalého šéfa jeho volební kampaně Paula Manaforta.

Děripaska se každopádně již ke konci března, čili měsíc po zahájení ruské invaze, vyjádřil, že je proti válce. „Mír je velmi důležitý. Vyjednávání musí začít, jakmile to bude možné,“ pronesl v minulosti Děripaska. Oligarcha každopádně zůstává mezi Putinovými spojenci.

To platí i pro Michaila Fridmana. Zahraniční média, v čele například s Bussiness Insider, jej označila za nejvýznamnějšího ruského finančníka. Ani jemu se sankce nevyhnuly, čemuž se podle svých slov divil a považoval je za neférové. V dopise svým zaměstnancům se snažil poukázat na to, že sám má údajně ukrajinské kořeny, jeho rodiče prý dodnes žijí ve Lvově. „Jsem silně spjat s ukrajinským i ruským lidem a považuji současný konflikt za tragédii pro oba,“ psal v březnu Fridman.

Nezapomenout nelze ani na zmiňovaného Romana Abramoviče. Podnikatel, který se kvůli sankcím musel vzdát anglického fotbalového klubu Chelsea FC, jednoho z nejúspěšnějších světových týmů v posledních letech, se dokonce podílel na jednání mezi Ruskem a Ukrajinou coby člověk, který dokáže hovořit s oběma stranami.

Putinovi kamarádi z juda i jeho oblíbený oligarcha

Po konci války na Ukrajině před časem volal i v minulosti nejbohatší Rus Alexej Mordašov. Na konflikt nahlížel jako na „tragédii dvou bratrských národů“. „Je hrozné, že Ukrajinci a Rusové umírají, že lidé zažívají těžkosti a že ekonomika kolabuje. Musíme udělat vše potřebné, abychom našli cestu ven z tohoto konfliktu ve velmi brzké době, a krveprolití ustane, abychom mohli zasaženým lidem pomoci se vrátit do normálního života,“ sdělil Mordašov před časem Forbesu.

Za zmínku stojí i muž, o němž se říká, že je „Putinův oblíbený oligarcha“ – Ališer Usmanov. Svého času rovněž nejbohatší člověk v Ruské federaci se těší mimořádné přízni prezidenta, který si od něj má nechávat radit v otázkách byznysu. Sankce se značně dotkly i jeho. Kromě omezení s podnikáním a cestováním se musel vzdát svého postu v čele Mezinárodní šermířské federace, které šéfoval od roku 2018.

Silné a především dlouholeté postavení mají u Putina podle BBC bratři Arkadij a Boris Rotenbergové. Petrohradští oligarchové se s ruským prezidentem znají již od dětství, neboť spolu zápasili v judu. S prvně jmenovaným bratrem byl Putin přímo zápasový parťák. Dvojice později uspěla ve stavebnictví, stavěli například Krymský most přes Kerčskou úžinu, měli práci od ropného giganta Gazprom a dále mnoho státních zakázek. Ve velké míře jim k tomu zřejmě pomohlo právě přátelství s Putinem. Aktivní jsou i další členové této rodiny.

V Putinově okolí se pohybuje i Vladimir Potanin. Dnes druhý nejbohatší Rus má na dění ve své zemi obrovský vliv již od 90. let, měl se údajně podílet i na politické kariéře Putinova předchůdce Borise Jelcina. Oproti dalším oligarchům se však několik měsíců vyhýbal západním sankcím. Kupříkladu Velká Británie je na něj uvalila až v červnu, USA až v polovině prosince.

Putin zatím na výzvy oligarchů, ať už přímé či nepřímé, nereagoval a válka na Ukrajině trvá dodnes.

Tagy:
Vladimir Putin podnikání Evropská unie sankce Rusko Oleg Děripaska Roman Abramovič Prezident Ruska Michail Fridman ruská invaze na Ukrajinu