RADAR: Na Česko se žene sníh, hrozí silný vítr i náledí. Napadne až 60 cm, jak bude u vás?

V Jizerských horách a Krkonoších může o víkendu napadnout až 60 centimetrů sněhu, jinde v horských oblastech nasněží mezi 10 a 30 cm. Bude také větrno, na Českomoravské vrchovině a v západních částech Moravy a Slezska dosáhne vítr v nárazech až 70 kilometrů v hodině. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varuje před možnou tvorbou sněhových jazyků, zmrazků a náledí. Pro podrobné informace sledujte náš meteoradar.

„Očekáváme, že během víkendu napadne v horských oblastech deset až 30 cm, na návětří severních hor 30 až 60 cm a v jejich přilehlých oblastech deset až 25 cm nového sněhu,“ uvedli meteorologové. Výstraha před novou sněhovou pokrývkou, která byla vydána na celý víkend, se týká částí Libereckého a Královéhradeckého kraje.

Pozn.: K zobrazení aktuální sněhové pokrývky rozklikněte na radaru v pravém horním rohu kategorii Déšť, bouře – Nový sníh.

V oblastech kolem Frýdlantu, Jablonce nad Nisou, Jilemnice a Tanvaldu a pro regiony Trutnov a Vrchlabí platí varování s vysokým stupněm nebezpečí. Meteorologové očekávají sněhovou kalamitu, hrozí i velké komplikace v dopravě a energetice. Doporučují nevyjíždět autem, pokud to není nutné. Pokud ano, musí řidiči počítat s delší dobou jízdy.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kdy bude jaro? Pozorujte rostliny a naslouchejte ptákům, mají nejlepší předpověď

„Doporučuje se (...) většinu cesty naplánovat tak, aby proběhla za denního světla. Jezdit s dostatečnou rezervou paliva v nádrži. Nezapomenout na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Ve vozidle mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla. Na horách dodržovat pokyny Horské služby,“ doplnili odborníci.

V kombinaci čerstvého větru a nového prachového sněhu se budou v sobotu od středních poloh severozápadu a severu Česka místy tvořit sněhové jazyky. Výstraha platí pro celý Karlovarský a části Ústeckého, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje. Meteorologové znovu doporučují sledovat dopravní zpravodajství a dávat na cestě větší pozor.

Od sobotního pozdního odpoledne až do nedělního rána hrozí v nižších a středních polohách tvorba zmrazků nebo náledí. Varování před nimi platí pro celé území republiky v polohách do 600 metrů nad mořem.

Poslední výstrahou, kterou ČHMÚ v pátek vydal, je ta před silným větrem. Varování platí od sobotní šesté hodiny ráno až do šesté večer pro část Olomouckého, Pardubického a Jihomoravského kraje a Vysočiny. Vítr může lámat stromy a způsobit i škody na budovách.

„Nebezpečí úrazu uvolněnými předměty a zlomenými větvemi, možné komplikace v dopravě. Doporučuje se zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty apod. Dbát zvýšené opatrnosti při pohybu venku a při řízení vozidel. Na horách omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií,“ dodali meteorologové.

Tagy: