STAN vrátí všechny dary, které dostali od firem po volbách. Nejsme lumpové, říká Rakušan

Hnutí STAN vrátí veškeré dary, které dostalo od právnických osob od sněmovních voleb až doposud. Na tiskové konferenci po jednání předsednictva to uvedl šéf STAN a ministr vnitra Vít Rakušan. Hnutí čelilo kritice, že je financují i firmy spojené s trestně stíhaným podnikatelem nebo ovládané společnostmi z Kypru.

„Hnutí vrátí veškeré dary, které dostalo od právnických osob od sněmovních voleb až do dnešního dne,“ prohlásil na tiskové konferenci lídr Starostů a nezávislých Rakušan. Dohromady hnutí vrátí 3,42 milionu korun.

„My, jako hnutí STAN, nejsme zloději nebo lumpové. Možná děláme chyby, nebo jsme jednali tak, že to nebylo chytré, ale nejsme zloději. Tohle to dokazuje,“ prohlásil dále Rakušan. Zároveň odmítl, že by přijetím darů STAN porušili nějaký zákon.

Web Seznam Zprávy napsal, že hnutí podporuje trestně stíhaný muž. Podle deníku MF Dnes zase Starostové dostali peníze od firem ovládaných společnostmi z Kypru. Šlo o částky od 100 až 200 tisíc korun. Dárci firmy buď z Kypru ovládají, nebo je v této zemi založili. Více se dočtete zde.

Starostové chtějí úpravu zákona

Další peněžní dary plánuje hnutí přijímat jen od fyzických osob, než se případně změní zákon o financování stran. „Je to radikální řešení, které nemá obdoby. Chceme ale ukázat, že STAN je hnutí otevřené a hnutí, které své předsevzetí plní,“ řekl novinářům Rakušan. Žádné peníze však podle něj nestojí za to, aby riskovali důvěru lidí.

Opoziční hnutí SPD a ANO chtěla vyzvat k odvolání předsedy Starostů Víta Rakušana z funkce ministra vnitra a vytvořit vyšetřovací komisi k financování STAN. Vládní koalice je nepodpořila. Po Starostech však požadoval vysvětlení i lídr Pirátů Ivan Bartoš.

Novelu navrhnou Starostové koaličním partnerům. „Budeme iniciovat debatu o úpravě pravidel financování stran. Chceme, aby bylo vyjasněno, jaká mají být. Je-li tu společenská nutnost tyto věci nějak zpřísnit a dále definovat, pojďme debatu otevřít,“ řekl místopředseda poslanců STAN Lukáš Vlček.

Farský bude předmětem jednání

Tématem úterní tiskové konference byl i odjezd poslance Jana Farského (STAN) na dlouhodobou studijní stáž do Spojených států. V tomto týdnu o záležitosti budou jednat Starostové s Piráty, v úterý věc proberou předsedové vládní pětikoalice.

Poslanec a místopředseda hnutí STAN před týdnem oznámil, že bude půl roku na stáži na univerzitě v americkém Oregonu, protože Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a slíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová sněmovní hlasování. To v úterý Rakušan zopakoval.

Zejména opoziční politici obviňovali Farského mimo jiné z pohrdání voliči, i podle některých představitelů vládních stran bylo Farského rozhodnutí špatné. „Dopadne to na nás na všechny, odnese to Sněmovna a snižuje to její kredit. Tento způsob výkonu mandátu se mi zdá nešťastný. Farský nám zavařil, tak se nedivte, že se nám to nelíbí,“ kritizoval Farského půlroční stáž bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) v nedělní Partii.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

09:31

Expert: Do armády narukují i HIV pozitivní. Možná se dostanou i na frontu, nikomu to nevadí

08:45

Rusko podle Patruševa nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.