Rasistický skandál v F1: Legendární pilot urazil Hamiltona. Dělejme s tím něco, zuří Brit

Černoušek. Tímto výrazem označil Lewise Hamiltona v televizním rozhovoru trojnásobný brazilský šampion F1 z 80. let Nelson Piquet a spustil lavinu reakcí. Hamilton se o Piquetovi, který je znám svou jízlivostí, vyjádřil jako o člověku „zpátečnických postojů“ a rekordmana v počtu mistrovských titulů podpořila i jeho stáj Mercedes.

Brazilec Piquet se hanlivě vyjádřil o Hamiltonovi po loňské britské Velké ceně, když komentoval kolizi Brita s jeho rivalem v boji o mistrovský titul Maxem Verstappenem, kvůli které Holanďan musel ze závodu odstoupit. Hamilton nakonec závod na okruhu v Silverstone vyhrál.

Diskuze nad rozpačitými výkony Lewise Hamiltona v této sezóně už se pomalu stávají koloritem F1, ne každý ale dokáže tnout do živého tak nepatřičně jako někdejší brazilský šampion.

Devětašedesátiletý Piquet při zpětné analýze loňského závodu na okruhu v Silverstone, po kterém skončil přítel Piquetovy dcery Kelly Max Verstappen v nemocnici, Hamiltona kritizoval zcela bez obalu. V komentáři pro brazilský podcast použil v portugalštině pejorativní výraz „neguinho“ neboli černoušek:

„Ten ‚neguinho‘ si vybral špatnou stopu a nenechal druhému jezdci místo. Neguinho zvolil špatný průjezd zatáčkou, a to jen proto, že tu zatáčku nezná. Tam není možné dostat se před dvě auta najednou,“ kritizoval Piquet Hamiltona.

Všichni za Hamiltonem

„Diskriminační nebo rasistický slovník je nepřijatelný v jakékoli formě a ve společnosti nemá místo. Lewis je skvělý vyslanec našeho sportu a zaslouží si úctu. Jeho neúnavné úsilí o zlepšení diverzity a inkluze je pro mnohé příkladem,“ napsalo poté na sociální sítě vedení formule 1.

Hamilton zveřejnil svou reakci na Twitteru: „Jsou to víc než jen slova. Tyto archaické způsoby myšlení se musí změnit a v našem sportu nemají místo. Za tím si stojím celý život. Přišel čas s tím něco dělat.“

Na urážku své jedničky reagoval také tým Mercedesu: „Společně sdílíme vizi rozmanitého a inkluzivního motoristického sportu a tento incident podtrhuje zásadní význam pokračování ve snaze o světlejší budoucnost.“

Piquet nechodí pro sexistické, rasistické i xenofobní narážky daleko. Už během své aktivní kariéry proslul nechutnými poznámkami na adresu ženy dalšího šampiona Nigela Mansella, když byli týmovými kolegy ve Williamsu, spekuloval také o sexuální orientaci Ayrtona Senny. Na otázku, kdo z trojnásobných brazilských mistrů světa byl lepším pilotem s oblibou odpovídá: „Já jsem stále naživu“. Senna zahynul v Imole v roce 1994.

Tagy:

Hlavní zprávy

ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Ukrajina hlásí úspěch na jihu. Zničila tanky, plamenometný systém i vrtulník

Válka na Ukrajině trvá už déle než sedm měsíců. Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Spolu s ním tak při ceremoniálu v Kremlu učinili také zástupci těchto Ruskem okupovaných oblastí. Kyjev a Západ anexi odmítají. Ukrajina podává žádost o urychlené přijetí do NATO. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Ukrajinské jednotky prý také na východě Ukrajiny obklíčily město Lyman, kde se nachází asi až 5 500 nepřátel.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
10:48

Ukrajinci odhadují, že v Lymanu obklíčili na 5000 ruských vojáků

10:23

Rusové podle Ukrajinců zadrželi ředitele Záporožské jaderné elektrárny

10:07

Zelenskyj poděkoval Bidenovi za finančního podporu: Vážíme si silného aktu solidarity

09:48

Soul neuznává ruskou anexi ukrajinských území, vyzývá k zachování suverenity

Tři měsíce poté. Jak si stojí České Švýcarsko? Turisté opět mohou vyrazit na Pravčickou bránu

V národním parku České Švýcarsko, kde 24. července vypukl rozsáhlý lesní požár, v sobotu skončil noční zákaz vstupu a otevřela se cesta ze Hřenska na turisty vyhledávanou Pravčickou bránu. Kromě toho se mohou výletníci vypravit také na Malou Pravčickou bránu z Mezní Louky přes vrch Větrovec. Z oblíbených cílů zůstanou nepřístupné soutěsky řeky Kamenice a Gabrielina stezka. Nadále také platí zákaz vstupu na požářiště. Informoval o tom mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Boj o Hrad řečí peněz: Limit 40 milionů plánují vyčerpat pouze dva ohlášení kandidáti

Využít celý čtyřicetimilionový limit na prezidentskou kampaň v tuto chvíli plánují pouze generál Petr Pavel a bývalá rektorka Danuše Nerudová. Další potvrzení kandidáti počítají s výdaji ve výši řádově milionů korun. Podnikatel Karel Janeček chce peníze na kampaň uvolňovat podle vývoje situace. Prezidentští kandidáti to uvedli v anketě ČTK.

Chybí důkazy? Kreml podle ruského tajemníka nemá údaje o západní sabotáži na plynovodech

Rusko nemá informace, že diverzi na plynovodech Nord Stream, které mají po dně Baltu přivádět ruský plyn do Německa, zorganizovaly západní tajné služby, uvedl v ruské televizi tajemník ruské bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev. Zároveň ale tvrdil, že dříve se západní tajné služby poškozením plynovodů výbuchy zabývaly, uvedl list Kommersant na svém webu.

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Domácí zpravodajství

Šíření covidu opět zrychluje. Nových případů bylo v pátek o tisíc více než před týdnem

Šíření covidu v Česku několik týdnů zrychluje. V pátek laboratoře potvrdily 3 859 nových případů nákazy, asi o 1 000 víc než před týdnem. K tomu ministerstvo za uplynulý den eviduje 1 564 podezření na opakovanou infekci. V nemocnicích je 1 480 lidí s covidem, mezitýdně asi o 430 více. Ve vážném stavu je 54 hospitalizovaných, minulý pátek to bylo o 20 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.