reklama

Namátkové testy v Řecku zůstávají. Česko vyřadí ze seznamu bezpečných zemí Španělsko

Řecko oficiálně zrušilo povinnost předkládat negativní test na COVID-19 při letu z České republiky, která měla platit od pondělí. Na pozemní hranici ale turisté test předkládat musí. Česko pak od 24. srpna vyřadí ze seznamu bezpečných zemí Španělsko, výjimkou jsou Kanárské ostrovy.

reklama

Řecko původně chtělo zařadit Česko spolu s dalšími státy mezi rizikové, po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) a české diplomacie ale změnilo názor. Negativní test musí stále předkládat lidé, kteří přiletí z Bulharska, Rumunska, Spojených arabských emirátů, Malty, Švédska, Belgie, Španělska, Nizozemska, Albánie a Severní Makedonie.

Pokud by turisté do Řecka zamířili po silnici, stále musí testem a lékařským potvrzením dokládat, že nejsou nakažení. Týká se to i dětí.

Ambasáda upozornila, že Češi i nadále budou muset vyplňovat nejméně 24 hodin před odletem do Řecka elektronický formulář Passenger Locator Form. Na základě toho dostanou QR kód, který budou muset po příletu do země předložit.

K tématu

Velvyslanectví také připomíná, že po příletu mohou být turisté namátkově testováni, a pokud se prokáže nákaza koronavirem, jsou na dobu 14 dní umístěni do izolace v karanténním hotelu společně se svými nejbližšími spolucestujícími.

Česko vyřadí Španělsko ze seznamu bezpečných zemí

Tzv. semafor, který upravuje cestování do zahraničí, se ale přece jen změní. Od 24. srpna Česko vyřadí ze seznamu bezpečných zemí Španělsko s výjimkou Kanárských ostrovů. Čeští turisté tak při návratu ze země po tomto datu budou muset předložit negativní test na COVID-19, nebo jít do karantény. Stejná pravidla budou platit i pro cizince, kteří ze Španělska přicestují do Česka. Uvedlo to v pátek ministerstvo zdravotnictví.

Turisté, kteří od 24. srpna přiletí ze Španělska, se podle ministerstva budou muset bezprostředně po návratu telefonicky ohlásit na krajské hygienické stanici příslušné k místu jejich bydliště. Následně budou muset absolvovat test na COVID-19, který si sami zaplatí, a o výsledku hygieniky informovat do 72 hodin od vstupu na české území.

„Do té doby jsou tyto osoby povinné nosit ochranné prostředky dýchacích cest. Omezený je také jejich volný pohyb,“ uvedlo ministerstvo. „Neplatí ale, že by osoby vracející se ze Španělska nemohly využívat hromadnou dopravu a taxi službu,“ napsalo v tiskové zprávě.

Pokud lidé test po návratu nepodstoupí, čeká je dvoutýdenní karanténa. Výjimku mají pouze lidé, kteří ve Španělsku strávili méně než 12 hodin, a děti do pěti let. Tito podle ministerstva zdravotnictví test po návratu ze země absolvovat nemusí a karanténa je nečeká.

K tématu

Další hlavní zprávy

reklama
Slováci řeší zákon o plagiátech. Matovič a jeho kolegové však o tituly nepřijdou
Co bude s Prymulovou pozicí vládního zmocněnce? Vláda prý bude hledat jeho nástupce
Děláme vše pro bezpečí voleb, uvedl Hamáček. Podle něj se nejhorší scénář zatím nenaplňuje
reklama
reklama
Prymulu nechceme. Lidé odmítají nového ministra, petici podepsalo přes 10 tisíc lidí

Roman Prymula

Domácí zpravodajství

Na kurzarbeitu jsme se shodli, oznámila Maláčová. O platech politiků koalice nejednala
Není důvod pro plošná opatření, postrádám srozumitelnost, říká krizový manažer
Další články
reklama
reklama