
Triko měl od krve a svíjel se bolestí. Přítelkyně pobodaného z České Lípy promluvila
Dům manželů Svobodových v Lužicích po tornádu. Na snímku Vojtěch Svoboda. Zdroj: Ivan Motýl
Dům manželů Svobodových rok po tornádu. S úpravami dvora teď pomáhají ukrajinští dělníci Dimitrij a Vadim. Zdroj: Ivan Motýl
Dům manželů Svobodových šest měsícců po tornádu. Zdroj: Ivan Motýl
Dům manželů Svobodových rok po tornádu. S úpravami dvora teď pomáhají ukrajinští dělníci Dimitrij a Vadim. Zdroj: Ivan Motýl
Naftové doly v Lužicích rok poté Zdroj: Ivan Motýl
Naftové doly v Lužicích po tornádu Zdroj: Ivan Motýl
Naftové doly v Lužicích půl roku poté Zdroj: Ivan Motýl
Naftové doly v Lužicích půl roku poté Zdroj: Ivan Motýl
Naftové doly v Lužicích po tornádu Zdroj: Ivan Motýl
Naftové doly v Lužicích půl roku poté Zdroj: Ivan Motýl
Velkomoravská ulice v Lužicích rok po tornádu Zdroj: Ivan Motýl
Velkomoravská ulice v Lužicích po tornádu Zdroj: Ivan Motýl
Velkomoravská ulice v Lužicích šest měsíců poté Zdroj: Ivan Motýl
Dana Svobodová a Vojtěch Svoboda před stejným domem v Lužicích rok poté Zdroj: Ivan Motýl
Dům manželů Svobodových v Lužicích po tornádu Zdroj: Ivan Motýl
Dana Svobodová před stejným domem v Lužicích šest měsíců poté Zdroj: Ivan Motýl
Hospoda U Konečků na Vánoce Zdroj: Ivan Motýl
Dana Svobodová a Vojtěch Svoboda rok po tornádu Čas běží.... Zdroj: Ivan Motýl
Hospoda U Konečků po tornádu Zdroj: Ivan Motýl
Hospoda U Konečků po roce Zdroj: Ivan Motýl
Hospoda U Konečků po roce. Jaromír Hudec sbírá i peníze na pomoc Ukrajině. Zdroj: Ivan Motýl
Aneta Stibůrková na snímku z loňského léta stojí před domem své tety, který přiléhal k hospodě a po tornádu musel být zbořen. Zdroj: Ivan Motýl
Hospoda U Konečků po roce. Jaromír Hudec z Jihomoravské komunitní nadace připravuje jídlo k poctě dobrovolníků. Zdroj: Ivan Motýl
Po roce na stejném místě vyrůstá nový dům. Zdroj: Ivan Motýl
Naďa Herníková rok po tornádu. Manžel v květnu zemřel, k jeho smrti prý přispělo i tornádo, těžce nesl pohled na zničené Lužice. Zdroj: Ivan Motýl
Naďa Herníková, 23. června 2022. Růže pěstuje i na památku zesnulého manžela. Zdroj: Ivan Motýl
Naďa Herníková s manželem Jiřím, Vánoce 2021 v Lužicích. Jejich byt u nádraží v Lužicích rozmetalo v červnu 2021 tornádo. Zdroj: Ivan Motýl
Pomoc odplácí další pomocí. To je asi nejsilnější poznatek reportéra CNN Prima NEWS, který po roce znova navštívil oběti tornáda v moravské dědině Lužice. Živel tam udeřil zkraje večera 24. června 2021. „Podívejte se, tohle jsou záseky letícího skla a dalších předmětů. Jako gilotina,“ vyprávěl penzista Vojtěch Svoboda pro CNN Prima NEWS bezprostředně po tornádu. „Bylo to jako nálet. Proto si teď dokážeme lépe představit ty hrůzy na Ukrajině a posíláme tam peníze,“ říká po roce jeho manželka Dana.
Ukrajinština je v Lužicích slyšet na každém kroku. Rány po loňském tornádu ještě nejsou zacelené a stavebnictví se bez zedníků z ciziny neobejde. Kromě mužů potkáváme na staveništích i ukrajinské ženy v montérkách. Před domem manželů Svobodových stojí u míchačky 27letý Dimitrij Doronbij a 21letý Vadim Plešenic. Oba zedničili v nedalekém Hodoníně už před ruskou invazí na Ukrajinu, a už den po útoku tornáda na Lužice tady pomáhali se záchrannými pracemi.
„Dneska jsme něco jako rodinní známí manželů Svobodových,“ vypráví Dimitrij. Tornádo mnohatunovou ocelovou konstrukci střechy u Svobodů změnilo v hromadu šrotu. Rozmlátilo okna, dveře i veškerý nábytek. A co nezničil vítr, to dokonal déšť.
Stejné to bylo v celé ulici. Obchod zůstal bez střechy, ulétla i z hospody U Konečků. Z mnohých domů zůstaly jen obvodové zdi, stožáry veřejného osvětlení vichr pokroutil jak umělohmotné lžičky, když se vloží do vařící kávy. Byl to apokalyptický pohled, dnes už hodně domů v ulici „povstalo z popela“.
„Nebýt dobrých lidí, nikdy bychom dům nedali znova do kupy,“ vypráví Vojtěch Svoboda. S obnovou tohoto domu pomáhalo nesčetně dobrovolníků, dokonce i Dan Kalousek, šéfdirigent orchestru Městského divadla v Brně. Dům je téměř opraven. „Už dokonce stavíme i kurník a po roce se k nám na dvorek vrátí slepice. Bez nich to nebylo ono, těším se, až se u nás zase zabydlí,“ přeje si Dana Svobodová. Dokončovací práce dělají právě Ukrajinci.
Dimitrij Doronbij z Užhorodu se zamýšlí, jak dlouho bude trvat obnova jeho vlasti. V Lužicích není ani po roce zdaleka hotovo, a Putin ničí Ukrajinu hůř než tisíc tornád. „Ten vrah a blázen Putin východ naší země srovnává se zemí. Tohle neopravíme za rok jako tady na Moravě, to bude trvat deset a možná i mnohem více let.“ Vojtěch Svoboda ho doplňuje: „Po tornádu si zdejší lidé mysleli, že prožili něco jako peklo. Ale dneska víme, že proti válce na Ukrajině to vlastně byla jen taková legrace.“
Vzápětí se rozvíjí diskuse, jak obnovit tisíce rozstřílených panelových domů na Donbase, v Mariupolu i jinde. „Samozřejmě, že to nejde, všechno se musí strhnout a postavit znova,“ je přesvědčen pan Vojtěch a jeho žena Dana spráskne ruce: „A kam se vrátí všichni ti lidé, co utekli před válkou? To je hrozné! My už znova bydlíme ve svém, ale co oni?“ Dimitrij dodá: „Napřed musíme zvítězit nad Putinem, pak se uvidí.“
Jdu o dům dál. Jako děsivé memento na mě druhý den po tornádu působila smrští osekaná alej před troskami hal Moravských naftových dolů v Lužicích. V tom obraze bylo něco ze zkázy newyorkských Dvojčat z 11. září 2001. Zvláště, když u haly zapózovali hasiči.
Hala už se znova staví! A okolní prostory jsou dávno vyčištěny od trosek několika dalších průmyslových objektů. Na parkovišti před firmou Groz-Beckert stojí desítky zánovních aut, před rokem jsem tu našel vrakoviště. „Pomačkaná plechovka od sardinek,“ řekl mi tehdy jeden zaměstnanec firmy před hromadou plechu, která zůstala z jeho vozu.
Hospoda U Konečků ve Velkomoravské ulici v Lužicích přežila jen díky bytelnému zdivu, podnik má staletou tradici zájezdní hospody. „Dva novější domy mých tetiček, které stály hned vedle hospody, tornádo zničilo tak, že zbytky budov nařídili statikové srovnat se zemí,“ připomíná majitelka hospody Aneta Stibůrková. Dnes už má jedna tetička základovou desku k novému domu, ta druhá už dokonce postavila přízemní zdi.
„Od pojišťovny jsem dostala milion korun a ten padl na střechu, štíty a okna. Ostatní opravy financuji ze svého, tak to jde hodně pomalu. Požádala jsem sice stát o finanční pomoc, ale zatím prý stojí v cestě byrokratický šiml. Nějak se to prostě zadrhlo, ale odškodnění od státu prý dostanu do půl roku,“ líčila mi Aneta Stibůrková, když jsem ji v Lužicích navštívil půl roku po tornádu, těsně před Vánocemi.
A dostala už slíbenou pomoc? „Ani náhodou, proto jsem nemohla znova rozjet podnikání v těch rozměrech jako před tornádem. Na stát jsem teď docela naštvaná.“
Aneta Stibůrková tak místo široko daleko oblíbených cateringových služeb vyrábí marmelády. A dala se na charitu, pomáhá sousedům z poničené oblasti. Napřed v hospodě vytvořila sklad potravinové pomoci a také z těchto darů začala vařit pro dobrovolníky, kteří pomáhali odklízet ruiny. „A zrovna dneska tu mám také dobrovolníky. Rok po tornádu se tady setká spousta lidí, kteří přiložili ruce k dílu, a někdo jim přece musí uvařit,“ prozrazuje.
Šéfkuchařem je Jaromír Hudec z Jihomoravské komunitní nadace, která obětem tornáda pomáhá celý rok. Teď smaží kuřecí stehna, krájí zeleninu do salátů.
„Když pomáháš bližnímu, nechtěj, aby o tom všichni věděli,“ stojí v Bibli. Hudec pomáhá nezištně, a dobrovolnickou práci pro postižené tornádem od 24. února navíc rozšířil o pomoc bojující Ukrajině. S manželkou Evou založil aktivitu Pomoc od lidí pro lidi.
„Přímo do válečných oblastí vozíme zdravotní materiál, potraviny anebo třeba neprůstřelné přílby a vesty.“ Kdo finančně přispěje, dostane náramek v ukrajinských barvách.
Hudec zastává heslo, že každému, kdo někomu pomůže, se pomoc jednou vrátí. Nebývalá solidarita, které se dočkali Moravané po přírodní katastrofě, na sebe skutečně nabaluje další vlnu solidarity. „Kdo z místních lidí dostal pomoc, chce se za ni nějak odvděčit – a Ukrajina teď pomoc opravdu potřebuje,“ říká.
Na další návštěvu se chystám k manželům Herníkovým. I tenhle manželský pár jsem naposledy viděl v rámci půlročního výročí řádění tornáda. „Hukot jak deset lokomotiv a řacha za řachou,“ vzpomínal na tornádo Jiří Herník. S manželkou se přikrčili v rohu obýváku a měli obrovské štěstí, že je nezasáhl žádný střep z oken. Ani kusy nábytku. Vichr proměnil skleněné výplně ve smrtící tomahavky a s nábytkem si pohrával jak s dětskou káčou.
Něco není v pořádku, vycítím dnes, když mě 78letá Naďa Herníková zve na kávu. „Jirka dostal rakovinu a 1. května zemřel. Zkomplikoval to i covid, který chytil v hodonínské nemocnici,“ nemůže se smířit s odchodem jednaosmdesátiletého milovaného druha. „Myslím si, že tornádo jeho odchod trochu urychlilo. Nemohl se třeba smířit s tím, jak mu živel zničil jeho oblíbenou garáž. A také okolí domu, vlastně se celé Lužice změnily k nepoznání a on to těžce nesl.“ Proto teď vdova pečuje o růže, které znova vysadila na zahradě. „Manžel měl růže moc rád.“
Koncert pro Evropu v Litomyšli na počest českého předsednictví v Radě Evropské unie narušili dva demonstranti. K pódiu se připoutali plastovými pásky a protestovali proti enviromentální politice české vlády premiéra Petra Fialy (ODS). Měli hesla „Zastavme fosilní šílenství a solární tunel“ a to jak v češtině, tak v angličtině.
Virus opičích neštovic mutuje daleko rychleji, než vědci předpokládali. Tvrdí to nově zveřejněná studie, podle které by tak mohl být mnohem infekčnější. Odborníci spojují nové mutace s letošním nezvykle rychlým šířením viru i v zemích mimo Afriku.
Videoklip k písni Žena z oceli, kterou nazpívala Eva Burešová společně se svým partnerem, je už venku. Ve snímku si také oba zahráli. Známý kuchař Přemek Forejt v něm chrání svou těhotnou ženu jako pravý rytíř, zpěvačka zas okouzluje svým zpěvem i mystickým vzhledem.
Sledujeme on-line
Při raketovém útoku na Oděskou oblast přišlo o život 18 lidí. Ukrajinci zničili při útoku na jihu země ruskou vojenskou techniku a zabili 35 vojáků okupačních sil. Rusko se snaží zablokovat Lysyčansk, hlásí ukrajinský generální štáb. Šéf Kremlu Vladimir Putin popírá, že by za raketovým útokem na obchodní centrum v Kremenčuku stáli Rusové. Ruská vláda chce upravit zákon o obraně. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov řekl, že mezi Ruskem a Západem vzniká nová „železná opona“.
Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.
Čerstvě propuštěný vězeň pod vlivem drog pobodal náhodného kolemjdoucího v České Lípě. Pachatele nepochopitelného brutálního útoku policisté dopadli do dvaceti minut. CNN Prima NEWS hovořila s přítelkyní napadeného i očitým svědkem.
Český premiér Petr Fiala (ODS) po setkání k zahájení českého předsednictví Evropské unii (EU) ocenil předešlou práci Francie. Podařilo se jí podle něj udržet jednotu členských států v podpoře Ukrajiny a sankcích. Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová připomněla i v souvislosti s mottem českého předsednictví Evropa jako úkol také slova bývalého prezidenta Václava Havla.
Hostem nedělní Partie Terezie Tománkové bude prezident republiky Miloš Zeman. Témat k probírání bude řada, od afér hnutí STAN přes válku na Ukrajině až po energetickou krizi. Ve druhé části proběhne tradiční velká politická diskuse, které se zúčastní pirátka Olga Richterová, Karla Maříková z SPD, Marek Benda z ODS a za hnutí ANO Patrik Nacher. Partie s datem 3. července navíc bude poslední před letní pauzou, jinak s výjimkou Vánoc vysílá každou neděli tak, jak jsou diváci zvyklí. A jaká vlastně byla první polovina letošního roku podle Tománkové?
Útoky medvědů na Slovensku nejsou až tak neobvyklé, až nyní byl ovšem jeden takový atak natočen na kameru. Muž v Západních Tatrách sledoval šelmu, která na něj náhle zaútočila.
Jednatřicetiletý řidič na dálnici D1 u obce Holubice na Brněnsku ujížděl policii, místy jel až dvousetkilometrovou rychlostí. Uvízl až v centru Brna v zácpě. Skončil ve vazbě. Informovala o tom Policie ČR.
Ruský prezident Vladimir Putin reagoval na vtipy, které na jeho adresu pronesli britský ministerský předseda Boris Johnson a kanadský premiér Justin Trudeau. „Kdyby se svlékli, byl by to nechutný pohled,“ řekl šéf Kremlu pro ruská média. Johnson a Trudeau si na summitu G7 v Madridu utahovali z toho, že se Putin v minulosti často nechával fotit svlečený do půl těla.
Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na jihozápadě Ukrajiny, uvádí ruskojazyčný web BBC. Mezi 20 mrtvými je i jedenáctiletý chlapec. Dalších čtyřicet lidí bylo zraněno, z toho i šest dětí a jedna těhotná žena. Předchozí bilance byla 18 mrtvých a 38 raněných. Mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit v této souvislosti konstatoval, že se ruský prezident Vladimir Putin bude muset z nočního raketového útoku v Oděské oblasti zodpovídat.
Ukrajinci zaútočili na jednotky ruského dělostřelectva. Zničili při tom hned několik samohybných houfnic 2S3 Akacija. Útok podniklo ukrajinské dělostřelectvo pomocí obávaných tažených houfnic M777, které v květnu dodaly Spojené státy. Kdy a kde přesně k útoku došlo není možné v průběhu války ověřit. Díky vojenské podpoře západních zemí začínají mít Ukrajinci nad okupanty obrovskou dělostřeleckou převahu – minimálně co se dostřelu týče. Na počet kusů těžké techniky vede stále Ruská federace.
Fotbalový šampionát v Kataru přinese samé novoty. Klimatizované stadiony, první ženskou rozhodčí, podzimní termín, zákaz sexu pro nesezdané páry, žádné pití alkoholu… A také poloautomatické posuzování ofsajdů.
V jezeře Vrbice v Bohumíně na Karvinsku se ve čtvrtek utopil mladík. Okolností neštěstí prověřují kriminalisté, sdělila policejní mluvčí Daniela Vlčková.
Vztahy ve vládě zřejmě nejsou tak stabilní, jak by se mohlo zdát. Znovu se totiž objevují názory, že by z kabinetu měli odejít Piráti. Naposledy se do nich opřel lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, když je označil za aktivistickou bandu. Podle Pirátů ale odchod z kabinetu premiéra Petra Fialy (ODS) není na stole.
Policie v Ústeckém kraji zajistila ve čtvrtek balík s větším obsahem kokainu. Podle informací denik.cz šlo až o 250 kilogramů. Balíčky s drogou se našly v dodávce v areálu firmy Fluorit v Sobědruhách na Teplicku, kde se zpracovávají nerostné suroviny, uvedl web. Národní protidrogová centrála bez dalších podrobností uvedla, že vyšetřuje nález většího množství kokainu v Ústeckém kraji. Mluvčí centrály Barbora Kudláčková jen řekla, že policisté na místě provádějí úkony trestního řízení.
Pozitivita testů na covid, které žádají pro své pacienty lékaři, je 25 procent, což znamená významné rozšíření viru v populaci. Počty nakažených budou ještě několik týdnů dál růst. Zátěž roste ve všech regionech, zatím se ale výrazně neplní nemocnice a zejména jednotky intenzivní péče (JIP). Novinářům to řekl náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti). Zatím podle něj nejsou nutná povinná opatření, doporučil roušky ve zdravotnictví.
Velmi neobvyklý pokus o vraždu vyšetřují kriminalisté na Českolipsku. Čerstvě propuštěný vězeň, který byl na svobodě teprve pár dní, se pokusil bodnout nožem do srdce náhodného kolemjdoucího v České Lípě. Napadený utrpěl vážné zranění, ale naštěstí přežil.