Odhady inflace? Děsivé, zadlužujeme naše děti. Horská řekla, kdo pomoc státu zřejmě nedostane

Mnozí experti kritizují vládu, že lidem v současné ekonomické krizi dostatečně nepomáhá. S tím částečně souhlasí i ekonomka Helena Horská. „Současná situace je velmi tíživá pro všechny domácnosti, zejména pro ty nízkopříjmové. Pomoc státu musí být cílená,“ vyjádřila v pořadu Nový den a některé rodiny varovala, že se jim pomoci státu nedostane.

Odhady růstu inflace v Česku jsou děsivé. „Mám strach aktualizovat prognózy. Každá znamená posunutí horní hranice. Inflace se šplhá stále výše a v návaznosti na ceny energií může atakovat i 20 procent. Minimálně v první polovině příštího roku bude inflace podle prognóz dvouciferná. Boj tak poté může skončit jen tím, že ekonomika projde recesí,“ varovala Horská.

Vzkázala, že lidé v obavě z růstu cen budou omezovat svou spotřebu a velmi spořit. „Místo toho, abychom prošli krátkou a rychlou recesí nebo stagnací, může ochlazování ekonomiky a trápení s vysokou inflací trvat déle,“ pokračovala. Kvůli současné situaci navíc vláda v čele s premiérem Petrem Fialou čelí kritice. Experti tvrdí, že nedělá dost.

„Nynější situace je velmi tíživá pro všechny domácnosti, především však pro ty nízkopříjmové. Pomoc státu musí být zásadně cílená. Státní rozpočet nemá kapacity – i s ohledem na extra uvolněnou rozpočtovou politiku během covidu, na velké plošné výdaje. Pomoc je nutné soustředit tam, kde nejrychleji a nejúčinněji pomůže, a tím uvolnit dostatek prostředků tam, kde je to potřeba,“ nabádala.

Zároveň však některé rodiny varovala. „Bohužel, domácnosti s vyššími nadprůměrnými příjmy a velmi vysokými příjmy by neměly čekat od státu nijak zvláštní pomoc. Nyní státní rozpočet generuje vysoké stamiliardové schodky a obávám se, že se dostáváme do normálu, kdy si začínáme nebezpečně zvykat na schodky rozpočtů kolem 300 miliard. Je to nebezpečné pro budoucnost, zadlužujeme především budoucí generace,“ mínila.

Lidé neví, jak si říct o pomoc

Ví, že lidé budou z finančního tlaku nespokojeni, chodit do ulic a demonstrovat jim však nedoporučuje. „Měli by si zjistit možnosti státní podpory. Český stát má, jak se ukazuje, silný sociální systém – jen o něm jeho občané nevědí, nebo neví, jak ho používat. Stát musí veřejnost informovat o tom, jak o pomoc žádat a co musí doložit. Stejně tak by měl s ohledem na všechny krize pracovat na digitalizaci,“ vzkázala.

Občané by tak na úřady mohli dojít pouze s žádostí o pomoc a nic dalšího by nemuseli vyplňovat. „Řadu informací o rodině stát již má. Pomoc by se tak k lidem dostala rychleji. Nemusíme zapínat nové služby, když ty současné nejsou pořádně využívány,“ uzavřela ekonomka Horská.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví
Politika

Hubáčková rezignuje na post ministryně životního prostředí. Ve vládě končí kvůli zdraví

Anna Hubáčková (KDU-ČSL) se v pondělí rozhodla ze zdravotních důvodů rezignovat na funkci ministryně životního prostředí, oznámil to předseda lidovců Marian Jurečka po zasedání širšího vedení KDU-ČSL. Do čela rezortu chtějí lidovci jmenovat svého místopředsedu Petra Hladíka. V úterý bude Jurečka telefonicky informovat prezidenta Miloše Zemana. Chtěl by, aby se setkali.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:00

Běsnění tanku v Mariupolu či hromada šrotu v Buči. Ikonické snímky ruské invaze

21:44

Ruská porážka v Lymanu mění ruský informační prostor

21:28

Na Muskův tweet reagoval i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj

21:26

Podnikatel a šéf společnosti Tesla Elon Musk svým příznivcům na Twitteru nabídl anketu, v níž vyjádřil svůj postoj k otázce anektovaného Krymu Ruskem

Redl z kauzy Dozimetr byl svéprávný už koncem dubna. Soud chyboval

Podnikatel a lobbista Michal Redl byl svéprávný již na konci dubna, tedy ještě před tím, než se stal obviněným v korupční kauze Dozimetr kolem pražského dopravního podniku (DPP). Okresní soud v Plzni, který mu v květnu nesvéprávnost prodloužil, totiž promeškal lhůtu. Vyplývá to z rozhodnutí krajského soudu, jenž v září Redlovo omezení svéprávnosti zrušil. Informovala o tom Česká televize

Živě
ON-LINE: Myslet si, že se Ukrajina stane členem NATO? Bláznovství, řekl americký analytik

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Otec roku Kadyrov: Pošlu své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. Jsou připraveni, tvrdí

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v pondělí prohlásil, že pošle tři své nezletilé syny bojovat na Ukrajinu. O víkendu vůdce ruské autonomní republiky vyzval k použití taktické jaderné zbraně s nižší účinností na „příhraničních územích“. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov reagoval slovy, že Moskva dává přednost „vyváženému přístupu“ k otázce nukleárních zbraní.

Lipavský si předvolal Putinova velvyslance. Čechům radí opustit Rusko

Ministerstvo zahraničí v pondělí aktualizovalo svoji výzvu pro české občany, aby opustili Rusko kvůli hrozbě zhoršení bezpečnosti v zemi v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Česká diplomacie zároveň varovala před cestami na ruské území. Zhoršení bezpečnosti může nastat zejména pro občany států Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO), uvedlo ministerstvo v oznámení na webu. Šéf resortu Jan Lipavský (Piráti) si kvůli anexi čtyř ukrajinských oblastí a porušování mezinárodního práva předvolal ruského velvyslance. Ten pozici Kremlu k anexi ukrajinských oblastí tlumočil náměstkovi ministra zahraničí.

Domácí zpravodajství

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.