Rozpočtové provizorium vládu omezuje. Kvůli covidu je to nebezpečné, varuje Nacher

Patrik Nacher

Co na to vaše peněženka 3.1.2022

V rozpočtovém provizoriu je vláda velmi omezená, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka televize CNN Prima NEWS místopředseda hospodářského výboru a poslanec ANO Patrik Nacher. Podle něj je provizorium kvůli pandemii koronaviru dvojnásob nebezpečné. Podle experta ODS a místopředsedy Poslanecké sněmovny Jana Skopečka ale neohrožuje chod České republiky.

„V rozpočtovém provizoriu je vláda velmi omezená, zjednodušeně řečeno pouze na mandatorní výdaje, na jednu dvanáctinu předchozího rozpočtu. Nemůže přesouvat peníze mezi kapitolami ani nevyčerpané prostředky z předchozího roku,“ kritizoval v pořadu Patrik Nacher.

Podle něj fungovat v provizoriu není snadné. „Navíc v době covidu, kdy se čerpají věci, které jsou nestandardní, je to dvojnásob nebezpečné,“ varoval. „A to se bavíme o tom, že to všechno nová vláda stihne ve třiceti dnech. Jsem zvědav, jestli to stihne a v jaké kvalitě,“ váhal poslanec.

Vyjádřil také obavy nad tím, zda nový rozpočet bude znatelně jiný a úspornější než ten, který navrhla ministryně financí předchozí vlády ANO a ČSSD Alena Schillerová. „Jestli to bude stát za to provizorium a za nejistotu pro spoustu lidí, kteří na některé prostředky nebo dotace čekají,“ upozornil Nacher.

Provizorium neohrožuje chod

Podle Jana Skopečka ale rozpočtové provizorium neohrožuje chod České republiky. „Určitě to není věc, ve které bychom chtěli setrvávat příliš dlouho, a nemáme z ní radost. Ale rozpočet předchozí vlády byl předložen v tak špatném stavu, respektive s tak vysokým schodkem rozpočtu, že nechceme přifukovat inflaci, která je už tak dost vysoká. Chtěli jsme přijít s rozpočtem, který bude mnohem odpovědnější a který pomůže České národní bance. Ta v současné době bojuje s vysokou inflací, takže jí nebudeme házet klacky pod nohy. To je jeden z hlavních motivů, proč musíme být v rozpočtovém provizoriu,“ vysvětlil v pořadu Co na to vaše peněženka místopředseda Poslanecké sněmovny.

Dodal, že kdyby Schillerová po volbách připravila a poslala do Sněmovny rozpočet s nižším schodkem, nová vláda koalic Spolu (ODS, TOP 09, KDU-ČSL) a Pirátů a STAN by jej pravděpodobně akceptovala. „I kdyby to nebylo ideální a podle našich představ. Změny bychom připravili v dalších letech,“ zdůraznil Skopeček.

Česká republika v rozpočtovém provizoriu hospodaří od 1. ledna 2021. Jednotlivé kapitoly státního rozpočtu tak dostanou v každém měsíci peníze na výdaje do výše jedné dvanáctiny celkové roční částky v předcházejícím roce. Výdaje státu tedy v lednu budou činit 157,1 miliardy korun, protože schválené výdaje rozpočtu na loňský rok činily 1,886 bilionu korun.

Provizorium by mělo podle vyjádření ministerstva financí trvat do konce března a stát je na něj podle úřadu připraven. Důvodem provizoria je fakt, že Sněmovna do konce loňského roku neschválila návrh státního rozpočtu. Ten předchozí vláda Andreje Babiše (ANO) navrhla se schodkem 377 miliard korun, nový kabinet chce deficit snížit pod 300 miliard korun omezením výdajů, zvýšení daní odmítá.

Tagy: