Fotka se separatisty i padesátiny v Kremlu. Ruská operní hvězda odkládá vystoupení

Ruská pěvkyně Anna Netrebko je přes 20 let světovou operní hvězdou. Nyní se musí obávat, že už ji lidé nebudou posuzovat pouze na základě jejího zpěvu. Je totiž velkou podporovatelkou ruského prezidenta Vladimíra Putina. Dříve se podílela na kampani za jeho znovuzvolení, v Kremlu také například loni slavila své padesáté narozeniny. Kvůli ruské invazi na Ukrajinu jí teď ale hrozí mimo Rusko problémy. I proto se rozhodla svá vystoupení až do odvolání odložit.

Před 25 lety ztvárnila Anna Netrebko jeden z pomerančů v opeře Sergeje Prokofjeva Láska ke třem pomerančům. Jejím dirigentem byl Valerij Gergijev. Netrebko i Gergijev se od té doby proslavili svým uměním po celém světě.

Známí jsou ale také jako blízcí přátelé Vladimira Putina a to jim po ruském útoku na Ukrajinu zkomplikovalo profesní život. Gergijev nesměl o víkendu dirigovat vídeňské filharmoniky při sérii vystoupení v New Yorku. V úterý ho ze služeb Mnichovské filharmonie propustil starosta města Dieter Reiter. A stále více na něj tlačí i další hudební domy v Miláně, Baden-Badenu a Hamburku, aby se proti Putinově válce na Ukrajině postavil.

Netrebko má jen o něco menší problémy. Na rozdíl od Gergijeva nemá vlastní divadlo, které by za pomoci Putina financovala, ale žije ve Vídni a má i rakouský pas. A to se tamním politikům přestalo líbit.

Její blízkost k Putinovi znovu a znovu provokuje. Netrebko loni oslavila v Kremlu své padesáté narozeniny, v roce 2012 vedla kampaň za Putinovo znovuzvolení a před sedmi lety pózovala s doněckým separatistickým vůdcem mávajícím novoruskou vlajkou, symbolem separatistické východní Ukrajiny.

Netrebko nevystoupí v Labské filharmonii v Hamburku

Netrebko se nyní na rozdíl od Gergijeva k válce na Ukrajině vyjádřila, přičemž Putina a jeho roli vynechala. Sama sebe v něm označuje za „apolitickou osobu“. Tvrdí, že je Ruska a miluje svou zemi. „Ale mám na Ukrajině mnoho přátel a ta bolest a utrpení mi trhají srdce. Chci, aby tato válka skončila a lidé žili v míru. V to doufám a za to se modlím,“ napsala ve svém prohlášení.

Kromě toho uvedla, že je proti tomu, aby „umělci nebo jiné veřejné osoby byli nuceni zveřejňovat své politické názory a urážet svou vlast“. Pravděpodobně naráží na požadavky kladené na Gergijeva.

Pouhých 30 hodin před začátkem zrušila Netrebko své středeční vystoupení v hamburské Labské filharmonii. „Po pečlivém zvážení jsem učinila nesmírně těžké rozhodnutí stáhnout se z koncertního života až do odvolání. Teď není ten správný čas na to, abych vystupovala a dělala hudbu. Doufám, že mé publikum toto rozhodnutí pochopí,“ vysvětlila své rozhodnutí. O soucitu ani slovo.

Hamburský senátor pro kulturu Carsten Brosda přijal zrušení koncertu s úlevou. „Nyní jde o podporu všech, kdo na Ukrajině usilují o mír a svobodu. Solidarita s nimi je na denním pořádku. Všiml jsem si, že Anna Netrebko se nedávno vyjádřila kriticky o válce, ale to nám nemůže dát zapomenout na její výroky a vystoupení v minulosti. Proto vítám, že se koncert nyní neuskuteční, a děkuji také Elbphilharmonii, která se v minulých dnech rovněž zasadila o odklad,“ citoval Brosdu deník Bild.

Má to však i další rozměr. Nejdražší vstupenka na hamburské vystoupení vyjde v přepočtu na 11 tisíc korun. Anna Netrebko je totiž nejen hudební a politický, ale také ekonomický fenomén. A organizátoři vystoupení to dobře vědí. Publikum platí takové ceny jen za hvězdy mezi hvězdami. Kromě ní možná za Jonase Kaufmanna, v minulosti také za Plácida Dominga.

Koncert by byl nevhodný, zní z Hamburku

Odložený koncert by se měl uskutečnit 7. září. Akce je vyprodaná, vstupenky, které zůstávají v platnosti, byly extrémně drahé. Odborníci odhadují, že pořadatel koncertu River Concerts a Netrebko přijdou o více než milion eur.

Tlak na zrušení koncertu vyvíjel i předseda hamburské CDU Christoph Ploß. „Vystoupení Putinovy přítelkyně Netrebko je pro naši filharmonii špatné. Mnoho Hamburčanů projevuje skvělý postoj a solidaritu s Ukrajinou. Každý, kdo chce u nás vystupovat, musí tak také učinit, zvláště v těchto dnech,“ poznamenal.

Isabella Vértes-Schütterová, vedoucí divadelní a kulturní expertka SPD, se od vystoupení rovněž distancovala: „Anna Netrebko se velmi brzy v ukrajinském konfliktu postavila na stranu proruských separatistů. Její koncert je na tomto pozadí nevhodný.“

Netrebko před dvaceti lety prorazila na mezinárodní scéně na Salcburském festivalu. Velký, vřelý hlas bez námahy zaplavil tamní obrovský koncertní sál, pěvkyni chválili za bezstarostnost a hravost. Po politice nebylo ani stopy.

Po roce 2014 se toho dost změnilo. Například v milánské opeře La Scala bylo slyšet bučení. Bylo namířené proti jejímu zpěvu, politickým postojům nebo proti její osobě? Bezstarostné časy pomeranče jsou zřejmě pryč.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:35

Na Rudém náměstí proběhly obří oslavy anexe čtyř ukrajinských území

23:09

Na Donbasu do týdne zavlají další ukrajinské vlajky, řekl Zelenskyj

22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.