Ruské invazi se dalo předejít. Západ měl Ukrajinu vyzbrojit předem, zdůrazňuje Pehe

Západ měl mnoho šancí ve světle ruských hrozeb, které nebyly nijak skryté, aby Ukrajinu už dopředu vyzbrojil. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl politolog Jiří Pehe. Ocenil také práci vlády a občanů České republiky za jejich pomoc ukrajinským uprchlíkům.

Ruská invaze na Ukrajinu si zatím vyžádala tisíce mrtvých. „Je to situace, která je velmi vážná. Pokud tam můžeme hledat nějaká pozitiva, tak to, jak reagoval Západ svým rychlým sjednocením,“ vysvětlil Pehe.

Podle něj se dalo rusko-ukrajinskému konfliktu předejít. „Byla celá řada expertů, kteří varovali, že k tomuto konfliktu dojde, že Vladimir Putin nehromadí vojska na hranici s Ukrajinou náhodou a není to jen snaha vydírat Západ. Mohli bychom argumentovat tím, že Západ měl mnoho šancí ve světle ruských hrozeb, které nebyly nijak skryté a velmi často součástí oficiální propagandy, aby Ukrajinu už dopředu vyzbrojil,“ má jasno politolog.

Masírování propagandou

„Na Západě zřejmě existovala řada politiků, kteří se báli, že pokud bychom Ukrajinu vyzbrojovali, bude to pobídka k invazi. Jak vidíme, došlo k ní tak jako tak. Kdyby třeba byla Ukrajina lépe vyzbrojená a měla by třeba systémy, které nabízí Izrael, asi bychom byli v jiné situaci,“ dodal Pehe.

V Rusku aktuálně funguje zesílená propaganda a cenzura. „Řada lidí je zmasírovaná oficiální propagandou a také dlouholetým vymýváním mozků ještě předtím, než se spustila současná propaganda. V tom smyslu, že Rusko má téměř mesiášský úkol zachránit svět. Nicméně si nemyslím, že budou souhlasit s brutální válkou, kterou Vladimir Putin vede na Ukrajině,“ uvedl Pehe na adresu Rusů.

„Řekl bych, že nebudou mít tolik informací o samotném konfliktu, ačkoliv ti, kteří opravdu chtějí a umí se pohybovat na internetu, si je najdou,“ sdělil politolog.

Češi jsou obdivuhodní

Ministerstvo vnitro vydalo k pátku 132 995 speciálních víz pro lidi zasažené ruskou invazí. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) už dříve řekl, že Česko je schopno poskytnout základní komfort a najít ubytování pro zhruba 250 tisíc lidí.

„Česko si počíná ve srovnání s jinými velkými krizemi dobře. I v tom smyslu, že jsme součástí nějaké evropské solidarity, jednoty. Musím říci, že česká vláda si počíná velmi dobře a česká společnost obdivuhodně. Nicméně uprchlická krize začíná dosahovat rozměrů, kdy bude možná zapotřebí razantnějších a organizovanějších opatření,“ upozornil Pehe.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert
Ukrajina

Zimní válka na Ukrajině? Záleží na mrazu, Rusové už nemají sílu útočit, míní expert

Jak bude válka na Ukrajině vypadat během zimy? Nabízí se dva scénáře: Rusové i Ukrajinci se buď zakopou a konflikt doslova zamrzne, nebo budou teploty pro válčení i nadále poměrně přívětivé, což umožní oběma stranám provádět manévry. CNN Prima NEWS to sdělil vojenský expert Lukáš Visingr. Dodal, že Rusové už ale nemají dostatek sil na to, aby podnikli novou ofenzivu a hraje proti nim čas.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
07:08

Drábová: Radiační situace na Ukrajině zůstává normální

06:14

MHD v Pardubicích jž není ode dneška pro ukrajinské běžence zdarma

05:56

Evropský úřad: Ukrajina může v zimě čelit problémům se zásobováním energií

05:30

V Lotyšsku se ve stínu ruské války proti Ukrajině konají parlamentní volby

Král Max. Do Verstappenovy nadvlády už rýpe i Hamilton, zábavu přináší neštěstí Ferrari

Minulý rok nabídla formule 1 neuvěřitelné drama. Pokud se někdo díval na královnu motorsportu při závěrečném prosincovém závodě sezony v Abú Dhabí vůbec poprvé, trefil jackpot. Max Verstappen totiž rozhodl o svém premiérovém titulu mistra světa v posledním kole. Tentokrát se může Nizozemec stát šampionem už o prvním říjnovém víkendu. Ne, ročník není zkrácený, jen si „Super Max“ jede vlastní ligu.

Inflace na dvou procentech v létě 2024 a euro skoro za 26 korun, odhaduje ČNB

Čeká nás ještě dlouhé období, po něž nás bude doprovázet inflace, kterou nepamatují lidé narození v tomto století. Tempo růstu cen sice v Česku již začalo klesat, ale po většinu příštího roku se bude držet na dvouciferných hodnotách nebo těsně pod nimi. Teprve až na přelomu druhého a třetího kvartálu 2024 pevněji zakotví na inflačním cíli dvou procent, který stanovuje Česká národní banka.

Evropa nám ukázala, kde vzít peníze. Síkela toho ale přes léto moc neudělal, míní Pospíšil

Členské země Evropské unie se dohodly na snižování spotřeby elektřiny. Shodují se také na zdanění mimořádných zisků elektráren a dodavatelů fosilních paliv. Europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) ale zdůraznil, že záleží na tom, jak dohodu naplní česká vláda. Místopředsedkyně Evropského parlamentu Dita Charanzová (ANO) následně podotkla, že z komunikace ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (STAN) není jasné, jakým způsobem se bude evropská dohoda v Česku implementovat.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Martin R. měl loupit i znásilňovat. Policisté ho našli mrtvého, už vědí, co se stalo

Mrtvým mužem, kterého policie nalezla na konci srpna v lese na Rychnovsku, byl hledaný čtyřicátník podezřelý z loupeže, znásilnění, nedovoleného ozbrojování a omezování osobní svobody. Přečinů se podle policie dopustil dvakrát, a to pod pohrůžkou použití nelegálně držené střelné zbraně. Následně se sám zastřelil. Jeho totožnost nyní potvrdili znalci.

Týden hrůzy pro Bílý dům. Biden hledal mrtvou političku, viceprezidentka si pletla Koreje

Americká diplomacie za sebou nemá zrovna úspěšný týden. Nejdříve se dopustil dalšího faux pas prezident Joe Biden, který na tiskové konferenci vyhlížel v davu zesnulou političku. O den později spáchala rétorický přešlap také viceprezidentka Kamala Harrisová, která při návštěvě Jižní Koreji v projevu chválila pevné spojenectví s autoritářskou Severní Koreou.

Řádění hurikánu Ian pokračuje. Udeřil v Jižní Karolíně, stovky tisíc lidí jsou bez proudu

Aktualizováno

Bouře Ian dorazila k pobřeží Jižní Karolíny jako hurikán prvního stupně z pěti s rychlostí větru 136 kilometrů v hodině. Bez proudu je nyní podle monitorovacího serveru PowerOutage přes 180 tisíc odběratelů. Prezident Joe Biden vyhlásil v pátek na žádost guvernéra Henryho McMastera v Jižní Karolíně stav nouze. Na rozdíl od Floridy, kde Ian udeřil výrazně větší silou, úřady v Jižní Karolíně nevydaly plošné nařízení k evakuaci. Domovy ale opustili lidé v nejvíce rizikových záplavových oblastech.

Domácí zpravodajství

Podporujme ruskou migraci do států mimo EU, nikoliv do Česka, říká Gregorová

Evropské země se neshodnou, zda ruské migranty přijímat, či nikoliv. České ministerstvo zahraničí rozhodlo, že Rusům prchajícím před mobilizací humanitární víza udělovat nebude. S tím souhlasí i europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kromě ruské migrace se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS rozpovídala i o loutkových referendech na okupovaných územích Ukrajiny či o situaci v postsovětském prostoru.