Ruský odpor vůči mobilizaci sílí. Někteří protestující obdrželi povolání hned po zadržení

Protesty proti mobilizaci a válce hýbaly Moskvou.

Rusové utíkají před Putinovou mobilizací

V ruských městech přibývají nesouhlasné názory s částečnou mobilizací. Tu vyhlásil prezident Vladimir Putin v souvislosti s vojenskými ztrátami během ruské invaze na Ukrajinu. Ruské bezpečnostní služby jen za středu zadržely po celé zemi více než 1 300 demonstrantů. Podle CNN někteří protestující obdrželi povolání do armády hned na policejních služebnách bezprostředně po zadržení.

První záběry z mobilizace se začaly objevovat již ve středu ráno. Na sociálních sítích se objevilo například video z Jakutsku, města na východě Sibiře. Na přítomných rodinách u autobusu je vidět zklamání, strach, řada z nich pláče. Jako by si tito Rusové teprve teď uvědomili, že jejich armáda již přes půl roku ničí ukrajinská města a vraždí nevinné lidi.

Ve srovnání s většími městy však mobilizace v Jakutsku proběhla relativně poklidně. V Moskvě, Petrohradě i na dalších místech se uskutečnily protesty, které sice nebyly rozsahem masové, ale zanedbatelné na ruské poměry také ne.

Podle údajů, jež zveřejnila nezávislá monitorovací skupina OVD-Info, policie ve středu zadržela přes 1 300 demonstrantů ve 38 různých městech.

Mluvčí OVD-Info Maria Kuzněcovová sdělila pro CNN, že někteří ze zadržených Rusů dostali na policejních služebnách takřka okamžitě po příjezdu své povolávací rozkazy, a to přesto, nebo právě proto, že proti mobilizaci vyrazili protestovat.

Z více než 1 300 lidí zadržených v celé zemi bylo podle OVD-Info přes 500 v Moskvě a více než 520 v Petrohradě. Kreml důrazně varuje, že těm, kteří odmítnou narukovat, hrozí trest až 15 let ve vězení. Že Rusy po projevu Vladimira Putina zachvátila panika, ukazuje i výrazně zvýšený zájem o vycestování ze země.

Částečná mobilizace se má oficiálně týkat mužů, kteří za sebou mají vojenskou zkušenost nebo jsou členy záloh. Podle ruského ministra obrany Sergeje Šojgua může jít až o 300 tisíc lidí. Kreml k tomuto kroku přistoupil kvůli neustále se zvyšujícím ztrátám na Ukrajině, kterou Rusko 24. února letošního roku napadlo.

Podle CNN je pravděpodobné, že Putinův dekret umožňuje širší mobilizaci, než navrhoval ve svém projevu. První odstavec sice hovoří o „částečné mobilizaci“, ale nedefinuje způsobilé osoby tak úzce, jak to ve svém projevu učinil ruský vůdce. Místo toho říká, že jediní lidé, na které se mobilizace nevztahuje, jsou ti, kteří nejsou způsobilí z důvodu věku, nemoci nebo uvěznění.

Tagy: