Rusové potřebují eura a dolary. Nemají jinou možnost než prodávat plyn, myslí si Prouza

Rusko musí nadále prodávat plyn, těžba se jen tak přerušit nedá a evropské trubky technicky nejdou přesměrovat do Číny. Potřebuje eura a dolary, řekl v Partii Plus prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. S tím souhlasí i makroekonom Vladimír Pikora, který ale podotkl, že se Rusko chová iracionálně a nevypočitatelně. „Mohli by nás znovu zaskočit tím, že budou hledat alternativy, jak válku financovat,“ řekl ve vysílání.

Hosté druhé části diskuze v pořadu Partie zmínili, že Česká republika je z 95 procent závislá na ruském plynu, což je ve světle současného dění na Ukrajině a poloprázdných zásobníků velká chyba. Analytik a makroekonom Vladimír Pikora uvedl, že bylo strategičtější nakoupit zemní plyn s předstihem. Problém totiž nemusí být jen cena komodity, ale zda bude vůbec dostupná.

Zde prý záleží, jaký postup Rusko nakonec zvolí, ve výsledku by totiž mohla nastat situace, kdy plyn zkrátka nebude vůbec. „Pokud by se ukázalo, že Rusko zavře kohoutky, cena plynu dramaticky poroste a budeme hledat alternativní zdroje,“ podotkl ve vysílání Pikora.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy je spíše klíčové se domluvit v rámci evropského prostoru, zda bude možné sdílet zásoby plynu, pakliže by došlo k drastickému omezení dodávek ze strany Ruska.

„To by měla být hlavní priorita české vlády. Jsme na konci trubky, která směřuje přes Německo k nám. Nemáme alternativní připojení – minulé vlády se vykašlaly na různé alternativy, které byly na papíře,“ navázal v diskuzi Prouza.

Dokáže si představit stejný postup jako u vakcín proti covidu, které se přelévaly ze státu na stát podle toho, kde jich bylo potřeba nejvíce a kdo ještě mohl sáhnout do rezerv. V případě nedostatku zemního plynu by se mohla zvolit obdobná strategie v rámci Evropské unie. Dodal, že pro ČR nemá příliš smysl masivní nákup, když je cena tak vysoká – lepší volbou by bylo postupné doplňování.

Pikora upozornil, že je v zájmu samotného Ruska, aby nadále prodávalo jak zemní plyn, tak ropu, jelikož získanými penězi financuje svou válku na Ukrajině. „Nicméně se v poslední době ukazuje, že Rusové dokázali mnohé zaskočit – třeba rozsahem útoku, který provedli. Mohli by nás znovu zaskočit tím, že budou hledat alternativy, jak budou válku financovat, třeba skrze využití Číny. Chovají se poslední dobou také iracionálně a nevypočitatelně,“ zmínil v pořadu Partie Plus.

Rusové potřebují eura a dolary

Stejný názor měl také Prouza. „Nemají úplně jinou možnost. Naleziště s trubkami do Evropy jsou jiná než naleziště, která vedou do Číny. Tady nefunguje, co často slyším, že se najednou bude evropský plyn dodávat do Číny. To technicky není možné. Navíc musí těžba plynu probíhat kontinuálně, jeho kohoutek nejde tak jednoduše zavřít,“ přiblížil další problémy, se kterými se Rusko potýká.

Zároveň je plyn, ropa i uhlí jediným zdrojem cizí měny pro Rusko. „Zoufale potřebují eura a dolary. Ruská ekonomika je z hlediska dovozu nejen moderních technologií, ale i potravin a náhradních součástek zcela závislá na zahraničí. Není schopna vyrábět tak, aby pokryla domácí potřebu,“ pokračoval Prouza.

V současnosti se podle něj zdá, že si Vladimir Putin bude s Evropou hrát a pokusí se ji vydírat. Proto musí evropské státy zvolit jednotný postoj. „Pokud vydržíme, bude jasné, že Putin tahá za kratší konec provazu,“ řekl na CNN Prima NEWS.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jelínek: Babiš se neštítí přirovnávat voliče koalice k nacistům. Cílí na příznivce SPD
Andrej Babiš

Jelínek: Babiš se neštítí přirovnávat voliče koalice k nacistům. Cílí na příznivce SPD

Expremiér Andrej Babiš (ANO) svojí rétorikou úmyslně čeří vodu a neštítí se ani přirovnávat voliče vládní pětikoalice k nacistům. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl politolog Lukáš Jelínek s tím, že šéf hnutí ANO se tak snaží zapůsobit i na voliče SPD. Šéfredaktor Týdeníku Echo Dalibor Balšínek připomněl, že Babiš se podobným způsobem chová už léta. Zároveň si postěžoval, že mnoho lidí i média aktuálně spíš řeší bitky na Babišových mítincích než reálné problémy společnosti.

Češi se bojí zimy. Kvůli nedostatku plynu skupují elektrická kamna, na zboží ale musí čekat
Energetika

Češi se bojí zimy. Kvůli nedostatku plynu skupují elektrická kamna, na zboží ale musí čekat

I když panuje horké léto a teploty se do konce měsíce vyšplhají nad 30 stupňů, lidé se pomalu připravují na studenou zimu. Kvůli obavám z nedostatku plynu vykupují elektrická kamna, přímotopy či elektrické ploténky. Zvýšený zájem zaznamenávají obchody už od ruské invaze na Ukrajinu v únoru. Další vlnu objednávek očekávají prodejci ke konci léta. Některé produkty ale mohou být nedostupné a dá se očekávat i jejich delší dodací lhůta.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:31

Ukrajina podle Zelenského zaměřuje ruské vojáky ostřelující jadernou elektrárnu

23:04

Dánsko je připraveno jednat o vízových omezeních pro Rusy na úrovni EU

22:39

Ruský voják popsal největší problémy armády na frontě: Příšerné podmínky. Porážíme se sami

22:14

Velitel: Ukrajina porazila pětinu ruských vojenských jednotek zapojených do války

Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?

Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.

Brutální útok na Rushdieho: Útočníka obvinili z pokusu o vraždu, motiv zatím není jasný

Muže podezřelého z pátečního útoku na spisovatele Salmana Rushdieho americká prokuratura obvinila z napadení a pokusu o vraždu. Rushdieho pobodal čtyřiadvacetiletý muž identifikovaný jako Hadi Matar narozený ve Spojených státech poté, co jeho rodiče emigrovali z Libanonu, napsala agentura AP. Byl zatčen na místě činu v neziskovém vzdělávacím centru Chautauqua Institution, kde měl britský spisovatel indického původu promluvit.

Babiš chce sestřelit vládu. Blíží se mu soud, chce odvrátit pozornost, reaguje Rakušan

Zatímco vláda Petra Fialy (ODS) řeší energetickou krizi a předsedá v Radě Evropské unie, opozice chce vyvolat hlasování o nedůvěře. Plán nastínil předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš, který tak chce postupovat v případě, že premiér neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Ministr pro CNN Prima NEWS řekl, že Babiš chce jen zakrýt vlastní problémy, které se mu v poslední době nastřádaly. Předseda vlády navíc uvedl, že na vyslovení nedůvěry vládě nemá opozice sílu.

Sledujte Partii s Pekarovou a Schillerovou: Rozděluje společnost vláda, nebo opozice?

Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Živě
ON-LINE: Rusko se chlubí dobytím obce Pisky. Líté boje pokračují, reaguje Kyjev

Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ruské ministerstvo obrany vzkázalo, že armáda získala kontrolu nad ukrajinskou obcí Pisky. Kyjev však informaci popřel, líté boje prý nadále pokračují.

Domácí zpravodajství

Babiš: Rakušan musí z vlády, jinak jí vyslovíme nedůvěru. Nemá na to sílu, míní premiér

Aktualizováno

Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.

Ukrajinci v Česku o všeobecné mobilizaci: Verbuje se i v obchodech, každý ale neumí zabíjet

Sedm mladých ukrajinských uprchlíků v České republice diskutuje nad všeobecnou mobilizací v rodné vlasti. „Každý muž by měl mít svobodnou volbu. Kdo chce do války, ať jde, za jeho odvahu děkuji. Kdo ale bojovat nechce, toho by do války neměli posílat,“ myslí si 27letá Oryna Dolhopiatovová ze Záporoží. Tedy z města, které denně čelí ruským útokům a kde okupanti obsadili jadernou elektrárnu.