Pravoslavný kostel přežil světové války, ruskou invazi ne. Útok na vesnice postrádá smysl

Ve vesnici Narodnyče v Poleské oblasti probudily ráno reportéra CNN Prima NEWS Matyáše Zrna dvě silné exploze. Vyrazil v závěsu za místními hasiči na místo, kde spatřil jen oheň a dým. Smysl útoku zůstal zahalený tajemstvím, šlo totiž o louku a polorozpadlý kolchoz.

„Byl jsem tu, 150 metrů, když to proletělo. Letadlo vystřelilo raketu. Tady přitom není vůbec nic. Ani vojáci, ani lidi. Dřív tu byl vepřín. Ale už tady nic není,“ popsal místní obyvatel, když ukazoval zbytek rakety.

Hasiči uvedli, že podobné incidenty řeší každý den. „Ráno, na oběd i večer, asi tak do půlnoci. Rakety, minomety, rakety Uragán, to všechno dopadá tady do vesnice. Jedna žena zahynula, jeden muž byl zraněný do hlavy a jedné ženě to utrhalo nohy,“ popsal jeden ze zasahujících hasičů. Destrukce je všudypřítomná. Zničené jsou domy, hospodářská stavení a ve vedlejší obci dokonce i kostel.

I když se Vladimir Putin rád prezentuje jako obhájce pravoslavného křesťanství, je to právě pravoslavný kostel ve Vjazovce, který dostal zásah ruskou raketou. „Je z roku 1865, přežil i druhou světovou válku, ale nepřežil ruské okupanty,“ sdělil místní novinář Vasyl Majevskyj.

Ve vedlejší obci Selec byly zasaženy domy místních venkovanů. Ve většině případů se to naštěstí obešlo bez ztrát na životech. Kus dál si ale bombardování oběť vyžádalo. Zemřela jedna žena.

Na budově místní hasičské stanice v Narodnyče je deska připomínající hrdiny z nedalekého Černobylu. Na jejím dvoře jsou nyní zbytky raket, které v okolí rozsévají smrt. Jedna z nich byla vyrobena v srpnu 2021. Jde o nosné systémy raket Točka-U a Uragán. Letecké bombardování je to jediné, co Rusům zbývá. Vyhozením jediného mostu přes řeku Uh si totiž ukrajinští vojáci pojistili svou obranu v oblasti.

Tagy:

Hlavní zprávy

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar
360°

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.