Reportér z Kyjeva: Ukrajinci tu Rusy poráží. Sílí hořkost kvůli nedostatečné pomoci Západu

Ukrajinci se začínají distancovat od diplomatických jednání a spíše se zaměřují na úspěchy na bojišti. Mezitím, co morálka Rusů upadá, u vojáků bránících invazí sužovanou zemi sílí motivace, podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS reportér Matyáš Zrno. Podle něj okupanti nezvládají složitý terén a stále se ztenčující množství zásob.

„Jsou plní optimismu a určité hrdosti, protože se jim podařilo ruskou armádu na několika místech zastavit, a dokonce postupně vracet,“ popsal stávající situaci reportér Matyáš Zrno ve vysílání CNN Prima NEWS. I přes pozitivní vizi se však v řadách občanů válkou sužované země šíří sílící hořkost vůči Západu, který podle řady Ukrajinců nepomáhá tolik, jako by měl.

Tamní vláda by chtěla zavést bezletovou zónu, což je podle reportéra příliš ambiciózní požadavek. „To by mohlo vést k přímému střetu mezi západními zeměmi a Ruskem, což nikdo na západě nechce. Ukrajinci také chtějí silnější podporu v dodávkách zbraní a veškerého materiálu. Těžko říct, v čem by ještě mohla být větší,“ komentoval novinář.

Ukrajincům se v uplynulých dnech podařilo převzít iniciativu v okolí hlavního města. „Postupují na řadě míst, například v Irpini, která leží hned před Kyjevem. K úspěchu ukrajinské armády přispěl i neprostupný terén, který komplikuje okupantům průjezd,“ řekl reportér. Podle Zrna čelí ruská invaze podmáčenému terénu i problémům se zásobováním. „Morálka vojáků invaze klesá, mezitím, co ukrajinská armáda neztrácí motivaci a snaží se okupanty vytlačit z města. Jestliže by se podařilo Rusy vyhnat alespoň do okruhu 25 kilometrů od Kyjeva, Ukrajinci by mohli využít konvenčního dělostřelectva,“ dodal.

Tamní obrana se rovněž snaží ubránit Mariupol, který čelí obklíčení už několik týdnů. Ve městě podle novináře dochází voda, jídlo i léky pro civilisty. Dobytí ruskou armádou by znamenalo definitivní spojení odštěpených lidových republik na Donbasu s ruským územím na Krymu. „Na tomto místě se dařilo Rusům. Je tam mnohem otevřenější a sušší terén, na němž se dá lépe manévrovat s většími jednotkami,“ vysvětlil reportér a doplnil, že navzdory tomu se Ukrajincům na jihu daří postupovat v oblasti Chersonu.

Tagy:
invaze CNN Prima NEWS Krym Rusko Kyjev Mariupol terén Matyáš Zrno Ozbrojené síly Ruské federace

Hlavní zprávy

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů
Energetika

Lidé se bouří proti snižování teploty na pracovištích. Internet zahltila lavina vtipů

Práce v kanceláři při osmnácti stupních a mnohahodinová pracovní doba za pokladnou při šestnácti stupních. Takové podmínky by mohly zaměstnance potkat podle nového vládního nařízení. To v rámci úspor snižuje minimální teplotní limity o několik stupňů. Podle odborníků má takové snížení teplot přinést podstatné úspory. Personál supermarketů jejich nadšení nesdílí.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:39

Nexta: Jak vypadají lety do Ruska? Letadla startují i s minimem pasažárů

00:14

Litva téměř 25 tisícům ukrajinských vojáků poskytne zimní uniformy

23:43

Expert přiblížil ruská referenda na Ukrajině

23:19

USA předloží rezoluci odsuzující takzvaná referenda okupovaných územích Ukrajiny

Nord Stream byl poškozen úmyslně, prohlásila švédská premiérka. O útok na zemi nejde

Podle informací, které mají k dispozici Švédsko a Dánsko, bylo poškození plynovodů Nord Stream v Baltském moři pravděpodobně úmyslným činem. Prohlásila to v úterý švédská premiérka Magdalena Anderssonová. Podle agentury Reuters také ujistila, že nejde o útok na Švédsko. O akt sabotáže šlo pravděpodobně i podle švédské ministryně zahraničí Ann Lindové.

„Ksichtovné“ nechceme, zuří Středula. Se Stanjurou se ostře pohádal kvůli zvyšování platů

Vláda zatím nepočítá s tím, že by od ledna zvýšila platové tarify zaměstnancům veřejné a státní služby. Základ výdělku se chystá zvednout o deset procent jen policistům, hasičům či vojákům. Ostatním profesím se má suma na platy navýšit o čtyři procenta, peníze mají ale putovat jen do odměn. Uvedl to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takové řešení označil za „ksichtovné“.

Živě
ON-LINE: Nečekaný projev Zelenského k Radě bezpečnosti: Lidé „volí“ se zbraní u hlavy

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Schickův spoluhráč si zavařil, tepal do režimu v Íránu: Nevydržím mlčet. Styďte se, zbabělci

Aktualizováno

Špatně zahalené vlasy Íránky Mahsy Amíníové mají rozsáhlé důsledky. V ultrakonzervativní islámské republice se rozjely vytrvalé protesty, které tamní policie potlačuje i ostrou střelbou do davů. Zarážející události ze země v Přední Asii se teď přenášejí i do fotbalového světa. Na problém si svojí nebojácností zadělal spoluhráč Patrika Schicka a Adama Hložka z Bayeru Leverkusen Sardar Azmoun.

Domácí zpravodajství

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.