reklama

Ryba, která přežila 150 milionů let, vymřela kvůli lidstvu. Koho dalšího to čeká?

Veslonos čínský, zdroj: Instagram Animal Planet India
Veslonos čínský je prvním oficiálně vyhynulým živočichem roku 2020, zdroj: Instagram Animal Planet India

Ochránci přírody bijí na poplach, za 40 let vymřela polovina živočichů. Už i rok 2020 má svou první oběť. Je jí čínský veslonos (Psephurus gladius). Jedna z nejdelších ryb světa. A za jejím koncem stojí člověk.

reklama

Čínský veslonos žil v řece Jang-c’-ťiang a byl považován za asi největší sladkovodní rybu na světě. Dorůstal délky až 7 metrů (průměrně 3 metry). Příčinou jeho vyhynutí je nadměrný rybolov, podle odborníků se jich v 70. letech ročně vylovilo 25 tun. Problém byla ale i výstavba přehrady Ke-čou-pa, která byla na řece postavena bez takzvaného rybího žebříku či nějakého obtoku a tím veslonos přišel o možnost migrace do svého běžného místa tření proti proudu. Veslonos dostal své jméno díky čumáku, který připomínal pádlo a se kterým mohl „vyčmuchat“ elektrickou aktivitu korýšů a menších ryb, které tak snadněji našel. Podle údajů nejspíš veslonos vymřel už mezi lety 2005 až 2010, ale oficiálně se uvádí rok letošní. Předtím přitom ryba přežila 150 milionů let.

Kdo je na řadě

Vyhynutí hrozí jednomu milionu druhů pozemské fauny i flory, zatímco lidská populace má dosáhnout do poloviny století 10 miliard. Už v roce 2014 byla vydána studie, kde vědci ze Zoological Society of London (ZSL) zkoumali více než tři tisíce živočišných druhů. Výsledek byl do očí bijící. Od roku 1970 vymřelo skoro 50 % ze sledovaných organismů. V roce 2018 popsal Living planet (index, který každé dva roky mapuje změny v biodiversitě) ve spolupráci se ZSL pokles počtu živočichů o 60 %. Odborníci tipovali, že v roce 2020, budou vyhynulých živočichů  2/3, letošní index zatím zveřejněn není. Podle Marca Lambertiniho, generálního ředitele Světového fondu na ochranu přírody, ale na druhou stranu věda nikdy nebyla jasnější. „Není v budoucnu místo pro zdravého, šťastného a prosperujícího člověka na planetě s prázdými lesy, oceány, řekami a destabilizovaným klimatem.“ Dále vyzdvihl význam uhlíkové neutrality, zelené finance, čistou energie a výrobu potravin šetrných k životnímu prostředí.

Podle analýzy, která byla zveřejněna v odborném časopise Biological Conservation, na tom je nejhůře hmyz. Vymírá osmkrát rychleji než savci, ptáci, plazi a za 100 let nejspíš vymře úplně. Stojí za tím v první řadě intenzivní zemědělství, zejména užívání pesticidů, ale přispívá k němu také urbanizace a klimatické změny.

K tématu

„Hmyzu ubývá. Některé druhy již zmizely, ale o jejich úbytku toho víme velmi málo. Snižuje se množství hmyzu jako biomasy a to není dobře. Ale nevíme, o jaké jde skupiny se jedná a jaká je příčina jejich vymizení. Negativně to dopadá na ptáky i predátory,“ vysvětluje entomolog Jakub Straka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Asi překvapivé pro většinu veřejnosti je, že včela medonosná není ohrožená, ale je jí naopak nadbytek (díky popularizaci včelařství) a na to doplácí jiní opylovači, kteří nemají dostatek potravy. „Na světě je dvacet tisíc druhů a včela medonosná je pouze jedním z nich. Je také jediná, která nám dává med, vosk, propolis, atp. Ale co se týče opylování, je tady spousta jiných druhů,“ vysvětluje entomolog. U nás se to týká například čmeláka, jehož počet klesl o třetinu. Naopak ale existují i nově objevené druhy hmyzu, vymřelé však převažují.

K tématu

Za posledních 30 let vymřela i polovina korálů, fungující útesové ekosystémy se tak rozpadají. A i našim nejbližším příbuzným hrozí vyhynutí. Jedná se o gorilu západní, gorilu východní, orangutana sumaterského a orangutana bornejského. Zbylé dva druhy (šimpanzi a bonobo) zůstávají v kolonce „ohroženi“. Seznam kriticky ohrožených živočichů najdete ZDE.

Začněme každý u sebe, i malá změna se počítá. Třeba tím, že nebudeme používat pesticidy, sekat pampelišky a obejdeme se bez anglického trávníku, na svou zahradu položíme pítko pro ptáky, ježky, veverky i hmyz. Nebo budeme sázet květiny, které jsou pro opylovače atraktivní Začneme dbát na to, co jíme, a nebudeme plýtvat.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

USA

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Nová videa ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah před smrtí George Floyda

Kolem smrti Afroameričana George Floyda se stále vznáší mnoho otazníků. Nikdo zatím nebyl odsouzen a demonstranti dál demolují města a domáhají se spravedlnosti. První záběry natočené na mobilní telefon náhodným kolemjdoucím, kde Floydovi klečí na krku bělošský policista, hrály v celé kauze velkou roli. Další tři nově publikovaná videa teď ukazují, jak se odehrál celý policejní zásah.

USA

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Obama: Neomlouvejme násilí, hněv proměňme v mírovou a efektivní akci

Bývalý americký prezident Barack Obama odsoudil násilnosti, ke kterým dochází při protestech proti rasismu a policejní brutalitě. Demonstrace napříč Amerikou zažehla smrt Afroameričana George Floyda. Obama vyzval k politickému řešení a uvedl, že skutečná změna rasové nespravedlnosti začíná u volebních uren. Volba podle něj netkví mezi protestem a politikou, ale je třeba obojího a „ospravedlnitelný hněv“ je pak potřeba proměnit v mírovou, udržitelnou a efektivní akci.

reklama
Liberecká zoo slaví. Letos vypustila do přírody už čtrnáct mláďat orlosupa bradatého
Zkoušky v autoškole by se měly přesunout do větších měst, shodují se experti
reklama
reklama
Clooney: Rasismus je pandemií Ameriky, proti které jsme stále nenašli vakcínu

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama