Ostrá diskuse europoslanců: David by jednal s Putinem. Je jako Hitler, opáčil Pospíšil

Jediným způsobem, jak zajistit mír v Evropě je válečné vítězství Ukrajiny. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to pronesl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). Ruského prezidenta Vladimira Putina přirovnal k Adolfu Hitlerovi a dodal, že se s ním nedá domluvit. Europoslanec z SPD Ivan David ve vysílání naopak jednání podporoval.

Podle Pospíšila je diskuse s Putinem vedoucí k ukončení války nereálná. „S Hitlerem se také nebylo možné domluvit. Vždyť Putin se chová úplně stejně. Buď ho porazíme a budeme se cítit bezpečně, anebo budeme mít Putina v Košicích a budeme se tady za pár let klepat, že zaútočí na Českou republiku,“ konstatoval. Proto považuje za nutné Ukrajinu podporovat mimo jiné dodávkami zbraní. „Taky ale nemám radost z války, nejsem válečný štváč,“ zdůraznil.

Europoslanec Ivan David (SPD) naopak jednání s Putinem podporoval. Ruského prezidenta nevidí jako jediného agresora. „Souhlasím s předsedou maďarského parlamentu, že je to válka mezi Spojenými státy a Ruskem. USA tak dlouho celou situaci eskalovaly, až se jim to teď povedlo,“ komentoval dění na Ukrajině David.

Politik z SPD je přesvědčený, že by státy Unie měly ve své podpoře Ukrajiny polevit nebo s ní přestat úplně. Zbytečně prý přilévají olej do ohně. „Já bych polemizoval, že eskalace války, kterou ze strany států EU zažíváme, je něco, co vede k míru. Válka na Ukrajině má už teď jednoho jasného poraženého, a tím je Evropská unie,“ dodal europoslanec, který je toho názoru, že by se Česká republika měla od Maďarska v přístupu k zahraniční politice inspirovat.

S tím však nesouhlasil Pospíšil. „Maďarští politici se chvástají, jak to dělají dobře, ale mají dvacetiprocentní inflaci, forint vůči dolaru oslabuje nejvíce ze všech měn, jsou tam demonstrace veřejného sektoru kvůli malým platům. Nežijme v atmosféře, že země typu Maďarsko je ráj na zemi, protože má levné zdroje z Ruska,“ připomněl.

Podle bývalého předsedy TOP 09 je pro Českou republiku jen jeden možný konec války. „Se zločincem se není možné domluvit. S Putinem se Evropa pokoušela domluvit od roku 2014, kdy obsadil Krym. A pokud tam přestaneme dodávat zbraně, Putin bude okupovat celou Ukrajinu, tak my tu budeme v bezpečí? Vždyť je to proti zájmu České republiky,“ dodal Pospíšil.

Tagy: