reklama

Šaría zavládne v celém světě, hrozí velitel Tálibánu. CNN se dostala až k radikálům

Radikální hnutí Tálibán v Afghánistánu během pár týdnů smazalo dvacetileté snažení vojsk Západu. Země za branou Blízkého východu je znovu ve válečném ohni. Reportéři americké CNN se dostali až k velitelům Tálibánu, kteří zabírají bývalé americké základny.

reklama

Od roku 2001 až do letošního května Američané spolu s dalšími vojáky Západu včetně Čechů bojovali v Afghánistánu a snažili se držet radikály v zemi na uzdě. S tím, jak teď spojenecká vojska oblast opouští, se radikální hnutí Tálibán znovu probudilo a během pár týdnů zabralo většinu Afghánistánu.

Z americké přítomnosti v zemi toho už vlastně příliš nezbylo. Často jen nosné konstrukce z rozpadlých vojenských základen. Ty jsou teď na mnoha místech pod vládou Tálibánu.

Tálibové v amerických autech

Kdysi byly na základně Fob Andar v provincii Ghazní stovky amerických jednotek i složek NATO. Poslední Američané sice odešli už před několika lety, jejich odkaz ale obchází kolem jako duch. Hnutí Tálibán na místě souhlasilo s přijetím štábu americké CNN. S velkou vášní chtěli radikálové světu předvést svou válečnou kořist.

„Mnohokrát jsme na Američany útočili, když tady byli. Podnikali jsme časté operaci, používali jsme podomácku vyrobené bomby. Američané mají svoje helikoptéry, zbraně a tanky. My mudžáhedíni jsme odolávali velmi dobře,“ řekl CNN Muhammed Arif Mustafa, jeden z velitelů Tálibánu. „Věříme, že jednoho dne mudžáhedíni zvítězí a islámské právo zavládne nejen v Afghánistánu, ale v celém světě. Nijak nespěcháme. Věříme, že se to jednoho dne stane. S džihádem do té doby neskončíme,“ dodal.

Zní to jako mrazivé přiznání od skupiny, která tvrdí, že chce mír. A to navzdory tomu, že vede krvavou ofenzivu. Od chvíle, kdy se Američané v květnu začali stahovat, ozbrojenci postupují celou zemí znepokojujícím tempem. A to často na korbě amerických nákladních vozů

Dny, kdy tvořili radikálové jen undergroundové hnutí, jsou pryč. A Tálibán je připravený obnovit ten samý emirát, jaký Američané kdysi přišli zničit.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama