Schodek rozpočtu bude na nule za sedm let, tvrdí Řehounek z ANO. Stanjura by více šetřil

Česko se pomalu vzpamatovává z koronavirové krize, která pořádně provětrala státní kasu. Opozice za to vládu dlouhodobě kritizuje. Poslanec hnutí ANO Jan Řehounek má za to, že manko by se dalo odmazat za sedm let. Podle exministra Zbyňka Stanjury (ODS) je to však málo a poukazuje na prostor k většímu šetření. Politici se o tom přeli v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Řeč byla také o superhrubé mzdě.

Řehounek na začátku vysílání zmínil, že plánovaný schodek státního rozpočtu by měl činit 377 miliard. Původně se přitom předpokládalo, že bude manko ještě o 13 miliard vyšší.

Dostat schodek na nulu by podle hnutí ANO mělo zafungovat pomocí pravidelného snižování. „Hnutí ANO má připravený konsolidační plán, který počítá s tím, že od následujících let budeme každý rok minimálně o půl procentního bodu snižovat schodek státního rozpočtu,“ uvedl Řehounek. Řádově by to mělo být ročně zhruba 40 až 50 miliard korun. „Za cca 7 let bychom měli být na nule. To je plán hnutí ANO,“ doplnil poslanec.

Se snížením pouhého půl procenta však nesouhlasí ekonomický expert koalice Spolu a 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. „Znáte firmu nebo rodinu, která když je zadlužená ušetří půl procenta svých příjmů?“ zeptal se Řehounka. Dalo by se prý ročně ušetřit i pět procent.

Oba ekonomičtí experti mají také své recepty na to, jak státní rozpočet léčit. Řehounek zmínil například zmražení platů ústavních činitelů či cílení na kapitálové výdaje.

Obě uskupení přitom odmítají možnost zvyšovat daně. „Nechme peníze lidem a firmám. Určitě nemůžeme vyrovnávat schodek státního rozpočtu tím, že budeme vytahovat více peněz z jejich peněženek,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS 1. místopředseda ODS.

Řehounek i Stanjura se zároveň shodli na tom, že jejich uskupení nechtějí znovu zavést superhrubou mzdu. „Určitě neplánujeme znovuzavedení superhrubé mzdy,“ zopakoval několikrát Řehounek.

Stanjura poukázal na to, že ostatní strany o její znovuzavedení nejspíš také nestojí, byť její zrušení kritizovaly. „Všichni ti, kteří tak hlasitě kritizovali tento náš krok, nikdo z nich nemá ve svém volebním programu návrh, že by to dal zpátky,“ upozornil na závěr Stanjura.

Tagy:

Hlavní zprávy

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD
Partie

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Infobox
sledujeme živě
21:35

Hnutí spOLečně, ProOlomouc a Piráti chtějí v Olomouci vládnout s ANO

21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).