Schodek rozpočtu bude na nule za sedm let, tvrdí Řehounek z ANO. Stanjura by více šetřil

Česko se pomalu vzpamatovává z koronavirové krize, která pořádně provětrala státní kasu. Opozice za to vládu dlouhodobě kritizuje. Poslanec hnutí ANO Jan Řehounek má za to, že manko by se dalo odmazat za sedm let. Podle exministra Zbyňka Stanjury (ODS) je to však málo a poukazuje na prostor k většímu šetření. Politici se o tom přeli v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Řeč byla také o superhrubé mzdě.

Řehounek na začátku vysílání zmínil, že plánovaný schodek státního rozpočtu by měl činit 377 miliard. Původně se přitom předpokládalo, že bude manko ještě o 13 miliard vyšší.

Dostat schodek na nulu by podle hnutí ANO mělo zafungovat pomocí pravidelného snižování. „Hnutí ANO má připravený konsolidační plán, který počítá s tím, že od následujících let budeme každý rok minimálně o půl procentního bodu snižovat schodek státního rozpočtu,“ uvedl Řehounek. Řádově by to mělo být ročně zhruba 40 až 50 miliard korun. „Za cca 7 let bychom měli být na nule. To je plán hnutí ANO,“ doplnil poslanec.

Se snížením pouhého půl procenta však nesouhlasí ekonomický expert koalice Spolu a 1. místopředseda ODS Zbyněk Stanjura. „Znáte firmu nebo rodinu, která když je zadlužená ušetří půl procenta svých příjmů?“ zeptal se Řehounka. Dalo by se prý ročně ušetřit i pět procent.

Oba ekonomičtí experti mají také své recepty na to, jak státní rozpočet léčit. Řehounek zmínil například zmražení platů ústavních činitelů či cílení na kapitálové výdaje.

Obě uskupení přitom odmítají možnost zvyšovat daně. „Nechme peníze lidem a firmám. Určitě nemůžeme vyrovnávat schodek státního rozpočtu tím, že budeme vytahovat více peněz z jejich peněženek,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS 1. místopředseda ODS.

Řehounek i Stanjura se zároveň shodli na tom, že jejich uskupení nechtějí znovu zavést superhrubou mzdu. „Určitě neplánujeme znovuzavedení superhrubé mzdy,“ zopakoval několikrát Řehounek.

Stanjura poukázal na to, že ostatní strany o její znovuzavedení nejspíš také nestojí, byť její zrušení kritizovaly. „Všichni ti, kteří tak hlasitě kritizovali tento náš krok, nikdo z nich nemá ve svém volebním programu návrh, že by to dal zpátky,“ upozornil na závěr Stanjura.

Tagy: