Schyluje se k největší bitvě. Stanným právem si Rusové uvolňují ruce, míní Zaorálek

Bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

360° (1019)

Prezident Vladimir Putin ve středu vyhlásil ve čtyřech Ruskem okupovaných oblastech stanné právo. Podle bývalého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) jde o předzvěst velkého boje. Rusové si tím uvolňují ruce, prohlásil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

„Jsem přesvědčen, že středobodem Putinova rozhodnutí je Cherson, to je klíčová věc,“ zamýšlí se Zaorálek v reakci na otázku, co ruský režim vyhlášením stanného práva sleduje. „V této oblasti je nyní shromážděno mimořádné množství vojsk. Na straně Ukrajiny 60 tisíc, na straně Ruska 20 až 30 tisíc. Dojde tam poprvé k operaci velkého typu.“

Zaorálek se obává, že vyhlášení stanného práva může znamenat i ruský úmysl použít určitý typ zbraně, který Kreml ve válce ještě nevyužil. „Jejich armáda si chce uvolnit ruce, odvézt lidi, aby mohli použít zbraně hromadného rozsahu,“ vysvětluje a domnívá se, že v následujících týdnech budeme svědky největší bitvy celé války. „Pokud by Rusové v boji o Cherson uspěli, otevřela by se jim cesta na Oděsu a až třeba do Podněstří.“

Zaorálkův předchůdce v úřadu ministra zahraničí, Cyril Svoboda, je ve výkladu Putinova dekretu jiného názoru. „Je to totéž, jako když Heydrich přišel do Česka. Také zavedl stanné právo. Pro Rusko to znamená možnost zavedení bezpráví a jakékoli zvůle,“ vidí historickou paralelu Svoboda. „Okupační moc si bude moci dělat vše, co bude chtít. Bude moci trestat vysokými a nepřiměřenými tresty, zavírat, střílet, deportovat, prostě cokoliv.“

Oba politici se ale shodují na tom, že se válka rozhodně neblíží ke konci. „Bojím se, že mezi Ukrajinou a Ruskem to může skončit jako mezi Severní a Jižní Koreou,“ domnívá se Zaorálek s odkazem na situace mezi dvěma zmíněnými asijskými zeměmi, kde nebyla nikdy podepsána žádná mírová smlouva, ani žádná ze stran nekapitulovala. Žijí a koexistují pouze ve stavu příměří ve válce.

Podle Svobody je teď z pohledu Ukrajiny nejlepší čas pro to, aby byla vyjednána určitá vzájemná dohoda. „K mírové smlouvě se musí nějak dojít. Buď tu bude válka leta letoucí, což není možné, anebo se prostě přistoupí k jednáním. A Ukrajina je podle mě teď v dobré pozici.“

V případě, že by konflikt pokračoval ještě dlouhou dobu a Rusové by svůj tlak stupňovali stejně jako teď, si Zaorálek dovede představit další příliv Ukrajinců směrem do zemí Evropské unie. „Pokud bude konflikt dále eskalovat, je to možné. Musíme ale Ukrajině pomoci. Našim úkolem není jen dodávka zbraní. Musíme jí pomoci se připravit na zimu,“ uzavírá Zaorálek.

Speciální vysílání k vyhlášení stanného práva na anektovaném území si můžete poslechnout i jako podcast:

Tagy: