Šéf senátu Miloš Vystrčil v úterý oznámí, zda pojede na Tchaj-wan i přes nelibost Číny

Miloš Vystrčil v Partii

Cesta na Tchaj-wan

Cesta předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) na Tchaj-wan se stává více pravděpodobnou. Na úterý svolá setkání s médii. Oznámí na něm, že cestu do asijské země skutečně podnikne? „Oznámím, zda se cesta začíná připravovat, protože, to, jestli někam pojedete nebo ne záleží na tom, jak situace v daný okamžik vypadá,“ uvedl Vystrčil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Čínští vrcholní politici pokládají Tchaj-wan za svou provincii a opakovaně vyjadřují nelibost nad kontakty českých představitelů s tchajwanskými. Na otázku, zda rozhodování o podniknutí cesty na Tchaj-wan ovlivňuje odpor Číny a vyhrožování zhoršením ekonomických vztahů mezi Čínou a Českou republikou, Vystrčil odpověděl: „Při rozhodování o cestě jsem bral v úvahu spoustu faktorů. Nemám to rozdělené tak, že bych u každého měl nějaká procenta, aby to dohromady dávalo sto procent. Je to tak, že i ta věc, o které mluvíte ve své otázce, hrála svou roli. Jak velká je tato role, kolik je to procent, to já takto rozdělené nemám.“

Vystrčil svolal na úterní devátou hodinu ranní do sídla Senátu setkání s novináři. „Oznámím, zda se cesta začíná připravovat, protože, to, jestli někam pojedete nebo ne záleží na tom, jak ta situace v daný okamžik vypadá,“ popsal neurčitě předseda.

Reakce místopředsedů jsou opatrné

Reakce na Vystrčilovu cestu na Tchaj-wan jsou opatrné. Většina senátorů  chce počkat až na případné oficiální oznámení. Místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jiří Kobza (SPD) uvedl: „V současné době, kdy se náš státní rozpočet dostává do velkých potíží, si myslím, že jakékoliv akce, které budou mít přímý ekonomický dopad, by se měly velmi pečlivě zvažovat. Také proto, že je tady naprosto jednoznačně deklarovaná politika České republiky vůči Číně, a to je politika jednotné nedělitelné Číny.“

Odlišný názor má místopředseda sněmovního zahraničního výboru Jan Lipavský (Piráti): „Pan předseda Senátu si může rozhodnout sám, kam chce cestovat. Nicméně mně to zapadá do toho, jaká je česká zahraniční politika – Tchaj-wan je demokratická země, s demokraticky zvolenou prezidentkou, nyní již v druhém volebním období. Nevidím důvod, proč by předseda českého Senátu nemohl jet do této velice blízké a partnerské země pro Českou republiku.“

Tagy: