Prigožin na Pražský hrad? Ne, děkuji, raději Zemana. Šéf vagnerovců reagoval na obskurní anketu

K Čechům chovám velkou úctu, kandidovat zde však neplánuji. Česká republika potřebuje lídra, jakým je bývalý prezident Miloš Zeman. Šéf Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin těmito slovy údajně reagoval na výsledek ankety tuzemského dezinformačního telegramového kanálu Selský rozum, který se svých sledujících tázal, zda by chtěli za hlavu státu právě jeho. Až 52 procent dotázaných údajně odpovědělo kladně. Na pofidérní hlasování upozornil na sociálních sítích český novinář Alexandr Mitrofanov.

„Nemám v Rusku žádné politické ambice, protože v roce 2018 proběhly volby, ve kterých byl legálně zvolen prezident. Nicméně, tady ve své vlasti mám před sebou ještě hodně práce. Kandidovat v Česku by nebylo fér vůči ruským občanům ani vůči Čechům,“ uvedl Prigožin, jehož žoldácká armáda neváhala během konfliktu na Ukrajině například popravit zběha pomocí kladiva, ve svém prohlášení na Telegramu. O jeho vyjádření informují také rusky píšící weby.

Podle něj by Česká republika měla mít svého národního vůdce. „Takového, jakým je Miloš Zeman, který mluví se svými občany stejnou řečí. Koneckonců, já umím česky jen pozdravit a rozloučit se. Ale protože jsem se v Česku stal populárním, jsem připraven postavit se bok po boku s někým, kdo je schopen vést český národ v boji za národní hodnoty a vynaložit veškeré úsilí, aby mu Češi důvěřovali. Tím spíše, že Rusko a Česko byly dlouhou dobu bratrskými národy a jenom sobectví Západu a snahy NATO je dočasně odcizily,“ reagoval Prigožin na dotaz telegramového kanálu Selský rozum.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Zoufalá situace v Chersonu. Lidé se snaží uprchnout, Rusko bombarduje i evakuační místa

Ten před několika dny na svém profilu zveřejnil anketu, ve které se svých sledujících ptal, zda by v prezidentských volbách v Česku nebo na Slovensku hlasovali pro Jevgenije Prigožina, kdyby našel způsob, jak kandidovat. 52 procent dotázaných odpovědělo kladně, 27 procent zaujalo k otázce negativní postoj. Z 13 tisíc sledujících se hlasování zúčastnilo pouze 770 z nich.

Prigožin rád pomůže proruským silám

Na bizarní anketu ukázal prstem na sociálních sítích český novinář Alexandr Mitrofanov. „Jakýsi Selský rozum (dezinfo) sdělil Prigožinovi, že by ho chtělo za prezidenta České republiky 52 procent čtenářů. Prigožin poděkoval za popularitu v ČR a řekl, že zatím kandidovat nebude, protože Češi musí mít lídra, jako je Miloš Zeman. Ale že rád pomůže proruským silám,“ napsal český novinář na Twitteru.

Prigožin, jehož žoldnéřská skupina působí spolu s ruskou armádou na Ukrajině a neštítí se ani brutálních činů za hranicí lidskosti, je jednou z mála ruských veřejných osobností, která si během války dovolila kritizovat nejvyšší představitele, především vedení armády a ministerstva obrany. K jeho výrokům se ale ruská oficiální místa zpravidla nijak nevyjadřují.

Tagy: