Selfie u otevřené rakve s Pelém. Šéf FIFA Infantino opět čelí kritice

Šéf mezinárodního fotbalového orgánu FIFA Gianni Intantino si přeje, aby každá členská země pojmenovala jeden stadion po zemřelém Pelém – v rámci pocty jedné z největší legend sportovní historie. Ale sám příliš respektu k velké personě neprokázal, když si poblíž otevřené rakve na stadionu klubu Santos pořizoval selfie.

Brazílie se v pondělí a úterý loučí s mužem, který jí přinesl tolik radosti a pýchy. Rakev s jediným trojnásobným fotbalovým mistrem světa Pelém je na 24 hodin vystavená na stadionu týmu Santos, za který Edson Arantes de Nascimento hrával prakticky celou kariéru.

Mezi tisícovkami hostů, kteří se přišli poklonit zřejmě nejlepšímu fotbalistovi všech dob, nechyběl ani prezident FIFA Gianni Infantino. Ale v určitý moment si nepříliš citlivě kousek vedle rakve pořizoval selfie. Jednu fotografii „vyrobil“ sám, na jiné jen pózoval. Na sociálních sítích kvůli tomu čelil kritice pro nedostatek úcty.

Když se nacházel u truhly s ostatky Pelého, konejšil posléze plačící vdovu po světové megastar Marcii Aokiovou i syna Edinha.

V rozhovoru s novináři, kterých se na smuteční ceremoniál akreditovalo přes pět tisíc, pak nabídl další svou kuriózní řeč. Před nedávným kontroverzním mistrovstvím světa v Kataru se nechal slyšet, že by se nebránil světovému šampionátu v Severní Koreji. Teď podotkl, že by bylo na místě, aby všechny země, které spadají pod FIFA, měly na svém území jeden stadion nesoucí název po Pelém.

„Požádáme všech 211 členských asociací, aby ve svých zemích pojmenovaly stadion po Pelém. Příští generace na celém světě potřebují vědět a pamatovat si, kdo to byl Pelé,“ uvedl Infantino.

Příští generace by tedy měly vědět, že Pelé oblékal dres Santosu mezi lety 1956 až 1974 a jen za tento klub vstřelil 643 gólů v oficiálních zápasech. Dalších 37 tref přidal za americký New York Cosmos, kde strávil poslední dvě sezony kariéry. 77 branek dal za brazilskou reprezentaci. Po jeho čtvrtečním úmrtí fenomenální útočník přítomnosti Erling Haaland připomněl, že Pelé byl „vynálezcem“ prakticky všeho, co je v současném fotbale k vidění. Tedy způsobů zakončení nebo různých kliček.

Tagy:
FIFA poslední rozloučení sport Pelé Santos FC Gianni Infantino selfie São Paulo Pelé