Muka seniorky z Brna: Upadla a dva dny ležela v bytě na zemi, strážníci se k ní slanili

Policisté radí příbuzným, aby při současných vedrech kontrolovali své blízké, zejména pak ty vyššího věku nebo nemocné. V Brně museli strážníci zachránit seniorku, která zůstala dva dny uvězněná v bytě. Po pádu na zem totiž nebyla schopná postavit se na vlastní nohy a zavolat si pomoc. Strážníky nečekala žádná jednoduchá záchrana. K ženě se totiž museli slanit.

V jednom z paneláků na brněnském sídlišti Lesná se ženě zřejmě udělalo špatně, zamotala se jí hlava a upadla na zem. Přivolaní strážníci se přes veškerou snahu nemohli k seniorce dostat vchodovými dveřmi, a tak zbývala poslední možnost. Pomocí lana se k ní slanit přes sousední balkon.

„Spoléháme se hlavně jeden na druhého, jsme tam oba dva s kolegou a vždycky zkontrolujeme, zda máme správně uvázaný kotvící bod a pak teprve jdeme,“ líčil strážník brněnské městské policie Martin Čupr.

„Za pomoci slaňovací techniky jsme se dostali na balkon a dveře jsme otevřeli pomocí planžety. Paní ležela na zemi, volala o pomoc, že jí není dobře, že tam leží dva dny,“ popsal strážník Jaroslav Dobeš.

Kontaktujte blízké

Celý příběh měl i díky strážníkům šťastný konec. Sedmasedmdesátiletá žena skončila v péči lékařů a zdravotně by na tom měla být dobře. „Příbuzní starších nebo handicapovaných či nemocných lidí by svým blízkým určitě měli v těchto dnech častěji volat, aby měli přehled o tom, jestli jsou v pořádku a jestli třeba doma neleží bezvládně na zemi,“ sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Ve výšce zhruba třicet metrů nad zemí s horolezeckou výstrojí prý strážníci nepracují běžně, v období letních veder jsou ale podobné zásahy častější.

Tagy: