Herec Holý před smrtí randil s Bílou, zemřel při nehodě. Dětská hvězda se dožila 21 let

Tomáš Holý patří k nejslavnějším českým dětským hercům. Přestože mu všichni předpovídali hvězdnou budoucnost, herectví se dobrovolně vzdal a místo DAMU zamířil na práva. Jeho život vyhasl v pouhých jednadvaceti letech při tragické dopravní nehodě. V pátek by oslavil své 55. narozeniny.

Poprvé se Tomáš Holý před kamerou objevil v osmi letech v komedii Marečku, podejte mi pero! Šlo ale pouze víceméně o malý štěk. Opravdová sláva přišla až o rok později, a to díky režisérce Marii Poledňákové, která mu svěřila hlavní roli ve svém filmu Jak vytrhnout velrybě stoličku. To, že si nakonec vybrala právě jeho, byla ovšem velká náhoda.

Holý dorazil na konkurz na hlavní dětskou postavu Vaška, spolu s ním však dalších téměř dvě stě dětí. Na první pohled žádný adept režisérku Marii Poledňákovou nezaujal. „Většinu jsem poslala domů a nechala si kolem sebe partičku asi dvanácti kluků. Tomáš Holý byl mezi nimi nejmladší, do debaty se vůbec nezapojil, ani jednou nepromluvil. Přitom iniciativa dětí a jejich spontánní reakce jsou při výběru mnohdy rozhodující. Na Tomáše jsem nebyla nijak soustředěná, zdál se mi příliš malý a pochybovala jsem, že by byl schopen vydržet dlouhé natáčení,“ vzpomínala Poledňáková ve své knize.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Svatba, dítě, pak krutá rána. Jaroslav Drbohlav z Tří oříšků pro Popelku umíral mladý a slepý

Vyhrál díky ztracenému kulichu

Rozhodla se udělat rychlý škrt. Pět kluků si pozvala další den na kamerovou zkoušku, všechny ostatní včetně Holého poslala domů. „Za chvíli se ale Tomáš do sálu nečekaně vrátil. Zůstal stát ve dveřích, nepromluvil, jen ukazoval rukama. Zeptala jsem se ho, co tedy chce. Z jeho pantomimy jsem pochopila, že si zapomněl kulicha. Řekla jsem pomocnému režisérovi, aby toho prcka zítra také přivezl na zkoušku,“ vylíčila Poledňáková.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Eva Burešová se vrací do seriálu ZOO

Promočený na kůži, spletl, co se dalo

Díku tomu, co se odehrálo na dalším castingu, u ní v žebříčku stoupl ještě výš. „Bylo Mikuláše a v noci napadlo hodně sněhu. Všechny děti dojely v pořádku, jen Tomáš se na konečné stanici tramvaje vyválel v mokrém sněhu a než pro něj dorazil autokárek z Barrandova, byl promáčený až na kůži. Kostymérky mu sušily kalhoty a punčocháče na topení a já si říkala, že tahle jeho spontánnost by se nám do jeho role hodila,“ uvedla režisérka.

Pak už měla celkem jasno. „Když se zkoušela scéna s Janou Preissovou a Františkem Němcem, začala jsem tušit, že ostatní kluci vůbec nemají šanci. Tomáš spletl, co se dalo. Breptal, culil se, byl tak bezprostřední a něžný! Moje intuice mi napověděla, že někdo jiný malého Vaška hrát nemůže,“ líčila Marie Poledňáková.

U spolužáků měl přezdívku Božský

Přestože se stal Tomáš Holý miláčkem národa a nejoblíbenějším dětským hercem, ve svých třinácti letech uměleckou kariéru ukončil. Vystudoval práva a mezi spolužáky byl velmi oblíbený. Říkávali mu „božský“. Jeho život 8. března roku 1990 tragicky ukončila autonehoda poblíž Kytlice. Zemřel pouhých devět dní před svými dvaadvacátými narozeninami. Před smrtí randil s tehdy začínající zpěvačkou Lucií Bílou. Byli spolu čtyři měsíce a jejich vztah byl vážný. V těchto dnech si připomínáme jeho nedožité 55. narozeniny.

Tagy: