Tajemství Pavla Kříže z pohádky O statečném kováři. Přišel o dítě i milovanou manželku

Herce Pavla Kříže, kterého proslavila postava kováře Mikeše v pohádce O statečném kováři, potkalo během života několik tragédií. Přišel o to nejcennější, co kdy měl.

Rok před sametovou revolucí přerušil Pavel Kříž svoji slibně rozjetou hereckou kariéru a rozhodl se emigrovat. Několik měsíců pobýval ve Velké Británii, odkud pak zamířil do Kanady, kde se usadil. „Ten pocit, že by možná bylo lepší žít někde jinde, ale normálně, i když to znamenalo dělat nějakou jinou profesi, ve mně zrál delší dobu. Vlastně to byl takový můj cíl, který jsem si jednoho dne splnil,“ svěřil se herec v rozhovoru pro týdeník Instinkt.

Za nedovolené opuštění republiky byl v nepřítomnosti odsouzen na pět let nepodmíněně. „Rozsudek mi byl do Kanady doručen. Když rok nato padl režim a byla vyhlášena amnestie, všichni mi sice psali, že se vztahuje i na mě, nicméně při své první návštěvě České republiky jsem byl lehce nervózní,“ přiznal s odstupem let Kříž.

V Kanadě sice začínal od nuly, nový život ho ale naplňoval. Ve Vancouveru vystudoval psychoterapii a začal pracovat v domovech pro seniory. „Chtěl jsem být lékařem, což se mi nepovedlo, protože už na to bylo pozdě. Ale nakonec to dopadlo dobře.“

V zemi javorového listu se posléze zamiloval a oženil. Jeho láskou se stala ilustrátorka knih a filmová animátorka Bonnie Gloverová. Imponovalo mu, že ho bere takového, jaký je, nikoliv jako známého umělce. Jeho nová kanadská rodina ho jako herce vůbec neznala.

Strašlivý osudový let

O svém soukromí herec nikdy veřejně nemluvil a nebýt režiséra Dušana Kleina, který ho obsadil do role Štěpána Šafránka v „básnících“, nikdo by se nedozvěděl o jeho obrovském životním neštěstí. Když s manželkou čekali první děťátko, měla to být holčička, Klein zrovna v Čechách chystal další pokračování zmíněného filmu.

Kříž se po domluvě se svou těhotnou ženou rozhodl, že na natáčení do Čech přiletí spolu a cestu pojmou jako pracovní výlet. Jenže při mezipřistání v německém Frankfurtu se Bonni udělalo nevolno a potratila. „Všechny nás ta zpráva zdrtila. Na to miminko se strašně těšili,“ prozradil Klein.

Pro nastávající rodiče to byla strašlivá rána. O to více se upnuli na sebe a byli na sobě citově závislí. Do jejich harmonického soužití ovšem opět nemilosrdně zasáhla smrt. Bonnie nečekaně zemřela a Pavel tak ze dne na den zůstal sám. Aby mu Kanada jeho zesnulou lásku stále nepřipomínala, začal čím dál častěji přijímat nabídky na filmování z Čech.

Práce pro něj byla tím nejlepším lékem na bolest. A právě při jedné z návštěv v rodné zemi se seznámil s o patnáct let mladší Jolanou, která pracovala jako ředitelka v domově pro seniory. Jak se ukázalo, byla to známost osudová. Mají spolu hodně společného, pojí je stejné zájmy, podobný smysl pro humor, pohled na svět… Po několika letech chození se na jaře v roce 2019 tajně vzali. Herec je znovu šťastný a vypadá to, že se díky nové lásce v Čechách usadí natrvalo.

Tagy: