Všichni vypráví, jací jsou nebojsové, ale prd. Strach je všudypřítomný, říká kaskadér Hub

Začínal se sportem, ale nakonec skončil u filmu. Řeč je o jednom z nejúspěšnějších českých kaskadérů Martinu Hubovi, který zazářil v nejednom hollywoodském filmu. V posledních letech se věnuje hlavně choreografii akčních scén a své dovednosti předává mladým.

Martin Hub začínal jako sportovec. Na střední škole hrál házenou a fotbal, házel oštěpem i diskem a věnoval se také boxu. Když se pak seznámil se zakladatelem české kaskadérské školy Jaroslavem Tomsou, o jeho osudu bylo rozhodnuto.

„Když jsem přišel ke kaskadérům, nikdo se s námi nemazlil. Byli tam samí olympionici a mistři republiky a ti nejlepší sportovci v úpolových sportech. Vetřel jsem se mezi ně a měl štěstí, že jsem jako mladý kluk nejen boxoval, ale skákal na trampolíně a dělal gymnastiku. Využil jsem toho a díky tomu měl i lepší přípravu,“ přiznal Hub, který se teď živí i coby choreograf. „Já už jsem takový kaskadérský dinosaurus,“ doplnil.

Hub má za sebou scény, ve kterých hořel, létal nebo se topil. Říct, která byla nejtěžší, ale nedokáže. „Nemám takové měřítko. Stejně tak není nejlepší kaskadér. Filmový kaskadér je buď dobrý, nebo ne. Není přece ohodnocení, když někdo udělá hezké hoření, dobrý pád nebo bouračku. A ty nejtěžší akce? Řekl bych, že jsem dělal zajímavé akce, počínaje velkofilmy,“ uvedl známý kaskadér a popsal například scénu s hořícím autem.

„Stál jsem čtyři metry nad hořícím autem a byl politý benzínem. Měli mě postřelit, já měl po zádech spadnout na auto, skutálet se, pak ještě hořící střílet a nakonec mě měl hlavní hrdina zabít. První problém nastal, když mi spadla čepice, která byla namazaná gelem, a já měl holou hlavu. Druhá, že jak jsem spadl zády na auto, které se promáčklo, takže jsem se cítil jako brouk, který leží na krovkách a hýbe nožičkami,“ popsal Hub. Kolem už prý šlehaly plameny, takže měl trochu popálenou hlavu. „Musel jsem rychle reagovat. Nakonec to bylo docela vtipné. Člověk to vždycky nějak ukočíruje,“ přiznal s tím, že strach je všudypřítomný.

„Všichni vypráví, jací jsou nebojsové, ale prd. Každý člověk má strach. I když jste trénovaný a scénu máte nazkoušenou, někdy je to prostě nad hranice lidských možností,“ přiznal kaskadér, který se objevil i v akčním snímku xXx s Vinem Dieselem, historickém filmu Zachraňte vojína Ryana nebo Gladiátorovi. Ve filmu Jamesa Camerona Titanic, si zahrál slovenského otce, který se snaží zachránit svého syna před valící se vodou.

Sportovní průprava je klíčová

„Scénu z Titaniku jsme točili pětkrát. Jednou se stalo, že jsem se blbě vytočil a proud vody mě přimáčkl na roh. Dole jsem měl bombičku s kyslíkem, ale ta voda měla takovou sílu, že jsem byl nalepený jak Spider-Man a neměl šanci si na ni dosáhnout. Byl jsem tam namáčklý téměř dvě minuty. Snažil jsem se zvednout, ale až nějakým štěstím jsem pootočil tělo a vyplivlo mě to. Venku se kaskadéři sázeli o to, kdo mě chytne,“ popsal Hub.

Být kaskadérem podle něj nemůže každý. „Sportovní základ je v kaskadérství klíčový. Stejně tak musí mít člověk přirozenou chytrost. Nemůže být debil. Protože ohrožuje nejen sebe. Některé ty akce se provádí ve více lidech a svou nešikovností můžete ohrozit ostatní,“ řekl.

Na otázku, jací jsou čeští kaskadéři, odpověděl, že univerzální a pracovití. „Snažíme se pokračovat v tom, co tu navodili Jaroslav Tomsa, Ladislav Lahoda a Petr Drozda, a to, aby každý kaskadér uměl úplně všechno a mohl jet ven a nic ho nemohlo překvapit. Ti mladí dravci to dneska umí,“ uzavřel Hub.

Martin Hub se moderátorce Radce Červinkové v pořadu Povídej na CNN Prima NEWS také svěřil, jak probíhal jeho boj s rakovinou a kdo mu byl v nejtěžších chvílích oporou. Celý rozhovor najdete v úvodním videu.

Tagy:
Titanic herec kaskadér Povídej Radka Červinková Martin Hub