Zemřela hvězda muzikálu Šumař na střeše. Herec bojoval s Alzheimerem

Ve věku 87 let zemřel izraelský herec a zpěvák Chaim Topol, který se proslavil rolí mlékaře Tovjeho v muzikálu Šumař na střeše. O jeho úmrtí informoval web Deadline. Příčina smrti nebyla zveřejněna. Topol léta bojoval s Alzheimerovou chorobou.

Za roli Tovjeho získal herec filmovou cenu Zlatý glóbus za nejlepší mužský herecký výkon. Stejně tak byl podle údajů Haifské univerzity za snímek nominovaný na Oscara. V divadelní podobě muzikálu Šumař na střeše hrál Topol několik let v Londýně a na Brodwayi, napsal deník Haarec. V roli Tovjeho se herec objevil více než 3500krát, uvedl web Deadline.

Topol se narodil v roce 1935 v Tel Avivu a svou hereckou kariéru začal během služby v armádním souboru Izraelských obranných sil, kde se seznámil se svou ženou Galiou. Poté se připojil k divadelní skupině a hrál v několika představeních, než dostal svou první filmovou roli, a to v dramatu Mám rád Mikea z roku 1961. Větší pozornosti se mu však dostalo až díky snímku Sallah Shabati.

ČTĚTE TAKÉ: Zemřel dramaturg Radek Slánský. Úzce spolupracoval s Klímou, kolegové truchlí

Topol se v pozdějším věku rovněž věnoval práci pro charitativní organizaci Jordan River Village (Vesnice u řeky Jordán), která pečuje o děti s chronickými a život ohrožujícími nemocemi. „Mohu vám říct, že se v naší vesnici Židé, Arabové a křesťané objímají, a funguje to moc dobře, když se do toho nezapojují politici,“ uvedl Topol k iniciativě v roce 2015.

Známý herec zemřel ve čtvrtek v Tel Avivu. Zůstala po něm 67letá manželka Galia, tři děti a několik vnoučat, informoval Deadline.

Na zesnulého herce zavzpomínali umělci z celého světa. „S velkým zármutkem jsem se dozvěděl, že zemřel jeden z mých dětských hrdinů, legendární izraelský herec Chaim Topol. Na jeho ikonické postavě Tovjeho jsem vyrůstal,“ napsal indický herec a zpěvák Adnan Sami na Twitteru.

„Šumař na střeše a chraplavý hlas Chaima Topola se u nás doma neustále opakovaly. Mám moc hezké vzpomínky na to, jak jsme s rodinou zpívali písně z tohoto muzikálu,“ uvedla také hollywoodská herečka Kate Hudsonová.

Hold zesnulému umělci vzdal izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Topola popsal jako „nadaného herce, který dobyl mnohá jeviště v Izraeli i zámoří“.

Tagy: