Šibenice je za hranou a první stupeň k horším věcem. Do politiky nepatří, míní politolog

Šibenice

Šibenice je zahranou, míní politolog

Šibenice jako symbol nesouhlasu je absolutně nepřijatelná, prohlásil ve Zprávách Plus politolog Pavel Šaradín. I když se tento symbol historicky používal i v minulosti, podle něj do politiky nepatří. S jeho názorem souhlasí i novinář Ondřej Leinert. Šibenice se minulý týden objevila před Sněmovnou a později i před domem hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka (ANO).

„Pro mě je to něco absolutně nepřijatelného, v minulosti jsme se s šibenicí setkali během války, v 90. letech i během minulé vlády. Do politiky to ale nepatří, politika je diskuze a má své hranice,“ vysvětlil politolog Šaradín.

Odlišné názory se podle něj dají vyjádřit slušně. „Šibenice je první stupeň k horším věcem,“ dodal politolog. A podobně tento akt vnímá i Leinert. „Je to za hranou, nepatří to do politiky, dávat si (Davidovy) hvězdy nebo aby někdo nosil šibenici politikovi před dům, to je moc,“ dodal.

Symbol pandemie?

V posledních dnech se šibenice na veřejnosti objevila hned dvakrát. V úterý byla postavena před Poslaneckou sněmovnu, podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon.

Demonstraci svolala iniciativa Chcípl PES, její představitelé však toto chování odsoudili a veřejně se od něj distancovali. Někteří účastníci akce si však nadále stojí za tím, že žádnou pomyslnou hranici nepřekročili.

V pondělí musel šibenici řešit hejtman Vondrák. „Pozdrav od Zdravého fóra. Postup už je tradiční, předávám na PČR. Co taky jiného,“ informoval Vondrák na svém Twitteru s přiloženou fotografií. Na ní je vidět šibenice s oprátkou a nápisem „vlastizrádce“. Nejedná se však o jedinou věc, kterou hejtman nalezl. Více se dočtete zde.

Například podle psychiatra Cyrila Höschla je ale jednání lidí pochopitelné a plyne z jejich frustrace. „Nechci takové skutky omlouvat, jsou neomluvitelné, ale rovněž pochopitelné a přirozené, když je člověk frustrován. Někteří lidé frustraci ventilují technikami odvozenými od přímé agrese a emočními výbuchy. Ti, kteří řeší své frustrace agresí, většinou hledají viníka kolem sebe,“ uvedl s tím, že takovým lidem by prospělo vyhledání psychiatrické či psychologické pomoci.

Tagy:
Twitter šibenice politika Moravskoslezský kraj Cyril Höschl Ivo Vondrák ANO 2011 Pavel Šaradín Otevřeme Česko normálnímu životu Poslanecká sněmovna ČR