Šibenice je za hranou a první stupeň k horším věcem. Do politiky nepatří, míní politolog

Šibenice jako symbol nesouhlasu je absolutně nepřijatelná, prohlásil ve Zprávách Plus politolog Pavel Šaradín. I když se tento symbol historicky používal i v minulosti, podle něj do politiky nepatří. S jeho názorem souhlasí i novinář Ondřej Leinert. Šibenice se minulý týden objevila před Sněmovnou a později i před domem hejtmana Moravskoslezského kraje Iva Vondráka (ANO).

„Pro mě je to něco absolutně nepřijatelného, v minulosti jsme se s šibenicí setkali během války, v 90. letech i během minulé vlády. Do politiky to ale nepatří, politika je diskuze a má své hranice,“ vysvětlil politolog Šaradín.

Odlišné názory se podle něj dají vyjádřit slušně. „Šibenice je první stupeň k horším věcem,“ dodal politolog. A podobně tento akt vnímá i Leinert. „Je to za hranou, nepatří to do politiky, dávat si (Davidovy) hvězdy nebo aby někdo nosil šibenici politikovi před dům, to je moc,“ dodal.

Symbol pandemie?

V posledních dnech se šibenice na veřejnosti objevila hned dvakrát. V úterý byla postavena před Poslaneckou sněmovnu, podle demonstrantů na ní skončí všichni vlastizrádci. Kritika směřovala k poslancům, kteří měli projednávat nový pandemický zákon.

Demonstraci svolala iniciativa Chcípl PES, její představitelé však toto chování odsoudili a veřejně se od něj distancovali. Někteří účastníci akce si však nadále stojí za tím, že žádnou pomyslnou hranici nepřekročili.

V pondělí musel šibenici řešit hejtman Vondrák. „Pozdrav od Zdravého fóra. Postup už je tradiční, předávám na PČR. Co taky jiného,“ informoval Vondrák na svém Twitteru s přiloženou fotografií. Na ní je vidět šibenice s oprátkou a nápisem „vlastizrádce“. Nejedná se však o jedinou věc, kterou hejtman nalezl. Více se dočtete zde.

Například podle psychiatra Cyrila Höschla je ale jednání lidí pochopitelné a plyne z jejich frustrace. „Nechci takové skutky omlouvat, jsou neomluvitelné, ale rovněž pochopitelné a přirozené, když je člověk frustrován. Někteří lidé frustraci ventilují technikami odvozenými od přímé agrese a emočními výbuchy. Ti, kteří řeší své frustrace agresí, většinou hledají viníka kolem sebe,“ uvedl s tím, že takovým lidem by prospělo vyhledání psychiatrické či psychologické pomoci.

Tagy:
Twitter šibenice politika Moravskoslezský kraj Cyril Höschl Ivo Vondrák ANO 2011 Pavel Šaradín Otevřeme Česko normálnímu životu Poslanecká sněmovna ČR

Hlavní zprávy

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem
Věda a technologie

Vědci otestují vesmírnou obranu Země. Kosmická loď se chystá na srážku s asteroidem

Kosmická loď americké vesmírné agentury se v pondělí srazí s planetkou o průměru 160 metrů. Plánovaná kolize má vesmírné těleso vychýlit z kurzu a otestovat tak nový systém planetární obrany. Experiment má prokázat, zda by vědci dokázali Zemi ochránit před možným nárazem asteroidu. Ten by totiž mohl představovat výrazné ohrožení pro lidský život. Veřejnost může srážku sledovat živě na internetu.

Infobox
sledujeme živě
21:35

Hnutí spOLečně, ProOlomouc a Piráti chtějí v Olomouci vládnout s ANO

21:14

V druhém plzeňském obvodu vzniká široká koalice čtyř stran bez ANO

20:59

Vítězné Volbě pro Semily se podařilo vyjednat širokou podporu s ANO a Spolu

20:43

V Táboře bude vládnout koalice Tábor 2020, Společně pro Tábor a Piráti

Hádka jako v družině. Jste trapný, vmetl Jurečka Okamurovi. Ne, to jste vy, opáčil šéf SPD

Ostrá slova kvůli Rusku, skákání do řeči i slovní útoky. Diváci povolební Partie Terezie Tománkové v lánském zámku byli svědky několika hádek mezi vládními politiky a šéfem opozičního hnutí SPD Tomiem Okamurou. Zatímco ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku (KDU-ČSL) osočil ze lži, šéfa Senátu Miloše Vystrčila kritizoval za údajné překrucování slov. Koaliční politici mu ostrá slova vrátili – Okamura si vyslechl, že se chová trapně a že chce vyjednávat s nepřátelským Ruskem ohledně plynu.

Živě
ON-LINE: Piráti a Spolu se zatím na koalici v Praze neshodli. Hřib vypočítal podmínky

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL). Pražský městský soud mezitím bude pokračovat v projednávání kauzy dotačního podvodu u projektu kongresového areálu Čapí hnízdo.

Vaclík čelí zuřivé Ronaldově armádě: Zabijáku, nehet CR7 má větší cenu než tvoje rodina

Brankářská jednička fotbalové reprezentace Tomáš Vaclík v sobotu příliš nepotěšila české fanoušky. Gólman Olympiakosu Pireus v Lize národů proti Portugalcům pustil z pěti střel směřujících na bránu čtyři za svá záda. A u toho si proti sobě poštval mnoho zahraničních příznivců. Ostře srazil největší personu týmu soupeře Cristiana Ronalda, což způsobilo nechutnou kanonádu na jeho sociálních sítích.

Domácí zpravodajství

České videohry táhnou. Herní vývojáři hlásí miliardové obraty, chybí jim ale pracovníci

Obrat českého herního průmyslu za rok 2021 dosáhl rekordních 7,11 miliardy korun, v porovnání s loňskými hodnotami jde o třetinový nárůst. Sektor zaměstnává největší počet zaměstnanců ve své historii, rychlým tempem vznikají i nová vývojářská studia. Odvětví nicméně trápí letité problémy, jako je nedostatek kvalifikované pracovní síly. Data vychází ze studie o stavu herního průmyslu v České republice, kterou zveřejnila Asociace českých herních vývojářů (GDA CZ).