reklama

Skopeček: Babišova vláda přifukovala inflaci, můžeme být až dva měsíce v provizoriu

Poslanec Jan Skopeček (ODS) má za to, že vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) svými kroky přifukovala inflaci. Řekl to v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Vyčítá jí extrémní schodky a také rozdavačnou politiku před volbami. Kabinet naopak hájil poslanec Martin Kolovratník (ANO), který uvedl, že rostoucí inflace je celosvětový problém.

reklama

Inflaci musí podle Skopečka zkrotit nastupující vláda společně s Českou národní bankou. „Kdybychom s ní nebojovali, tak by si ji lidé začali započítávat do smluv a už bychom se jí nezbavili,“ zmínil poslanec, který byl v uplynulém volebním období místopředsedou rozpočtového výboru.

Za problematické považuje kroky končící vlády premiéra Andreje Babiše (ANO), která podle něj inflaci „přifukovala“ a vyčetl jí extrémní schodky. Resort financí pod vedením ministryně Aleny Schillerové (za ANO) prý navíc nekorigoval svoji politiku s ČNB.

Veřejné finance by zlepšil škrty. „Můžou to být například provozní úspory. V jednotlivých rozpočtových kapitolách lze ušetřit,“ myslí si Skopeček. Připomněl, že měsíc až dva bude nejspíš platit rozpočtové provizorium.

Skopeček ve vysílání pořadu Jak volí vaše peněženka svému oponentovi Kolovratníkovi vmetl, že v pozměňovacích návrzích k rozpočtu v předešlých letech on a jeho strana „nacházel desítky miliard úspor“. „Například na prázdných tabulkových místech a slevách na jízdném,“ konstatoval Skopeček.

Kolovratník: Rouškovné nebyla chyba

Kolovratník politiku současné vlády komentoval slovy, že problémy s rostoucí inflací má celý svět. „Můžeme s kolegou svést bitvu argumentů, ale když jsme kritizováni, že inflaci přifukujeme, tak politiku zrušení superhrubé mzdy jsme měli s ODS společnou,“ řekl poslanec hnutí ANO.

Podle něj by se situace mohla zlepšit již během jara. „Řada ekonomů říká: ‚Buďte zdrženlivější, odložte nákupy aut, domů či jejich rekonstrukce.’ Ale doufám, že situace bude lepší,“ řekl Kolovratník, který v končícím volebním období působil i jako místopředseda sněmovního hospodářského výboru.

Výtky ekonomů, že Babišova vláda dávala lidem předvolební dárky v podobě rouškovného či slevách na jízdném, odmítá. „To, co zůstane lidem doma, jim nezůstane ve slamníku. Vrací se to do ekonomiky. Nevidím tam jedinou chybu či problém, který bychom dnes měli udělat jinak či vzít zpátky,“ dodal Kolovratník.

Tagy:

Hlavní zprávy

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy
Koronavirus

Objevila se nová zákeřná mutace covidu. Neodhalí ji dokonce ani PCR testy

Brazílie vyhlásila stav nejvyšší pohotovosti. Ve městě Belém se objevila nová podvarianta covidové mutace delta známá jako AY.33. Nedokáží ji rozpoznat rychlotesty ani PCR testy. Lékaři odhalili její přítomnost až poté, co zaslali na sekvenování 166 vzorků pacientů z hlavního města státu Pará, ležícího na severu této latinskoamerické země.

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny
Vláda

Neočkovaní učitelé musí mít při výuce respirátor. Ruší se izolace po návratu z ciziny

Neočkovaní učitelé budou od listopadu muset nosit respirátory při výuce. Výjimku budou mít učitelé ve školkách. Po pondělním vládním zasedání to oznámil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Sdělil také, že neočkovaní už nebudou muset po příjezdu z rizikových zemí na mapě cestovatele nastoupit do samoizolace. Zachována bude povinnost testu a do té doby bude muset dotyčná osoby nosit na veřejnosti respirátor.

Flegr: Hromadné akce se měly dávno omezit. Máme výhodu, že Češi jsou bonzáci

Je potřeba co nejvíce testovat. Jde o alternativu k lockdownům a ostatním protikoronavirovým opatřením. CNN Prima NEWS to řekl evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle něho není problém provést stovky tisíc PCR testů denně. Zároveň Flegr uvedl, že počet účastníků na hromadných akcích se měl dávno omezit. Výhodou podle něj je, že Češi jsou „bonzáci“, kteří rádi spolupracovníky porušující opatření nahlásí.

reklama

Domácí zpravodajství

Nejzajímavější reality show z celého světa. Televize Prima spouští nový program

Skupina Prima rozšiřuje programovou nabídku a v pondělí 25. října odpoledne spustí jedenáctý televizní kanál! Prima SHOW se ve svém programovém schématu zaměří na reality show. Přinese druhou sérii české show LIKE HOUSE s Agátou Hanychovou v čele nové party influencerů a představí premiérový denní formát Královny butiků, který je mixem napětí, soutěžení, nákupů, stylingu a módních tipů předního českého stylisty Filipa Vaňka. Nebudou chybět ani ty nejlepší zahraniční show – Krásky a šprti, Ostrov pokušení, Výměna manželek USA nebo Slunce, sex a rodiče v patách.

Mezi Českou Třebovou a Pardubicemi v pondělí nejezdily vlaky. Kvůli stavbě mostu

Na železničním koridoru mezi Pardubicemi a Českou Třebovou u Uherska na Pardubicku byl asi na 2,5 hodiny preventivně zastaven provoz vlaků kvůli komplikacím při stavbě tamního silničního mostu. Jeho konstrukce při betonáži poklesla. O dočasné zastavení provozu proto Správu železnic požádalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Na Twitteru to uvedl jeho mluvčí Jan Rýdl.

reklama