Sociální demokracií je pro lidi ANO. Sloučení s komunisty je nesmysl, varuje Škromach

Zdeněk Škromach

ČSSD dlouhodobě doplácí na odchod svých voličů k hnutí ANO a SPD, což se podepsalo i na výsledku sněmovních voleb. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Ten dále odmítl možné sloučení sociální demokracie s KSČM, která se do Poslanecké sněmovny rovněž nedostala. Spojení s komunisty Škromach označil za nesmysl a dodal, že ČSSD s nimi má špatné zkušenosti.

ČSSD ve sněmovních volbách obdržela 4,65 %, do Sněmovny se tak nedostala. Škromach má za to, že sociální demokracii uškodil zejména odchod části jejích voličů. „Myslím, že ČSSD dlouhodobě doplácí na to, že velká část našich bývalých voličů vnímá jako sociální demokracii ANO,“ řekl bývalý ministr.

Další část někdejších voličů podle něj míří k SPD. „Radikálnější volili SPD, což sociální demokracie dokázala v minulosti zvládnout. Nyní v tom paběrkuje,“ pokračoval Škromach.

Ten dále prohlásil, že by se ona zmíněná 5% hranice pro vstup do Sněmovny měla snížit. Místo 5 % by podle něj měly stačit 3 % získaných hlasů. „Jestliže se změnila hranice pro koalice, tak by se měla snížit i pro strany. Dneska bychom mluvili o něčem zcela jiném, kdyby sociální demokracie i policejní strana byly v Parlamentu,“ řekl Škromach. Onou „policejní stranou“ měl na mysli Přísahu Roberta Šlachty, která se se ziskem 4,68 % umístila těsně nad ČSSD.

Bývalý statutární místopředseda sociálních demokratů Michal Hašek ve vysílání České televize naznačil, že by se ČSSD mohla spojit s jinými levicovými partajemi, mimo jiné s KSČM. Sloučení s komunisty však Škromach odmítá. „Já to považuji za nesmysl,“ řekl exministr a dodal, že sociální demokracie má historicky s komunisty špatné zkušenosti. Sociální demokracie byla totiž po únoru 1948 komunisty rozprášena.

Exministra Bašta: Pád levice je překvapení

Bývalý ministr bez portfeje vlády Miloše Zemana a nově také poslanec SPD Jaroslav Bašta ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že pád levice rozhodně nečekal. „Překvapilo mě to, že naprosto neuspěla levice. A počet propadlých hlasů, kolem 20 procent lidí, kteří se zúčastnili voleb? Tohle nemá obdoby,“ uvedl Bašta, který ve Sněmovně seděl za ČSSD už v letech 1996 až 2000. Bašta také zmínil nevalný výsledek progresivní levice, kam zařadil Piráty.

Bývalý předseda KDU-ČSL Jan Kasal byl naopak spokojený s výsledkem své strany, která získala ve Sněmově celkem 23 křesel, dosud nejvíce v historii. Lidovci navíc ve spolupráci s ODS a TOP 09 v rámci koalice Spolu volby vyhráli a společně s Piráty a Starosty mají většinu 108 hlasů.

Prezident Miloš Zeman však již dříve uvedl, že premiérem jmenuje lídra nejsilnější strany. To by byl aktuálně šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Jeho šance na sestavení vlády jsou však malé.

Podle Kasala by z toho Zeman i Babiš mohli vyjít se ctí, kdyby prezident současnému premiérovi sice pokus sestavit novou vládu nabídl, ale ten by to odmítl, protože ví, že nemá šanci. „Tak by postupoval politik, který o sobě tvrdí, že se bude rvát do roztrhání těla za občany této republiky, a teď má příležitost dokázat, že to s občany myslí dobře a že respektuje výsledky voleb,“ řekl Kasal s odkazem na volební heslo Babišova ANO.

Tagy: