Šlachta: Pomáhat je nutné všem. Češi musí vnímat, že kvůli uprchlíkům nejsou znevýhodněni

Češi musí vnímat, že se pomáhá naprosto všem a nebudou Ukrajinci znevýhodňováni. V pořadu Co Čech, to politik! to řekl šéf hnutí Přísaha Robert Šlachta. „Bohužel nic nejde udržet dlouhodobě. Přijdou i věci, které vůči českým občanům budou nepopulární,“ doplnil ho bývalý příslušník Vojenské policie Miroslav Lidinský. O válce na Ukrajině s nimi ve vysílání na CNN Prima NEWS diskutoval i ekonom Pavel Kohout.

Kvůli ruské invazi uteklo z Ukrajiny přes 3,5 milionu lidí, z toho 300 tisíc do České republiky. „Válka v Evropě je to nejhorší, co může být. Tím neříkám, že válka kdekoliv jinde je dobře, ale tahle je za našimi hranicemi,“ řekl Lidinský. „V žádném případě to není speciální operace. Něco takového si v 21. století nikdo neuměl představit,“ dodal Šlachta.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v jednom ze svých projevů opět vyzdvihl cestu premiéra Petra Fialy (ODS) do Kyjeva, který na Ukrajinu jel společně s předsedy vlády Polska a Slovinska.

„Bezpečnostní situace není stabilní. Druhá věc je, co cesta přinesla. EU by měla táhnout za jeden provaz. Pokud tam představitelé těchto tři zemí jeli, očekával bych, že se připojí i někdo z větších států, například z Německa. Jsem rád, že naše vláda zareagovala tak, jak zareagovala,“ uvedl Šlachta.

Když se NATO zapojí, jsme ve třetí světové válce

Některé české elity vyzývají k vojenskému zásahu na Ukrajině nebo k vyhlášení bezletové zóny. Je mezi nimi například podnikatel Dalibor Dědek nebo šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Byl bych velmi obezřetný, protože nikdo neví, jak bude Putin reagovat. Když se NATO zapojí, jsme ve třetí světové válce,“ varoval Šlachta.

Solidarita české společnosti vůči Ukrajincům je obdivuhodná. Řada odborníků ale varuje předtím, že euforie z pomoci brzy pomine. „Nepochybně to nastane. Bohužel nic nejde udržet dlouhodobě. Přijdou i věci, které vůči českým občanům budou nepopulární. To může empatii otočit naopak,“ uvedl Lidinský.

„Lidé musí vnímat, že se pomáhá naprosto všem a občané České republiky nebudou znevýhodněni občany Ukrajiny. Musí to jít ruku v ruce. Podle mě ze strany vlády chybí jasná komunikace,“ sdělil Šlachta.

„Jsem pro charitu a pomoc a soucítím s uprchlíky, ale neměli bychom je naučit žít na dávkách. Bylo by to škodlivé jak pro ekonomiku, tak i pro samotné příjemce dávek,“ doplnil ekonom Kohout.

Tagy:

Hlavní zprávy

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích
Rusko

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:29

Ruský hrubý domácí produkt v srpnu meziročně klesl o 4,1 procenta

21:07

Ukrajinská policie objevila v Charkovské oblasti po jejím zářijovém osvobození 18 mučíren

20:39

Co zapříčinilo poškození plynovodů Nord Stream?

20:10

Spojené státy poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc ve výši 1,1 miliardy dolarů

Komunisté, němečtí poslanci i exšéf zpravodajství ČT v Ostravě. Kdo řečnil na demonstraci proti vládě?

Na druhé protivládní demonstraci vystoupila řada hostů, kteří veřejnosti dobře známí. Patřili mezi ně ekonom a děkan Národohospodářské fakulty VŠE v Praze Miroslav Ševčík nebo bývalý prezident Agrární komory Zdeněk Jandejsek. Na pódiu se ale objevily i překvapivé tváře jako němečtí poslanci z AfD nebo bývalý šéfredaktor zpravodajství České televize Petr Bohuš.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.

Pane Messi, prosím podpis na má nahá záda. Zarputilí pořadatelé málem srazili i fotbalistu

Lionel Messi si při své službě vlasti připsal už 90 gólů. Na kulatou metu se argentinský fotbalista dostal díky přátelskému utkání s Jamajkou hraném ve Spojených státech amerických. Vyjma dvou gólů zaujala i jeho ochota podepsat se vetřelci z řad fanoušků na holá záda. Pořadatelská služba zuřivě zasáhla, přesto sedminásobný vítěz Zlatého míče stihl zanechat na těle žadatele aspoň část své signatury.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.

Drtivá prohra i konec v politice. Čeho se Babiš bojí a proč na Hrad možná kandidovat nebude?

Bojí se drtivé prohry, která by znamenala konec v politice, svou roli hraje i probíhající soud, věk nebo vidina premiérského křesla. Češi už několik měsíců spekulují o tom, zda poslanec, bývalý premiér a šéf ANO Andrej Babiš bude v lednových volbách kandidovat na prezidenta. Poslední dobou totiž přibývá hlasů, podle nichž se do boje o Hrad nakonec nezapojí. Proč by se tak mohl rozhodnout?