reklama

Slavnostní znovuotevření skládky v Praze

Racky zabíjí sáčky na českých skládkách
Foto: Fotografie: ActiveSustainability.com

Představte si, že jste občan městské čtvrti, která si v roce 1991 odsouhlasila na 5 let skládku. Smrdící horu odpadu. Představte si, že po pěti letech se ukázalo, že nejvíce prezentovaná 1. etapa bude doprovázena další etapou. 

reklama

Představte si, že jste občan městské čtvrti, která si v roce 1991 odsouhlasila na 5 let skládku. Smrdící horu odpadu. Představte si, že po pěti letech se ukázalo, že nejvíce prezentovaná 1. etapa bude doprovázena další etapou. 

„Šokem však pro všechny občany bylo, když se na samém začátku roku 2008 dozvěděli, že slovo, které jim Praha při zahájení skládkování dala, nebude vůbec dodrženo a ve skládkování se bude i nadále pokračovat. Od té doby Praha prostým rozhodnutím odboru magistrátu a bez projednání s dotčenými městskými částmi ještě dvakrát prodloužila dobu skládkování! Navzdory tomu, že stavební povolení již pozbylo platnosti a skládka již měla být zrekultivována.”

Padaly i návrhy jako spojit skládku s tou ve vedlejší obci. Když už, tak už. Na skládku se vozí 100 tisíc tun odpadu ročně (cca 275 tun denně), je tak největší skládkou v ČR a vy proti tomu jako občan aktivně vystupujete. Chodíte na radnici, snažíte se ovlivnit rozhodnutí, ale nedaří se to. Tak vstoupíte do politiky sami a snažíte se skrz všechny ty struktury dostat k tomu, abyste se stali starostou a tu skládku prostě zatrhli. Snažíte se 13 let, do pondělí 17. června 2019, kdy mělo dojít k veřejnému projednání dalšího porušení předchozích slibů, závazků, podmínek atd., kdy v procesu EIA má být legalizováno další období navážení odpadů a přivážení odpadků do Prahy.

Výsměch

Vedení městské části Praha Ďáblice a všech obyvatel, kteří dorazili, mi bylo líto, když jsme se všichni hned po začátku dozvěděli, že se veřejné projednání ruší z důvodu, že změna místa konání projednání z centra Prahy (Škodova paláce) do Obecního domu v Ďáblicích byla oznámena firmě FCC 4 dny a ne 5 dní předem?!

To je výsměch všem. Ministerstvo životního prostředí má v úmyslu oddálit konec skládek v Česku o dalších 6 let, z roku 2024 na 2030, aby si skládkaři stihli přivydělat další miliardy. Které ani náhodou neinvestují, co nejdřív to jde, do recyklace. Proč? Shora je k tomu netlačí nic, zespoda několik desítek důchodců, kteří problém řeší od 90. let a nové mladé rodiny s dětmi - tedy „jen” vedení města a obyvatelé, kteří se skládkou musí žít.

Vážně, pane primátore? Vážně, pane ministře?

V době klimatické krize, kdy městské části a celá města vyhlašují stav klimatické nouze a zavazují se snižovat emise skleníkových plynů a ničení životního prostředí obecně, Praha dovolí otevřít skládku? Skládky zabírají půdu a vytváří v krajině „mrtvá území“. Emitují i metan, jehož klimatický vliv je řádově větší než u CO2. Představují nebezpečí kontaminace podzemních vod a půdy, zápachají a ohrožují zvěř. Neupravený odpad podléhá řadě chemických procesů, díky čemuž ročně vzniknou stovky požárů s následným únikem často toxických plynů do ovzduší. Miliony tun prolité vody, které protečou při požárech ... někudy vytékají ven. Poměrně děsivé informace. To nechceme nikde!

Pane ministře Brabče, pane primátore Hřibe a všichni ostatní, co to můžete ovlivnit: Prosím, zasaďte se o a zavažte se k co nejrychlejšímu ukončení skládek a zákazu jejich znovu otevření! Není čas čekat, až půjdete do důchodu a než se někdo z nás prodere všema těma strukturama, aby o tom mohl rozhodovat (kéž by). Chápu, je to nemilé, měli to řešit už vaši předchůdci, ale odsunuli to. Na vás. Vy už tuhle chybu nemůžete opakovat. Chápete? My vás v tom maximálně podpoříme a taky budete za frajery, co se s tím konečně popasovali, to je dobrý PR ne?

 Konec doby skládkové       Institut cirkulární ekonomiky       Cirkulární Praha       Zero Waste Česko 

Místo konání veřejného projednávání byl nový Obecní dům Ďáblic, se zelenou střechou, nádrží na dešťovku…  (a možná i plánem na soláry pane místostarosto? ☺ ). Ďáblice to s #AkceProKlima myslí vážně, podpořte je prosím.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

PŘEHLEDNĚ: Začínají platit ještě tvrdší opatření. Zavřené obchody, ven jen ve dvou

Od čtvrteční šesté hodiny ranní se Češi musí řídit ještě přísnějšími opatřeními, která výrazně omezují pohyb lidí a povolují chodit pouze do práce, na nákup či k lékaři. Zavřené budou také maloobchody a služby. Výjimku mají pouze prodejny základního sortimentu. Nařízení platí do 3. listopadu včetně. Co všechno se mění? Čtěte v následujícím přehledu.

Koronavirus

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Květiny mě jen rozesmutní. Příběhy lidí, kteří kvůli covidu ztratili čich a chuť

Christina Alexanderová jako mnoho dalších prodělala koronavirus. Když v polovině března vařila večeři, uvědomila si, že ztratila chuť a čich. Stejně jako u odhadovaných 34 až 68 procent infikovaných měla i ona zkreslené smyslové vnímání. Proč dochází ke ztrátě chuti a čichu, se vědci stále snaží zjistit. Jejich závěry zveřejnil portál Inverse spolu se svědectvím dalších mladých lidí.

Koronavirus

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

Babiš s Hamáčkem: Přibyde 15 tisíc nakažených, JIP čeká skokový nárůst pacientů

„Matematika je bohužel neúprosná. Pokud za středu přibude 14 tisíc nakažených, znamená to, že za 10 dní bude v jeden den potřebovat nově hospitalizaci 560–700 lidí,“ napsal vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteru. Podpořil tak slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS předpovídal dokonce 15 tisíc nově infikovaných covidem-19. Všemu napovídají čísla zveřejněná ke středeční 18. hodině, kdy přibylo 8 840 případů.

reklama
Nikdo nevěří, že je to pouze na dva týdny, říká Prouza o nových opatřeních
První švédský lockdown? Zůstaňte doma a omezte oslavy, vyzývá stát obyvatele Uppsaly
reklama
reklama
Žádný lockdown v Česku není, trvají si na svém Prymula s Babišem

Vláda

Domácí zpravodajství

Díky přednáškám jsem plul z Austrálie do Evropy zadarmo, vzpomínal cestovatel Stingl
Ludwig: Lockdown potrvá déle, vláda nás ale nechce štvát. Kolapsu nemocnic se nevyhneme
Další články
reklama
reklama