reklama

Slavnostní znovuotevření skládky v Praze

Racky zabíjí sáčky na českých skládkách
Zdroj: Fotografie: ActiveSustainability.com

Představte si, že jste občan městské čtvrti, která si v roce 1991 odsouhlasila na 5 let skládku. Smrdící horu odpadu. Představte si, že po pěti letech se ukázalo, že nejvíce prezentovaná 1. etapa bude doprovázena další etapou. 

reklama

Představte si, že jste občan městské čtvrti, která si v roce 1991 odsouhlasila na 5 let skládku. Smrdící horu odpadu. Představte si, že po pěti letech se ukázalo, že nejvíce prezentovaná 1. etapa bude doprovázena další etapou. 

„Šokem však pro všechny občany bylo, když se na samém začátku roku 2008 dozvěděli, že slovo, které jim Praha při zahájení skládkování dala, nebude vůbec dodrženo a ve skládkování se bude i nadále pokračovat. Od té doby Praha prostým rozhodnutím odboru magistrátu a bez projednání s dotčenými městskými částmi ještě dvakrát prodloužila dobu skládkování! Navzdory tomu, že stavební povolení již pozbylo platnosti a skládka již měla být zrekultivována.”

Padaly i návrhy jako spojit skládku s tou ve vedlejší obci. Když už, tak už. Na skládku se vozí 100 tisíc tun odpadu ročně (cca 275 tun denně), je tak největší skládkou v ČR a vy proti tomu jako občan aktivně vystupujete. Chodíte na radnici, snažíte se ovlivnit rozhodnutí, ale nedaří se to. Tak vstoupíte do politiky sami a snažíte se skrz všechny ty struktury dostat k tomu, abyste se stali starostou a tu skládku prostě zatrhli. Snažíte se 13 let, do pondělí 17. června 2019, kdy mělo dojít k veřejnému projednání dalšího porušení předchozích slibů, závazků, podmínek atd., kdy v procesu EIA má být legalizováno další období navážení odpadů a přivážení odpadků do Prahy.

Výsměch

Vedení městské části Praha Ďáblice a všech obyvatel, kteří dorazili, mi bylo líto, když jsme se všichni hned po začátku dozvěděli, že se veřejné projednání ruší z důvodu, že změna místa konání projednání z centra Prahy (Škodova paláce) do Obecního domu v Ďáblicích byla oznámena firmě FCC 4 dny a ne 5 dní předem?!

To je výsměch všem. Ministerstvo životního prostředí má v úmyslu oddálit konec skládek v Česku o dalších 6 let, z roku 2024 na 2030, aby si skládkaři stihli přivydělat další miliardy. Které ani náhodou neinvestují, co nejdřív to jde, do recyklace. Proč? Shora je k tomu netlačí nic, zespoda několik desítek důchodců, kteří problém řeší od 90. let a nové mladé rodiny s dětmi - tedy „jen” vedení města a obyvatelé, kteří se skládkou musí žít.

Vážně, pane primátore? Vážně, pane ministře?

V době klimatické krize, kdy městské části a celá města vyhlašují stav klimatické nouze a zavazují se snižovat emise skleníkových plynů a ničení životního prostředí obecně, Praha dovolí otevřít skládku? Skládky zabírají půdu a vytváří v krajině „mrtvá území“. Emitují i metan, jehož klimatický vliv je řádově větší než u CO2. Představují nebezpečí kontaminace podzemních vod a půdy, zápachají a ohrožují zvěř. Neupravený odpad podléhá řadě chemických procesů, díky čemuž ročně vzniknou stovky požárů s následným únikem často toxických plynů do ovzduší. Miliony tun prolité vody, které protečou při požárech ... někudy vytékají ven. Poměrně děsivé informace. To nechceme nikde!

Pane ministře Brabče, pane primátore Hřibe a všichni ostatní, co to můžete ovlivnit: Prosím, zasaďte se o a zavažte se k co nejrychlejšímu ukončení skládek a zákazu jejich znovu otevření! Není čas čekat, až půjdete do důchodu a než se někdo z nás prodere všema těma strukturama, aby o tom mohl rozhodovat (kéž by). Chápu, je to nemilé, měli to řešit už vaši předchůdci, ale odsunuli to. Na vás. Vy už tuhle chybu nemůžete opakovat. Chápete? My vás v tom maximálně podpoříme a taky budete za frajery, co se s tím konečně popasovali, to je dobrý PR ne?

 Konec doby skládkové       Institut cirkulární ekonomiky       Cirkulární Praha       Zero Waste Česko 

Místo konání veřejného projednávání byl nový Obecní dům Ďáblic, se zelenou střechou, nádrží na dešťovku…  (a možná i plánem na soláry pane místostarosto? ☺ ). Ďáblice to s #AkceProKlima myslí vážně, podpořte je prosím.

Místostarosta Ďáblic ukazuje ze zelené střechy Obecního domu, kam až by se měla zarovnat skládka
Místostarosta Ďáblic ukazuje ze zelené střechy Obecního domu, kam až by se měla zarovnat skládka
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince

Kubek: Zahráváme si se čtvrtou vlnou. Neopakujme chybu s rozvolňováním z prosince

Nesmíme začít zase bezhlavě rozvolňovat. Otevřít školy bez pravidelného testování, to si zahráváme se čtvrtou vlnou epidemie, uvedl ve zprávách televize CNN Prima NEWS prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Podle něj je třeba si uvědomit, že Česko je na tom stále nejhůř z celé Evropy. „Máme nejvyšší počet nakažených, obrovské číslo zemřelých a to, že se situace zdánlivě trochu stabilizovala, jde částečně na vrub toho, že se zase málo testuje,“ zdůraznil Kubek.

Andrej Babiš

Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama

Dává Babiš ruce pryč? Očkovací místa se mají s nedostatkem vakcín vypořádat sama

Očkovací místa se s nynějším nedostatkem vakcín proti koronaviru musí vypořádat sama. Prohlásil to po návštěvě vakcinačního centra při FN Královské Vinohrady premiér Andrej Babiš (ANO). Ten také informoval o změnách v registračním systému, které podle něj výrazně ulehčí přihlašování seniorů. Podle předsedy vlády se nově senioři nebudou muset do systému „dobývat“ a druhý PIN kód jim přijde rovnou s konkrétním termínem očkování.

Fenomén Bitcoin: Co jste chtěli vědět o kryptoměně, ale báli jste se zeptat
Další tři týdny v tvrdém lockdownu. Vláda povolila jen jesle
Úleva pro mediky a jejich rodiny. Poslanci rozhodli o zachování finančních dávek
Komentář: Flákanec Volný není nejostřejší tužka v penále. I tak se jeho ubohosti tleská
reklama
reklama
Bitka a pěsti ve Sněmovně. Poslanci se porvali kvůli rouškám

Sněmovna

Domácí zpravodajství

Nevzdáme to. Kultura a zavřené podniky spojily síly, umělci vystoupili ve výlohách
Další články
reklama
reklama