Sledujte ZÁZNAM rozloučení s Jakubiskem: Mši vedl Duka, promluvil i Klaus

Rodina a přátelé se v pražské svatovítské katedrále rozloučili se slovenským režisérem Jurajem Jakubiskem. Mši sloužil kardinál Dominik Duka, smuteční řeč pronesl exprezident Václav Klaus. Obřad skončil vynesením rakve.

Poslední rozloučení začalo v Chrámu sv. Víta na Pražském hradě v sobotu hodinu po poledni. Obřad byl jen pro zvané, veřejnost do chrámu nemohla. Na smutečním obřadu za Jakubiska promluvil i rodinný přítel a bývalý prezident Václav Klaus. Současná končící hlava státu Miloš Zeman, z jehož rukou v roce 2016 převzal Jakubisko na Hradě státní vyznamenání medaili Za zásluhy 1. stupně, poslal věnec se stuhou prezidenta republiky.

Na místě byli zástupci české i slovenské kultury. Mezi prvními přišel režisér a kameraman F. A. Brabec, který spolupracoval s Jakubiskem na jeho filmu Bathory. Podle Brabce bude nyní chybět Jakubiskovo vizionářství a nadhled a jeho schopnost podívat se na svět jinýma očima. „Myslím, že jsme tady všichni moc ‚na zemi‘. Málokomu se podařilo to, co jemu. Uměl reálný svět zpoetizovat tak, že byl mnohem zajímavější a výtvarnější,“ řekl Brabec při příchodu na mši.

Uvnitř katedrály byla umístěna u oltáře Jakubiskova fotografie a věnce, mezi nimi například od slovenské prezidentky Zuzany Čaputové, českého ministerstva kultury či od slovenských a českých filmařů. Věnec od rodiny měl podobu filmové kamery. Na pěti malých obrazovkách před začátkem smutečního obřadu běžely ukázky z Jakubiskových filmů a chrámem zněla píseň Môj Bože v podání Kataríny Knechtové z jeho snímku Bathory.

Po mši se ujal slova někdejší prezident Klaus, kterého o smuteční řeč požádala Jakubiskova manželka Deana Horváthová. Před smutečními hosty uvedl, že ač věděl o Jakubiskových zdravotních problémech, zpráva o jeho úmrtí jej překvapila. Mnozí přítomní podle něj spoluprožívali režisérovo těžké desetiletí. Jeho život několikrát visel na vlásku, ale z nového srdce (v květnu 2012 Jakubisko absolvoval v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny transplantaci srdce) se stále radoval, řekl bývalý prezident. „I když jsme věděli, že je jeho stav vážný, stejně jsme si namlouvali, že je nesmrtelný jako jeho filmy,“ uvedl.

Jakubiska ve smutečním projevu charakterizoval jako velkého člověka, úžasného režiséra a dobrého přítele. Podle něj se Jakubisko volně pohyboval v prostoru i času, proto i ve svých filmech sahal do historie, a objevoval pro diváky věci, události a osobnosti, o kterých nevěděli nebo netušili. „Juraji, nezapomeneme na tebe,“ ukončil svou smuteční řeč někdejší prezident.

ČTĚTE TAKÉ: Poslední foto režiséra Jakubiska. Řekl sbohem Mekymu Žbirkovi, pak se stáhl do ústraní

Na závěr obřadu byla z chrámu vynesena rakev za zvuku skladby z Jakubiskovy pohádky Perinbaba. Jejímu nakládání do přistaveného auta pak před katedrálou přihlížela veřejnost.

Pro ni byl kvůli smutečnímu rozloučení vchod do katedrály uzavřen zhruba dvě hodiny před jeho začátkem, v 11:40. Cizinci, kteří si chtěli v tu dobu chrám prohlédnout, tak byli překvapeni, že se nedostanou dovnitř. Dovnitř se nedostala ani skupina Jakubiskových fanynek, která přijela ze Slovenska. Velmi je to zklamalo.

Jakubisko zemřel ve věku 84 let v pátek 24. února v Praze. Patřil k nejznámějším slovenským umělcům a přezdívalo se mu „slovenský Fellini“ či „Fellini východu“. Během své kariéry natočil několik desítek hraných i dokumentárních filmů. K jeho nejznámějším dílům patří Tisícročná včela, Perinbaba, Nejasná zpráva o konci světa či Bathory. Datum premiéry jeho posledního filmu Perinbaba a dva světy zatím oznámeno nebylo.

Ve svatovítské katedrále se v říjnu 2019 odehrála zádušní mše za zpěváka Karla Gotta. S legendou české populární hudby se přišli spolu s rodinou, přáteli a spolupracovníky rozloučit i politici, zpěváci a herci, sportovci a další pozvaní hosté. Mši tehdy sloužil také Duka.

Tagy: