Sledujte ZÁZNAM: Ústřední krizový štáb řešil pracovní karanténu. Koho se bude týkat?

Vít Rakušan

Tisková konference Víta Rakušana

Ústřední krizový štáb (ÚKŠ) se v pondělí odpoledne zabýval návrhem seznamu profesí, kterých by se měla týkat pracovní karanténa. Návrh předložil ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Smyslem pracovní karantény je udržet fungování státu v chodu i v případě, kdy by se i mezi zaměstnanci v oblasti kritické infrastruktury ve větší míře rozšířila varianta koronaviru omikron.

Pracovní karanténa souvisí s tím, že od 17. ledna budou mít všichni zaměstnanci povinnost testovat se dvakrát týdně antigenními testy. V případě pozitivity půjdou na pět dní do karantény, přičemž tento režim by měl fungovat dva až tři týdny. Lidé z vybraných profesí, kterým by v práci vyšel pozitivně antigenní test, by však mohli pracovat i nadále.

Rakušan chtěl definovat profese, u kterých by to bylo možné. V této souvislosti zmiňoval zajištění bezpečnosti, sociální či zdravotní péče, ale také provoz v elektrárnách či vodohospodářství nebo také práci firem, jež sváží odpad.

Podle vyjádření šéfa Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy by se pracovní karanténa mohla týkat i klíčových dodavatelů – například prádelen, které perou pro nemocnice, nebo řidičů, kteří rozvážejí potraviny od výrobců. Zařazeni by v ní mohli být i pracovníci v provozech, které nelze přerušit, jako jsou vysoké pece nebo zemědělské provozy pečující o zvířata. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dříve zmínil také například i pracovníky ve školství.

ÚKŠ minulé pondělí zadal zástupcům kritické infrastruktury úkol vypracovat do čtvrtka režimní opatření pro situace, kdy by jejich zaměstnance ve větší míře zasáhla nákaza omikronem. Rakušan k tomu uvedl, že na návrh, který v pondělí projedná štáb, by mohla ve středu reagovat vláda nutnými opatřeními.

Kritickou infrastrukturou jsou prvky, u nichž by narušení jejich funkce mělo závažný dopad na bezpečnost státu, zabezpečení základních životních potřeb obyvatel, zdraví lidí či ekonomiku. Mezi její typické prvky patří elektrárny, přehrady, letiště nebo telekomunikační sítě, ale také strategické finanční instituce a státní úřady.

Válek očekává, že výrazný nástup vlny omikronu se projeví zhruba od 16. ledna a opět poleví ve druhé polovině února. USA nebo některé západoevropské státy hlásily v souvislosti s omikronem problémy s dopravou či dalšími oblastmi, kde kvůli velkému počtu nakažených a lidí v karanténě chybí pracovníci.

Tiskovou konferenci ministra Víta Rakušana po jednání ÚKŠ sledujte na stanici CNN Prima NEWS nebo živě v tomto článku. Začít by měla v 15 hodin.

Tagy: