reklama

Sledujte ZÁZNAM brífinku po jednání vlády kvůli covidu: Která opatření se zpřísní?

Kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO) se ve středu odpoledne sešel na mimořádné schůzi, aby se zabýval zhoršující se epidemickou situací v Česku. Členové vlády už naznačili, že se zpřísní některá koronavirová opatření, a to například v oblasti školství i hromadných akcí. Tiskovou konferenci můžete sledovat v tomto článku.

reklama

Šíření covidu v Česku výrazně zrychluje. V úterý přibylo 3 246 případů, což je nejvyšší denní přírůstek od 20. dubna. Počet aktivních nakažených přesáhl 20 tisíc. Přibývá také infikovaných pacientů, kteří musí být hospitalizováni.

Vláda proto chystá zpřísnění proticovidových opatření. „Je pravda, že situace není dobrá. Budou změny v ochraně dýchacích cest. Ministerstvo zdravotnictví chce od 25. října navrhnout při hromadných akcích ve vnitřních prostorách povinnost nošení respirátorů, a to bez ohledu na počet účastníků,“ prozradil Andrej Babiš ve vysílání CNN Prima NEWS.

Jistá zpřísnění restrikcí už naznačil i ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Ten prý během jednání kabinetu navrhne povinnost nošení roušek pro některé žáky starší 12 let i ve třídách během vyučování.

Restrikce budou namířené jen na epidemicky postiženější regiony. To by se podle Vojtěcha mohlo týkat až pěti krajů. O které regiony půjde konkrétně, však ministr zdravotnictví neupřesnil. Plošné testování ve školách odborníci zatím nedoporučují, ale je možné, že ho lokálně nařídí krajské hygienické stanice.

Proti nošení roušek ve třídách pro děti nad 12 let se postavil ministr školství Robert Plaga (za ANO). Ten na jednání vlády bude chtít podrobné vysvětlení tohoto kroku. Podle Plagy by se v regionech s horší epidemickou situací mělo spíš obnovit testování.

Která opatření se v následujících dnech zpřísní, odhalí členové vlády během tiskové konference. Ta by měla začít v 15:30. Sledovat ji můžete na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Tagy:

Hlavní zprávy

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer
Rozhovor

Prymula: S očkováním dětí bych počkal. Na trhu je pro ně bezpečnější vakcína než Pfizer

Očkovat, či neočkovat malé děti proti nemoci COVID-19? Otázka, na kterou hledá odpověď většina rodičů. Zatímco stanovisko ministra zdravotnictví i České vakcinologické společnosti mluví jasně, další odborníci už si tak jistí nejsou. Například Roman Prymula v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje počkat. Ve schvalovacím procesu je podle něj vakcína Valneva, která je pro děti bezpečnější.

Dělám, co považuji za správné, hají Vojtěch svůj návrh povinného očkování

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) navrhl v pondělí vládě povinné očkování proti covidu pro zdravotníky, vojáky, policisty, hasiče i lidi starší 60 let. Taková vyhláška by měla platit od 1. března 2022. Je ale možné, že budoucí vláda premiéra Petra Fialy (ODS) takové rozhodnutí zruší. „Může se stát, že nám to pak AntiCovid tým zruší. Já teď ale činím to, co myslím, že je správné,“ vysvětloval končící ministr v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Babiš prezidentem? Pokládat věnce a pronášet projevy by ho asi nebavilo, míní politolog

Andrej Babiš (ANO) má největší šanci stát se prezidentem České republiky. Pokud by se volby uskutečnily teď, dosluhující premiér by v druhém kole o funkci hlavy státu stál proti generálovi Petru Pavlovi, tvrdí průzkum agentury Median pro deník MF Dnes. „Babiš by musel po zvolení hodně klást věnce a pronášet projevy, to by ho asi tolik nebavilo. Ale zase by mohl být dál ve vysoké politice,“ zpochybňoval kandidaturu šéfa ANO v pořadu 360° na CNN Prima NEWS politolog Lukáš Jelínek.

Válek chce vyměnit hlavní hygieničku. Svrčinová by se měla starat o jídlo ve školách

Budoucí ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce změnu na postu hlavní hygieničky. Nepočítá s tím, že by tuto funkci nadále zastávala Pavla Svrčinová. Je odbornice na výživu, a měla by se tedy na ni zaměřit. S odkazem na mluvčího TOP 09 a AntiCovid týmu koalice Spolu Vladana Vaňka to napsal Deník N. Kdo by měl Svrčinovou nahradit, Vaněk nesdělil. Na dotaz podle webu nereagoval ani Válek.

reklama

Domácí zpravodajství

Ledecký k Prymulovi: Mám s vámi problém. Doporučujete opatření, přitom na nich vyděláváte

Na kamarádství to nevypadá. Hudebník Janek Ledecký se v pořadu Co Čech, to politik! televize CNN Prima NEWS postavil exministrovi zdravotnictví Romanu Prymulovi. Na epidemiologovi mu vadí, že doporučuje opatření jako jsou testy a vakcinace, a přitom na tom zároveň vydělává. Podle Prymuly to ale není pravda. Exministr zdůraznil, že ve střetu zájmů není.

reklama