Sledujte ZÁZNAM: Vláda projednala růst platů ve státním sektoru či Antibyrokratický balíček

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) se na středečním zasedání chystá schválit nařízení o navýšení platů zaměstnanců veřejných služeb a státu, kteří letos nedostali přidáno. Kabinet se také zabývá novelou zákona, jež obsahuje zvýšení příspěvku na mobilitu či úpravu otcovské. Ministr pro legislativu Michal Šalomoun (za Piráty) předloží první Antibyrokratický balíček, který má vést k přípravě opatření ke snížení administrativní zátěže podnikatelů, státního aparátu i občanů. Tisková konference členů vlády je v plánu na 14:00 hodin. Sledovat ji můžete živě na CNN Prima NEWS nebo přímo v tomto článku.

Na navýšení platů zaměstnanců veřejných služeb a státu bude podle dostupných podkladů k příslušné normě do konce roku potřeba z rozpočtů státu, samospráv a zdravotních pojišťoven 5,17 miliardy korun navíc. Na zvednutí výdělků se dohodli lídři vládních stran s odbory. Ty požadovaly přidání kvůli vysoké inflaci, hrozily protesty.

Pro letošek se plat ve veřejných a státních službách zmrazil úředníkům, zaměstnancům kultury, nepedagogickým pracovníkům ve školství a dalším pozicím. Ostatním profesím již výdělek vzrostl. Policistům, hasičům či pracovníkům sociálních služeb se od ledna platový základ zvedl o 700 korun. Učitelé si polepšili o dvě procenta, zdravotníci o šest procent.

Příspěvek na mobilitu pro handicapované by se mohl od října zvýšit z 550 na 900 korun. Na zdvihací plošinu by stát nově mohl lidem s postižením přispět až 500 tisíc korun, tedy o 100 tisíc korun víc než nyní. Norma upravuje také pravidla poskytování otcovské a pohřebného či hlášení karantén.

Antibyrokratický balíček

První Antibyrokratický balíček má být podkladem pro jednotlivá ministerstva, jež by do konce roku měla připravit legislativní řešení daných návrhů. Následně by měly resorty připravit předlohy dílčích změn zákonů, které projdou klasickým legislativním procesem.

V balíčku je zmíněná například problematika blokování vedení účetnictví v cizí měně. Pro malé neziskové subjekty je podle materiálu zbytečně zatěžující povinnost účetnictví i podávání daňového přiznání ke korporátní dani, když je výsledkem zdanění nula. Ministerstvo práce a sociálních věcí by podle materiálu mělo například ze zákoníku práce odstranit administrativní zátěž pro zaměstnavatele v podobě povinného sestavení písemného rozvrhu čerpání dovolené.

Vláda také projedná doporučení veřejného ochránce práv, aby v novele krizového zákona uložila ministerstvu vnitra nebo jinému ústřednímu orgánu státní správy povinnost sjednocovat postup veřejné správy a vydávat metodická doporučení v době mimořádných situací. Ombudsman tím reaguje mimo jiné na podněty stěžovatelů a poznatky neziskových organizací z doby pandemických opatření proti covidu.

Tagy:
ODS Česká pirátská strana vláda Petra Fialy Michal Šalomoun Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky

Hlavní zprávy

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda
Politika

Rakušan: Organizátoři demonstrací mají nereálná řešení. Protesty jsou bizarní, říká Benda

V Praze na Václavském náměstí a v dalších městech se v sobotu konala protivládní demonstrace. Poslanec Marek Benda (ODS) ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že protestovat proti špatnému zastropování cen energií, které nikdo ještě nepocítil, je absurdní a bizarní. Podle opozičního poslance Radka Vondráčka (ANO) ale vláda špatně komunikuje a nenaslouchá lidem.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
23:14

VIDEO: Ukrajinští vojáci ukázali dobyté pozice ruských okupantů v Chersonské oblastí

22:41

Příliš vyčníváte a používáte Instagram. Ruské blogerce hrozí vězení, viní ji z extremismu

22:04

Ukrajinci identifikovali další ruské válečné zločince. V únoru zavraždili několik civilistů

21:29

Ruský hrubý domácí produkt v srpnu meziročně klesl o 4,1 procenta

Žádný útěk před mobilizací. Rusko bude prchající muže rekrutovat přímo na hranicích

Rusko se snaží, seč může, aby nahnalo co nejvíce mužů do své armády. Ta na Ukrajině podle všeho utrpěla velmi závažné ztráty, a tak Kreml potřebuje doplnit stavy. Mnoho Rusů však prchá do okolních států, přičemž Moskva zatím ponechává hranice otevřené. Kolony se tvoří například u hranic s Gruzií. Rusové, kteří prchají touto cestou, však dostali do cesty novou překážku. Putinův režim totiž na vytíženém hraničním přechodu Verchny Lars zřizuje svůj odvodový úřad.

Živě
ON-LINE: Další úspěch Ukrajinců na jihu. Zlikvidovali desítky Rusů a sestřelili stíhačku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nečekaně promluvil k Radě bezpečnosti OSN. Ruská referenda na Ukrajině pak označil za frašku. Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska uprchlo již více než 260 tisíc mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. Zabili 58 ruských vojáků, zničili jejich tank, sedm vojenských vozidel a sestřelili ruskou stíhačku.

Nová etapa teroru. Heydrich převzal funkci protektora na sv. Václava, hned nařídil popravy

Kalendář se zrovna překlopil na neděli 28. září 1941. A v Praze i v celém protektorátu začala nová etapa nacistického teroru. „Dnes dopoledne se ujal svého úřadu SS-Obergruppenführer generál Heydrich, zastupující říšského protektora a pověřený výkonem jeho funkce,“ uvedla na sv. Václava tisková agentura ČTK. „Během pouhých 24 hodin Heydrich eliminoval tři generály odboje, Josefa Bílého a Huga Vojtu nechal popravit ještě 28. září,“ říká historik Jan B. Uhlíř.

Příliš vyčníváte a používáte Instagram. Ruské blogerce hrozí vězení, viní ji z extremismu

Ruská módní blogerka Veronika Loginovová čelí obvinění z extremismu a hrozí jí šestileté vězení. Tamní prokuratuře vadí, že „příliš vyčnívá“ a používá Instagram, který byl v zemi zakázán. Podle úřadů měla také vyzývat k násilným akcím vůči ruským občanům. Blogerka to ale odmítá s tím, že sdílí jen příspěvky o podpoře duševního zdraví a o politiku se nezajímá.

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.

Naše ekonomika padne do zimy, říká ruský odborník a popisuje katastrofu horší než sankce

Zatímco dopady západních sankcí jsou často zpochybňovány, o důsledcích vyhlášené mobilizace nemá ruský ekonom Vladislav Inozemcev pochyby. Ekonomika kvůli rozhodnutí Vladimira Putina přijde podle experta o tři až čtyři miliony zaměstnanců. Devastující budou následky mobilizace především v chudších oblastech, protože peníze původně směřované do investic odkloní vláda na frontu. Do zimy by se tak mohla ruská ekonomika podle Inozemceva zcela zhroutit.

Domácí zpravodajství

Agrofert s žalobou na europarlament pohořel. Dokumenty o Babišově střetu zájmů nezíská

Tribunál Evropské unie ve středu zamítl žalobu holdingu Agrofert na Evropský parlament (EP). Firma se žalobou chtěla domoci přístupu k dokumentům, které se týkají rezoluce o střetu zájmů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO). Agrofert požadoval poskytnutí závěrečné auditní zprávy Evropské komise (EK) a dopisu, který kvůli střetu zájmů poslala Babišovi. Soud dospěl k závěru, že EP řádně odůvodnil utajení dopisu a že část zprávy už zveřejnila samotná komise.