Šest supermarketů v Česku začalo odebírat plechovky a petky. Jak vracení funguje?

Sleva při nákupu za to, že přinesete do obchodu použité PET lahve a plechovky? Od čtvrtka je to realita. Zatím jen v šesti supermarketech Kaufland a Lidl. Ministerstvo životního prostředí však chce, aby tato služba byla za dva až tři roky běžná po celém Česku.

Ve čtvrtek se do pilotního projektu zapojilo pět měst, jde o Prahu, Brno, Plzeň, Olomouc a Šternberk, informovala televize CNN Prima NEWS.

Mluvčí Kauflandu Renata Maierlová pro CNN Prima NEWS vysvětlila, jak zpětný odběr funguje. „Tady máme plastovou PET lahev, která může být o objemu dvě stě mililitrů až tři litry, lahev musí být nesešlapaná a bez tekutiny. Vezmu ji, zadní částí dopředu, lahev projede a stlačí se. My stiskneme tlačítko a vyjede nám lísteček,“ vysvětlila.

Zákazníci za vrácené obaly obdrží slevové kupony, které budou moci uplatnit při svém nákupu. „Aby zákazník obdržel slevu, tak musí vrátit minimálně 6 kusů plastových PET lahví nebo plechovek,“ doplnila Maierlová.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: V Česku se krade čím dál víc. Obchody se zoufale brání, čipy dávají na salám i čokoládu

Slevový kupón je v Kauflandu možné uplatnit na vybrané zboží, které se bude po týdnu obměňovat, u Lidlu pak pouze na nápoje. Ale připravují se i další.

Zákazníci jsou s nápadem obchodních řetězců spokojení a tvrdí, že možnosti zpětného odběru určitě využijí.

Do projektu se chce připojit i Tesco. „Dlouhodobě sledujeme debatu o zavedení zálohového systému pro PET lahve a plechovky a naše pozice se nemění. Jsme připraveni se aktivně podílet na jeho implementaci,“ uvedl mluvčí Michal Kuzmiak. Přispět ke snižování množství plastových obalů hodlá rovněž Penny Market.

K věci se vyjádřilo i ministerstvo. „V současné době ministerstvo životního prostředí připravuje návrh zákona o zálohách. Pokud se legislativa schválí, tak bude zhruba rok, rok a půl příprav na ten systém,“ prohlásil náměstek Petr Hladík.

„Když jsme počítali celkové náklady, tak nákupy strojů a stavební úpravy vyjdou zhruba na pět miliard,“ informoval prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Každoroční provoz potom bude stát asi miliardu korun,“ dodal.

Nejbližší reálný termín zavedení zpětného odběru PET lahví a plechovek napříč Českou republikou vychází podle Hladíka na rok 2025. Návrh příslušného zákona by vláda mohla projednat ještě letos.

Tagy:
pet lahev plast CNN Prima NEWS Lidl Kaufland plechovka Petr Hladík Ministerstvo životního prostředí České republiky