Snížená valorizace, přesto vyšší důchod. Podívejte se, kdo na změně paradoxně „vydělá“

I snížená valorizace důchodů může paradoxně některým lidem přilepšit více, než kdyby vláda do vzorce nezasáhla. Redakce CNN Prima NEWS na konkrétních příkladech vysvětluje, kdo a o kolik bude od června pobírat vyšší penzi. A naopak, kdo si značně pohorší.

Snížená valorizace nemusí automaticky znamenat menší penzi. Například při důchodu 4 040 korun si podle nových pravidel od června lidí přilepší o 400 korun. Kdyby se valorizace neměnila, dostali by dotyční namísto aktuální částky 4 440 korun pouze 4 040 korun.

Senioři, invalidní důchodci, vdovy či sirotci si polepší oproti původní valorizaci do částky 8 380 korun. Tato suma stanovuje hranici, od níž si lidé již sníženým vzorcem nepolepší.

Ten, kdo má vyšší penzi, bude tratit. Pokud dotyčný dosud pobíral 20 tisíc korun, od června bude mít důchod ve výši 20 768 korun. Původně měli tito lidé pobírat důchod ve výši 21 836 korun. Rozdíl je tedy více než tisíc korun. Hůře pak dopadnou ti, kteří mají důchod ve výši 30 tisíc korun. Rozdíl mezi původní a sníženou valorizací činí takřka dva tisíce korun.

Jak to bude s věkem odchodu do penze?

Kromě snížené valorizace společností hýbe i téma důchodové reformy. Už dříve se mediálním prostorem šířily informace o možném zvýšení věkové hranice pro odchod do penze na 68 let. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) tuto možnost však ve středu 22. března definitivně dementoval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Připravte se na nevyhnutelné. Jurečka chystá osvětovou kampaň k důchodům, jak bude vypadat?

Podle něj by se při nástupu do důchodu měla zohledňovat délka života, odpracovaná doba či náročnost profese. Jurečka to uvedl po schůzce se zástupci opozičního hnutí SPD. Zmínil, že se jeho důchodová komise rozšiřuje i o zástupce opozice. Nově by v ní měla zasedat i poslankyně SPD Lucie Šafránková. Před týdnem tým doplnila zástupkyně opozičního hnutí ANO.

Důchod z veřejného systému tvoří v Česku kolem 95 procent příjmu seniorů. Odvody na penze jsou výrazně nižší než výdaje, letos by deficit mohl činit kolem 78 miliard korun. Experti navrhují ke zmírnění zadlužení mimo jiné zpomalit valorizace, omezit počet předčasných důchodů a zvyšovat postupně důchodový věk. Ten teď každý rok roste, ve 30. letech by se měl zastavit na 65 letech.

Tagy: