Chyběl souhlas. O zdraví Zemana neměla Stehlíková nic říkat, má jasno advokát Sokol

Doktorka Džamila Stehlíková čelí žalobě ze strany Hradu za své výroky o zdraví prezidenta republiky. Ten požaduje milion korun. „Nejde přitom vůbec o to, zda byla její diagnóza správná, nebo ne. Údaje o zdravotním stavu jsou citlivá osobní data,“ řekl advokát Tomáš Sokol. Podle něho neměla Stehlíková bez souhlasu Miloše Zemana cokoliv vyslovovat.

„Milion korun mi připadá jako hodně peněz. Podstata věci je však jinde, než to vidí paní Stehlíková. Nejde o to, zda její diagnóza byla správná, nebo ne, ale že údaje o zdravotním stavu jsou citlivé osobní údaje. Jsem přesvědčen, že by je nikdo neměl vyslovovat bez souhlasu dotčené osoby,“ podotkl advokát Tomáš Sokol.

Dodal, že by si měl každý zkusit představit, jak by se mu líbilo, kdyby byl jeho zdravotní stav veřejně rozebírán. Stehlíková se však brání tím, že plnila svou občanskou povinnost a jednala tak ve veřejném zájmu. Možná prý Zemanovi zachránila život. „Dle mých praktických zkušeností ze soudních sporů tohoto typu se nejedná o nejlepší způsob obhajoby,“ pokračoval.

„Samozřejmě, prezident je výjimečná persona, nemusí u něj platit to, co platí u ostatních. Přesto se domnívám, že soud nakonec dospěje k závěru, že se jednalo o nepřiměřený zásah do soukromí, ať už byly motivy jakékoliv,“ sdělil.

„Myslím, že zdravotní stav prezidenta, jako kohokoliv jiného, je jeho soukromou věcí. Nedovedu si představit, že by mělo dojít na dokazování toho, jaký zdravotní stav byl nebo ne. Podstata sporu leží někde jinde,“ uzavřel s tím, že podle něj spor nebude nijak dlouhý: „Půjde jenom o právní posouzení.“

Tagy: