Místní se jí raději vyhýbají. Sokolov chce vykoupit domy v problémové čtvrti

Radnice v Sokolově vykoupí domy u vlakového nádraží. Zaplatí za ně přes 16 milionů korun. Radní si ale dali podmínku: domy musejí být bez nájemníků, ti by se tak do konce roku měli vystěhovat. Obyvatele podle jejich slov zatím nikdo neinformoval, navíc prý nemají kam jít.

Dva bytové domy u sokolovského nádraží tvoří nechvalně proslulou vyloučenou lokalitu. V domech žije zhruba 150 nájemníků a mnoho místních se jim raději vyhýbá. Po dvou letech vyjednávání s majitelem nemovitostí radnice podepsala kupní smlouvu. Městskou kasu budou stát přes 16 milionů korun.

„Bezpečí, opravdu neustálé problémy, město Sokolov tam stále provádělo velké úklidy. Slibujeme si od toho, že se celá situace v této části města zklidní,“ uvedla starostka Renata Oulehlová.

Součástí kupní smlouvy je jedna zásadní podmínka. „Převezmeme je bez nájemníků. Je tedy na majiteli těchto objektů, jak se s tím vypořádá,“ sdělila Oulehlová.

Samotní nájemníci ale o stěhování prý vůbec netuší a zpráva, kterou se od CNN Prima NEWS dozvěděli, mezi nimi vzbudila vášnivé emoce. „Má nám říct dopředu, že si máme hledat byty. Protože kam půjdeme?“ rozčilovala se jedna z nájemnic s tím, že majitele kontaktuje.

Vlastník domů ale telefon nezvednul ani redakci CNN Prima NEWS. Vedení města odhaduje, že nájemníci v Sokolově nezůstanou. Nemají tam prý žádné vazby. „Přišli třeba ze Slovenska a úplně odjinud. Nechci aby to vyznělo nějak divně, mohli by se vrátit, odkud přišli,“ popsal místostarosta Sokolova Ladislav Sedláček.

Nájemníkům, kteří by chtěli v Sokolově zůstat, by s hledáním nového bydlení mohli pomoc třeba neziskové organizace. Co na místě bytových domů vznikne v budoucnu, bude řešit až nové zastupitelstvo po volbách.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
15:44

Zrno: Ukrajinci dostávají dávky dopaminu. Vyhlížejí další úspěch, prestiž Rusů je ohrožena

15:07

Český ministr zahraničí předvolal ruského velvyslance

14:47

Kreml: Spojené státy po únicích z Nord Streamu zvýšily cenu LNG i jeho prodej

14:10

Šokující zpovědi Rusů prchajících před mobilizací: Pokud si musím zlomit ruku, udělám to

Policisté na hranicích zůstanou. Kontroly kvůli nelegální migraci neskončí, uvedl Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) má za téměř jisté, že Česko prodlouží kontroly na hranicích se Slovenskem, které vláda minulý týden zavedla v souvislosti s náporem běženců – a to v první fázi na deset dnů, tedy do 8. října. Rakušan to řekl po schůzce s kolegy ze Slovenska, Maďarska a Rakouska v Bratislavě. Ministři se mimo jiné shodli na potřebě posílit ochranu vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob, a to i s pomocí unijní agentury Frontex.

Živě
ON-LINE: Ruská duma schválila anexi okupovaných oblastí Ukrajiny. Západ ji odsuzuje

Ruská Státní duma chválila smlouvy o připojení čtyř okupovaných ukrajinských území k Rusku. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil kompletní ovládnutí klíčového města Lyman. Unijní lídři budou v pátek v Praze jednat o další podpoře Ukrajině a také o energiích. Bývalý šéf americké Ústřední zpravodajské služby přiblížil, jak by USA reagovaly, pokud by Putin použil jaderné zbraně.

Policie pátrá po psychicky nemocném muži ze Vsetínska. Má vousy a černě namalované nehty

Policie pátrá po psychicky nemocném muži z Karolinky na Vsetínsku, o pomoc žádá také veřejnost. Devětadvacetiletý Jan Juřica odešel ve čtvrtek večer z domova a od té doby se ho nepodařilo kontaktovat. Podle posledních informací by se mohl vyskytovat v oblasti obcí Kašava, Ostrata, Velíková, Hrobice a okolí na Zlínsku, uvedla v pondělí policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Další úspěch Ukrajinců. Na několika místech v Chersonské oblasti prorazili ruské linie

Ukrajinské ozbrojené síly dosáhly určitých průlomů v Chersonské oblasti a ovládly některé obce. Podle agentury Reuters to v ruské televizi řekl Moskvou dosazený představitel tohoto ukrajinského regionu Volodymyr Saldo. Chersonská oblast je jedním ze čtyř regionů, které z části okupují ruské invazní síly a jejichž anexi ruský prezident Vladimir Putin ohlásil minulý týden. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém pravidelném videoprojevu řekl, že ozbrojené síly jeho země nezaznamenávají úspěch pouze v okolí Lymanu na východě, ale naznačil pokrok také na jihu. Ukrajinská armáda se k nově hlášeným informacím z regionu dosud nevyjádřila.

Lidé snížili spotřebu o 18 %, poděkoval Síkela. Plyn bude stačit i přes studené počasí

Lidem se i přes studené počasí podařilo snížit meziročně spotřebu plynu až o 18 procent, na tiskové konferenci to řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Proto se podle něj daří nadále plnit zásobníky, které jsou plné skoro z 90 procent. Díky nižší spotřebě může také zkapalněný plyn teoreticky pokrýt až 40 procent spotřeby. Síkela chystá řešení s plynem i pro malé a střední firmy. Uvažuje se například o zastropování celkové spotřeby. U elektřiny pro ně platí strop 6 Kč.

Domácí zpravodajství

Žižka mezi loupežníky. V českém lese přepadávali hrdlořezové, mstitelé i grázl s velkým G

O Janu Žižkovi se běžně traduje, že byl před husitskými válkami lapkou. Není to ale úplně pravda, byť svého času skutečně patřil k obávané tlupě Matěje Vůdce. Proč nelze hrdinu současného hitu českých kin nazývat loupežníkem? A kdo z jeho krajanů naopak bezesporu patřil k nejstrašlivějším hrdlořezům? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to popisuje historik a etnolog Adam Votruba, který o loupežnictví ve střední Evropě napsal knihu.

Covid v Česku sílí, za týden zemřelo 66 lidí, přibývá hospitalizovaných ve vážném stavu

Testy v Česku v neděli potvrdily 353 případů koronaviru, o čtvrtinu víc než před týdnem. Podezření na opakovanou nákazu bylo 102 proti 98 o týden dřív. Testovaných přitom v mezitýdenním srovnání ubylo. Stejným tempem jako nakažených přibylo hospitalizovaných s covidem-19 na 1 310, ve vážném stavu je 41 z nich. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.