Šokoval, když dvakrát předčasně ukončil jeden zápas. Teď sudí nepotěšil v Kataru Kanaďany

Začátkem roku se fotbalový rozhodčí Janny Sikazwe celosvětově proslavil pozoruhodným incidentem. Utkání Afrického poháru národů mezi Tuniskem a Mali ukončil ještě před uplynutím základní hrací doby. A to dokonce dvakrát. I přes tento absurdní skandál byl povolán na MS v Kataru. Leckdo se shoduje, že při své premiéře v Perském zálivu se svými kolegy s gustem hrající Kanadě proti Belgii příliš nepomohl.

Legenda přichází na scénu. I tak někteří fotbaloví fanoušci s nadsázkou komentovali fakt, že Janny Sikazwe ze Zambie bude pískat středeční večerní zápas mezi Belgií a Kanadou.

Zasvěcení lidé si vybaví články, videa a fotografie ze začátku letošního roku. Na konci nepochopitelného selhání byly obrázky, jak Sikazwe spolu s asistenty v obklopení ochranky opouští stadion v západokamerunském městě Limbe. Bodyguardi byli přítomní kvůli rozzuřeným Tunisanům, kteří ukazujíc na hodinky připomínali, že rozhodně ještě není čas jít do šaten. Poprvé Sikazwe utnul zápas v 86. minutě za stavu 1:0 pro Mali, ale nakonec se ještě pokračovalo. O fiasku bylo rozhodnuto, když další závěrečný hvizd přišel po 89 minutách.

Poražení se dožadovali reprízy duelu, ale neúspěšně. Museli se spokojit s prohlášením, že byli poškození vinou špatného zdravotního stavu sudího. „Jeho rozhodování v průběhu utkání ovlivnil úpal,“ vzkázalo vedení turnaje.

Uplynulo přes 10 měsíců a proslavený 43letý Sikazwe se objevil na té nejsledovanější scéně. FIFA si ho vybrala pro šampionát v Kataru navzdory bezprecedentnímu selhání, které rozesmálo celou fotbalovou komunitu. Snad vyjma té tuniské.

Bylo by celkem provokativní, kdyby byl delegován právě na jeden zápasů Tuniska. Ale poprvé na katarský trávník nakráčel pro duel Belgie s Kanadou. A s odstupem se nedalo říct, že by zápas odřídil tak, aby se o jeho osobě nemluvilo.

Belgie má být – jako už i na předchozích největších fotbalových akcích bylo standardem – černým koněm turnaje. Ale především v prvním poločase dokázala dravá Kanada týmu kolem Kevina De Bruyna pořádně zavařit. Javorové listy, jejichž postup na mistrovství světa byl poměrně překvapivý, hráli nesmírně aktivně, nebezpečí se před brankou Thibauta Courtoise vyskytovalo takřka neustále. Belgie však stačila ojedinělá a jednoduchá akce na konci první půle. Gól Michyho Batshuayie rozhodl o vítězství 1:0.

Tentokrát Sikazwe neměl problém se stanovenou hrací dobou. Dokonce vyhověl trendu tohoto mistrovství, na kterém se nastavují velké porce minut. Ale tématem bylo několik kontroverzí ze zmiňované první půle, v níž Kanaďané favorita přehrávali.

Tým ze Severní Ameriky měl obrovskou šanci na svůj historicky první zásah na světovém šampionátu v momentě, kdy Sikazwe za ruku v pokutovém území Belgie nařídil už v 11. minutě penaltu. Ovšem Alphonsa Daviese z Bayernu Courtois vychytal. Leckdo se shodnul, že Kanada měla v první pětačtyřicetiminutovce zahrávat ještě další dva pokutové kopy.

Kompletní rozhodcovská parta selhala jen dvě minuty po neúspěšném pokusu Daviese. To belgický Eden Hazard ve vlastním vápně nepochopitelně nahrál soupeři. Hned následoval evidentní šlapák Jana Vertonghena na kopačku Tajona Buchanana. Tomu ale nebyla věnována pozornost, asistent sudího zvednul praporek nad hlavu. Což byl nesmysl, protože předchozí přihrávka Hazarda protivníka nemůže být posouzena jako ofsajd.

Kanada mohla cítit křivdu i po zřejmém kontaktu mezi Axelem Witselem a Richiem Laryeaou, který naremplování zezadu těžko mohl ustát. Systém VAR při nečinnosti hlavního sudího i tuto situaci přešel.

Sečteno, podtrženo Sikazwe si na světovém šampionátu pověst po bludu z Afrického poháru národů příliš nevylepšil.

Kanada Mali Belgie fotbal sport Tunisko rozhodčí Alphonso Davies Mistrovství světa v Kataru 2022 belgická fotbalová reprezentace Eden Hazard Zambie Thibaut Courtois Janny Sikazwe Africký pohár národů kanadská fotbalová reprezentace