Höschl: Solidarita s Ukrajinci pomine. Promění se ve výčitky, jakmile začnou problémy

Psychiatr Cyril Höschl v pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS varoval před ústupem solidarity k Ukrajincům, kteří do Česka uprchli před válkou v jejich zemi. Podle experta se vše rychle obrátí, situaci přirovnal k dění po invazi v Československu v srpnu 1968.

Češi se opět semkli a pomáhají Ukrajincům, jak to jen jde. Nabízejí uprchlíkům před válkou ubytování, darují jídlo nebo staré oblečení a neziskovým organizacím působícím na Ukrajině zasílají nemalé peníze. Situace v mnohém připomíná začátek koronavirové pandemie nebo první dny po tornádu na Moravě.

Jenže odborníci varují, že současná euforie dříve či později vyprchá. Mezi ně patří i psychiatr Cyril Höschl. „Fáze počáteční solidarity a nadšení pomine a promění se nejdřív ve výčitky a nakonec v pravý opak současné nálady,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Ukrajinci jsou lidé jako ostatní

Situaci dokonce přirovnal k ruské invazi v Československu v srpnu 1968. „Tehdy semknutí národa vydrželo do podzimu. Pak se začaly povahy třídit, do roka byla normalizace. Pak se ukázalo, že lepší je držet hubu a krok, než dělat hrdinu,“ konstatoval.

Jak se ale bude chování Čechů vůči Ukrajincům měnit? „Změna hrozí, až začnou určité problémy. Ukrajinci jsou prostě lidi jako ostatní, u nás také někdo ukradne kolo. Hned se to obrátí proti nim. Budeme říkat: ‚My jim pomáháme, ale koukejte na ně‘,“ odhadl psychiatr.

Přesto je současný jednotný postoj českého národa možná až obdivuhodný. A nevšímají si toho jen odborníci. „Lidé v Česku se snaží pomáhat, kde můžou. Zachovali se hrozně solidárně. Od roku 1968 vnímají tyto situace jinak, velice intenzivně. Nám tehdy nikdo moc nepomohl,“ řekl další host pořadu, bývalý fotbalista a hráč ruského Zenitu Petrohrad Pavel Mareš.

Nejvíce lidí stále míří do Polska

Z Ukrajiny už od začátku ruské invaze uprchly více než tři miliony lidí. Oznámila to v pondělí Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) a později i úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Téměř dvě třetiny uprchlíků – přes 1,83 milionu – zamířily do Polska.

Ukrajinci míří kromě do Polska i na Slovensko, do Maďarska, Moldavska a Rumunska, často ale pokračují dál do Evropy, zejména do Česka a Německa. Právě do Česka před válkou uprchlo zatím přes 200 tisíc Ukrajinců, speciální vízum jich tady získalo více než 161 tisíc. Jen za pondělí jich bylo přibližně 11 tisíc.

Tagy:

Hlavní zprávy

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci
Ukrajina

Rusové v Chersonu postupují proti veškeré logice. Měli by se stáhnout, myslí si odborníci

Útoky ukrajinské armády provedené prostřednictvím raketometů HIMARS likvidují ruská velící střediska, což ztěžuje koordinaci ruských vojsk na západ od Dněpru. Zničené mosty navíc znemožňují zásobování. Vojenští analytici, které oslovil The Kyiv Independent, se shodli, že nejefektivnějším krokem pro ruskou stranu by bylo stáhnutí se na východní břeh Dněpru, kde by si vybudovala obranné pozice.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:36

Turecku může podle Erdogana důvěřovat Rusko i Ukrajina

20:49

Sergej Šojgu by se měl zastřelit, vyřizuje představitel ruské okupační správy v Chersonu

20:01

Válka na Ukrajině podle Macrona skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

18:52

Evropská unie schválila rozšíření protiruských sankcí

Babiš se sešel s Orbánem. Je to nejzkušenější politik v EU, reagoval expremiér na kritiku

V rámci dvoudenního pražského summitu Evropského politického společenství (EPC) do české metropole přicestovali představitelé ze zemí EU i dalších států. Toho využil i lídr opozice a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který se ve čtvrtek setkal s maďarským premiérem Viktorem Orbánem. Kritika z řad odpůrců směřování Budapešti na sebe nenechala dlouho čekat. Někteří čeští politici v čele s TOP 09 poukazují například na Orbánův chladný postoj k Ukrajině.

Energetika, petrolejářství i doly. Vláda chce zdanit mimořádně zisky, aby pokryla kompenzace

Ministerstvo financí navrhne daň z mimořádných zisků od ledna 2023 na dobu tří let pro společnosti z energetiky, bankovnictví, petrolejářství a těžby fosilních paliv. Zvláštní daň bude fungovat jako 60procentní daňová přirážka aplikovaná na nadměrný zisk těchto firem stanovený jako rozdíl mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeným o 20 procent. Na tiskové konferenci to oznámil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Sušení prádla nebo vytápění bazénu. Krypta ukazuje, jak jsou těžaři bitcoinu kreativní

Kryptoměnová těžba – to nejsou krumpáče a lopaty, ale nablýskaná datacentra za miliony korun. Kvůli velké energetické spotřebě těžebních strojů se těžaři snaží šetřit, kde se dá. Pomocí zbytkového tepla si tak někteří z nich suší ovoce nebo vytápějí vodu v bazénu. O energetické náročnosti bitcoinu se v Kryptě rozmluvil ekonom Lukáš Kovanda. Pořad můžete sledovat každý týden ve čtvrtek ve 14:40 na CNN Prima NEWS.

Sledujte Partii s Pekarovou a Dostálovou: Poradí si vláda s energetickou krizí?

Těžká zima před námi, drahé energie a lidé demonstrující na náměstích. Poradí si s tím vláda? Partie nabídne názorový duel dvou výrazných političek – předsedkyně Poslanecké sněmovny a TOP 09 Markéty Pekarové Adamové a Kláry Dostálové z hnutí ANO. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuze s poslankyní Evou Decroix z ODS, místopředsedou poslaneckého klubu STAN Janem Lacinou, poslancem Patrikem Nacherem za ANO a hejtmanem Martinem Netolickým z ČSSD. Sledujte Partii na Primě a CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.

Otec dětí, které srazil opilý řidič, poslal srdcervoucí vzkaz. Michal ukázal i drsné fotky

Otec dívky, kterou srazil opilý řidič v Čadci na severu Slovenska, zveřejnil na Facebooku srdcervoucí vzkaz. V příspěvku nedokázal skrýt hněv a popsal, že je paralyzovaný bezmocností a strachem. Při nehodě nikdo nezemřel, matka s dcerou však skončily v nemocnici. Michal nicméně upozornil, že o život přišel jejich milovaný pes, se kterým šla matka s dcerami k veterináři.

Domácí zpravodajství

Skupina Prima zažila v září mimořádný úspěch. CNN Prima NEWS dokonce překonala rekord

Září letošního roku bylo pro skupinu Prima mimořádně úspěšné. Meziročně narostla nejvíc ze všech televizních skupin, a to ve všech strategických cílových skupinách. U dospělých diváků (CS 15+) zvítězila se share 28,77 % mezi komerčními skupinami. Jednalo se o meziroční nárůst 1,33 procentních bodů. Zpravodajská stanice CNN Prima NEWS pak dosáhla nadprůměrného share 2,15 % v CS 15+.

Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.