Sonda v bříšku, prázdná židlička i mimořádný prezidentův výkon. Top hlášky z Partie

Mezi stěžejní témata Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS patřily kauza hnutí STAN, prezidentské volby nebo ekonomická situace České republiky. Hostem první části byl prezident Miloš Zeman, který mimo jiné sdělil některé detaily svého zdravotního stavu. Ve druhé hodině pořadu diskutovali poslanci Olga Richterová (Piráti), Karla Maříková (SPD), Marek Benda (ODS) a Patrik Nacher (ANO).

Prezident republiky Miloš Zeman hovořil o aktuálních tématech, která hýbou děním nejen v České republice. Sdělil svůj postoj ke kauze hnutí STAN, počínání vlády Petra Fialy (ODS) při boji s dopady inflace, k válce na Ukrajině, svému zdravotnímu stavu nebo nadcházející prezidentské volbě. Výrazným bodem druhé části Partie Terezie Tománkové byl názorový střet mezi Olgou Richterovou a Patrikem Nacherem.

Ke kondici prezidenta Zemana

 • „Kdybych si rozhalil košili a stáhnul nátělník, tak na mém bříšku uvidíte takzvanou žaludeční sondu. Touto sondou dostávám do těla umělou výživu. Pevně doufám, že mně ji vyndají na podzim tohoto roku. A to je všechno,“ řekl Miloš Zeman mimo jiné ke svému zdravotnímu stavu.
 • „Prezident je v mimořádné formě. Dokonce když udělal chybu a vy jste ho opravila, byl schopný říct: ,Udělal jsem chybu.‘ To je na Miloše Zemana mimořádný výkon,“ řekl Marek Benda ke kondici hlavy státu.

 • „Já to čtu tak, že se ve skutečnosti chová pořád stejně. Jsme v situaci, kdy přiznání chyby a omluvu vnímáme jako mimořádný výkon, ale to je přece úplně absurdní. Postava prezidenta by měla dosahovat úplně jiných kvalit, než že zrovna jednou uzná to pochybení,“ oponovala Marku Bendovi Olga Richterová.

K hospodářské situaci země a kauze hnutí STAN

 • „Nejsou lidi. Já v tom hnutí skutečně kromě pana Rakušana nevidím žádnou výraznou osobnost,“ řekl Miloš Zeman k otázce, zda má předseda hnutí STAN Vít Rakušan zůstat v pozici ministra vnitra.
 • „Řekněte mně, a samozřejmě můžeme najít protipříklady, nějaké významné strategické tahy vlády. Za mé vlády, aniž bych se tím nějak vytahoval, proběhla reforma veřejné správy. Vznikly kraje, připravila se profesionalizace armády, byly privatizovány banky, vstoupili jsme do Severoatlantické aliance, připravili jsme vstup do Evropské unie a tak dále. Tato vláda, dobře, je u moci jen půl roku, takže chci být opatrný v její kritice, ale měla alespoň něco připravit, něco by mělo být na horizontu,“ vypočítal Zeman, co všechno dle něj zvládla vláda, jejímž byl v letech 1998 až 2002 předsedou.
 • „Vláda by určitě po této kauze měla projít rekonstrukcí. Není na místě, aby Vít Rakušan byl ministrem vnitra, a aby hnutí STAN bylo součástí vlády,“ navrhla Karla Maříková, jak by mělo hnutí STAN reagovat na skandál kolem Petra Hlubučka a Petra Gazdíka.

 • „Já bych sem teďka tu nedůvěru netahal. Skutečně už to začíná být takové stigmatizační, že kdykoli máme předsednictví, tak tady hrozí nedůvěra vládě,“ odmítl Patrik Nacher, aby se v době českého předsednictví EU opozice snažila shodit vládu.
 • „Takže podle paní kolegyně by tady měla být prázdná židlička a měla byste tady reprezentovat vy se čtyřmi poslanci názor lidí, chápu to správně? To mi tady říkáte? Nebo mám mlčet?“ rozohnil se Patrik Nacher na Olgu Richterovou poté, co mu začala připomínat členství v hnutí ANO a naznačovala, že nemá vládu kritizovat kvůli kauze STAN.

K prezidentské volbě

 • „Skutečně tam nevidím žádnou výraznou osobnost. Byl bych rád, kdybych se mýlil, protože výrazných osobností není nikdy dost,“ odpověděl Miloš Zeman na otázku, zda vidí v koalici Spolu někoho, kdo by byl schopen uspět v prezidentských volbách, které se budou konat v lednu příštího roku.
 • „Měl jsem několik kandidátů mého srdce, kteří by měli mít šanci vyhrát. Ale nikomu se do toho, co se bude na podzim odehrávat, a špinavosti kampaně, co jsme zažili posledně kolem Miloše Zemana – a bojíme se, že to bude ještě horší – nechce,“ řekl Marek Benda k otázce, koho by si představoval jako nástupce Miloše Zemana na Hradě.
 • „Nechte se překvapit, zda náš předseda bude kandidovat, či ne, nebo zda podpoříme nějakého kandidáta nebo navrhneme nějakého vlastního,“ řekla Karla Maříková k možné kandidatuře Tomia Okamury na Hrad.

Tagy:

Hlavní zprávy

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu
K věci

Všeobecná mobilizace by Rusko zničila, míní generál Šedivý. Popsal krajní možnosti Kremlu

Pokud by ruský prezident Vladimir Putin přistoupil k všeobecné mobilizaci, pak by sice dokázal získat pro armádu možná až 30 milionů lidí, ale zničil by tím svoji zemi. Takový názor ve vysílání pořadu K věci na CNN Prima NEWS vyslovil bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. Armádní generál v záloze zároveň zmínil, že současní branci, kteří mají doplnit ruské síly v rámci částečné mobilizace, mají většinou chabou morálku a jejich nasazení na frontu by nyní nemělo velký význam.

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO
Komunální volby

Primátor Liberce Zámečník bude asi pokračovat. Starostové se dohodli na koalici s ANO

Na vytvoření koalice v Liberci se dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím ANO. Jejich vyjednávací týmy ve čtvrtek uzavřely dohodu o přípravě koaliční smlouvy. Obě uskupení jsou v čele města i nyní. V 39členném zastupitelstvu budou mít většinu 23 mandátů. Primátorem pravděpodobně zůstane Jaroslav Zámečník, personální obsazení ale není součástí dohody.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:02

Mezi další balíčky americké pomoci Ukrajině by měly patřit tanky

21:47

USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, řekl Biden

21:47

Poškození plynovodů Nord Stream je mezinárodní terorismus, řekl Putin po telefonátu s Erdoganem

21:09

Americký Senát schválil finanční návrh zákona s 12 miliardami dolarů pro Ukrajinu

Football Fanatics: Poslední přání před popravou? Ať střílí Tecl. To už neplatí, teď válí

Předlouho čelil útočník Stanislav Tecl všemožným fórkům ze strany české fanouškovské obce. Ve Slavii Praha spíše vysedával na lavičce, když nastoupil, pálil jednu šanci za druhou. Jenže s aktuální sezonou humor pomalu mizí v dáli. Vysmívaný hráč „sešívaných“ se probudil a vládne tabulce ligových střelců. Na jeho formu se podíval pořad Football Fanatics na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: USA nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině, prohlásil americký prezident

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Ukrajinské jednotky hlásí další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou navazující vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS. ČR dostane od USA podporu zhruba 2,7 miliardy Kč na modernizaci armády, kompenzaci dodávek na Ukrajinu a kybernetickou ochranu.

Pomohla rozbít krvavý byznys se štěňaty. Někteří se báli, stálo mě to hodně nervů, popsala

Plzeňští policisté ukončili krvavý byznys se štěňaty. O případu překupníků psů už Krimi zprávy několikrát informovaly. Štěňata byla nemocná a řada jich do několika dní uhynula. Policisté nyní zveřejnili záběry ze zatýkání. Na starost ho měla zásahová jednotka. Štábu se navíc podařilo promluvit se ženou, která síť překupníků pomohla rozkrýt.

Nové podrobnosti ke střelbě v Ústí: Muž měl zaútočit loveckým nožem, říká státní zástupce

V ústecké čtvrti Střekov ve středu večer postřelil příslušník policejní prvosledové hlídky, která se mimo jiné specializuje na útoky ozbrojených pachatelů, 20letého útočníka, který následně v nemocnici svým vážným zraněním podlehl. Muž měl zasahujícího policistu napadnout skládacím loveckým nožem, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS náměstek krajského státního zástupce Dan Anděl.

Letošní schodek rozpočtu bude možná ještě větší. Vládní poslanci navrhují další výdaje

Schválený schodek letošního státního rozpočtu by se mohl proti původnímu návrhu vlády zvýšit o dalších 45 miliard na celkových 375 miliard korun. Během čtvrtečního druhého čtení v dolní komoře totiž koaliční politici podávali další návrhy na zvýšení výdajů rozpočtu, což přirozeně ovlivní i výsledný deficit. Kabinet Petra Fialy (ODS), který si během poslanecké schůze vyslechl tvrdou kritiku ze strany opozice, původně navrhl zvýšení schodku o 50 miliard korun na 330 miliard korun.

Domácí zpravodajství

Prymula: Chřipková i covidová vlna bude intenzivnější. Chrání očkování před oběma viry?

Díky nošení respirátorů jsme byli více chráněni. Nyní, když už není povinné, se dá předpokládat, že chřipková i covidová vlna bude intenzivnější, varoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Roman Prymula. Epidemiolog popsal, jak v případě nachlazení postupovat a prozradil, zda očkování proti koronaviru předchází i jiným virovým onemocněním.