Souboj o post šéfa ČSSD vrcholí, strana je rozpolcená. Obhájí Hamáček funkci předsedy?

Sociální demokraté si budou v pátek a sobotu volit nové vedení. Dosavadní předseda, vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček chce křeslo obhájit, zatím má dva vyzývatele. ČSSD chce vést i ministr zahraničí Tomáš Petříček a poslankyně Kateřina Valachová.

Nikdo si netroufne říct, jak souboj o post předsedy dopadne. Šance Hamáčka i Petříčka jsou vyrovnané, shodují se sociální demokraté, s nimiž redakce CNN Prima NEWS mluvila. Nejmenší podporu má exministryně školství Valachová.

Hamáček získal před sjezdem největší podporu v regionech, když ho na předsedu nominovalo pět krajských organizací. Petříček uspěl ve dvou regionech.

Pro nového či staronového předsedu ČSSD bude největší výzvou zajistit, aby sociální demokraté nevypadli ze Sněmovny. Volba šéfa také ukáže, kam chtějí straníci směřovat.

Za Hamáčkem stojí spíše „tradiční“ a levicovější křídlo sociální demokracie. Podporu mu vyjádřil někdejší hejtman a poslanec Jiří Běhounek, bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach, náchodský starosta a poslanec Jan Birke, ministr kultury Lubomír Zaorálek či ministr zemědělství Miroslav Toman.

Dva dny před volbou Hamáček na svém Facebooku zveřejnil video, ve kterém jeho podporovatelé popisují, čeho si na něm váží.

„Honza Hamáček je hlavní viditelná postava sociální demokracie. Je to člověk, který drží slovo,“ řekl například poslanec Birke. „Nebýt Honzy Hamáčka, výsledky boje s koronavirem by byly ještě mnohem horší. Maximálně jej podporuji,“ uvedl Běhounek. Podporu má i od ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové.

Petříček má podporu Šmardy a Netolického

Petříčkovi naopak fandí liberálnější část ČSSD – místopředseda strany a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda nebo pardubický hejtman Martin Netolický.

Petříček má také podporu předsedy jihomoravské ČSSD a starosty brněnské městské části Líšeň Břetislava Štefana, který chtěl taktéž původně na předsedu kandidovat. Nakonec si to rozmyslel a chce kandidovat na prvního místopředsedu v tandemu s Petříčkem.

„Jako ČSSD nyní bojujeme o samu podstatu sociální demokracie, jestli má zůstat v duchu Paroubka, Haška, Běhounka – a bohužel se k nim přidal i Honza Hamáček, který sliboval něco úplně jiného. Anebo jestli skutečně dokážeme stranu otevřít a využít i obrovský komunikační prostor řady našich mladších členů, který může vést k demokratizaci strany,“ řekl CNN Prima NEWS Štefan.

„Chci složit krizový tým jak pro naši zemi, tak pro stranu, ve které jsem vyrůstal a kterou nechci nechat padnout na samotné dno. Nevěří nám lidé. Ani vládě, ani straně, jsme dost neviditelní. Na stole nejsou konkrétní plány a témata, se kterými bychom měli do sněmovních voleb jít, i když jsme o to vedení strany žádali,“ řekl v únoru CNN Prima NEWS Petříček, když vysvětloval, proč chce ČSSD vést.

Uvedl, že mu vadí, že Hamáček přivedl zpět do Lidového domu někdejšího jihomoravského hejtmana Michala Haška nebo že se na kandidátce v Ústí nad Labem v krajských volbách objevily staré tváře spojené s řadou kauz. Měl na mysli například kontroverzního podnikatele Petra Bendu.

Protivníci Petříčka poukazují na to, že je pravou rukou zákulisního hráče Miroslava Pocheho. Ten se měl původně stát ministrem zahraničí, prezident Miloš Zeman ho však odmítl jmenovat. ČSSD následně přišla s Petříčkem, který do té doby dělal Pochemu asistenta.

Valachová si věří, ve volbách chce přes 10 procent

Hamáček vede ČSSD od roku 2018. I když vyhrává žebříčky v oblíbenosti jednotlivých politiků, nepodařilo se mu zvrátit pokles preferencí strany. Sociální demokraté v loňských senátních volbách neobhájili ani jeden z deseti mandátů a v horní komoře jim zbyli jen tři zástupci. ČSSD přišla také o nejvíce mandátů v zastupitelstvech krajů. V předvolebních průzkumech se sociální demokracie pohybuje na hraně vstupu do Sněmovny.

V obrat, co se týče preferencí, věří Valachová. Tvrdí, že pokud se stane předsedkyní, strana bude mít ve sněmovních volbách v říjnu dvouciferný výsledek. Pro Impuls Valachová prohlásila, že jí vadí ústupky ČSSD vůči hnutí ANO.

A právě spolupráce s Andrejem Babišem bude také jedním z témat sjezdu. Petříček řekl, že by ČSSD znovu do vlády s hnutím ANO chodit neměla. Debatovat se bude o spolupráci sociální demokracie se Zelenými.

Necelé tři stovky delegátů budou kvůli epidemii covidu jednat a hlasovat on-line. Volba předsedy by měla proběhnout v pátek.

Tagy: