Lídr zločinecké skupiny Redl není dalších pět let svéprávný. Soud měl rozhodnout v květnu

Zřejmě hlavou organizované skupiny je zlínský podnikatel Michal Redl. V minulosti byl odsouzený za podvody v kauzách Radovana Krejčíře.

PARTIE Terezie Tománkové 19.6.2022

Soud minulý měsíc znovu omezil svéprávnost zlínskému podnikateli a lobbistovi Michalu Redlovi, a to na pět let. V pondělí to uvedl Deník N. Redl je stíhaný v kauze korupce v pražském dopravním podniku, policie ho označuje za hlavu zločinecké skupiny. Podle médií se kvůli duševní chorobě již dříve vyhnul trestnímu stíhání, když se měl spolu s Radovanem Krejčířem podílet na tunelování České spořitelny i na půlmiliardovém daňovém úniku v takzvané kauze M5.

O omezení Redlovy svéprávnosti rozhodl podle Deníku N Okresní soud Plzeň-město, a to 13. května. „Byla vyslechnuta znalkyně a posuzovaný. Jeho svéprávnost byla omezena na dobu pěti let podle rozsudku a navýšila se mu disponibilní částka, se kterou může nakládat,“ uvedla předsedkyně soudu Petra Pavlíčková.

Vyšetřovatelé aktuální kauzy nicméně podle deníku tvrdí, že Redl je v pořádku a žije život jako svéprávný člověk. Nevidí proto důvod, aby se vyhýbal trestnímu stíhání. Za založení zločinecké skupiny mu hrozí až 12 let vězení.

„Fakticky vykonával podnikatelskou činnost spojenou s nákupem a prodejem nemovitostí v řádech desítek až stovek milionů korun. V této souvislosti komunikoval s advokáty, bankéři či vrcholnými zástupci nadnárodních společností. Žádná z osob, se kterými Michal Redl jednal, neprojevila pochybnosti ohledně jeho duševního stavu,“ citoval Deník N z policejních dokumentů.

Redl navíc podle policistů požadoval od soudu schválení manželství se svou současnou partnerkou a domohl se zvýšení limitu pro množství peněz, se kterými může měsíčně nakládat.

Redlovy vazby na hnutí STAN

V kauze korupce v dopravním podniku chtěla Národní centrála proti organizovanému zločinu podle médií minulý týden obvinit celkem 13 lidí, zastihla jich ale jen deset. Jedním z nich je dnes již bývalý náměstek pražského primátora a člen hnutí STAN Petr Hlubuček, který stejně jako Redl skončil ve vazbě.

Incident vedl k rezignaci Petra Gazdíka (STAN) na post ministra školství k 30. červnu, protože byl s Redlem opakovaně v kontaktu. Europoslanec Stanislav Polčák pozastavil kvůli známosti s kontroverzním podnikatelem členství v hnutí STAN.

Redl čelil závažným obviněním již před lety. Podle vyšetřovatelů se spolu s Radovanem Krejčířem podílel na tunelování České spořitelny i na půlmiliardovém daňovém úniku v takzvané kauze M5. Soudu se ale nakonec vyhnul, právě kvůli vážné duševní chorobě.

Že si byl s jedním z nejznámějších českých zločinců blízký, ukazuje i dopis, který Krejčíř poslal Redlovi v době, kdy pobýval ve vazbě: „Čau, Míšo. I když se spolu moc dlouho neznáme, musím objektivně říct, že jsem velmi pozitivně překvapen za loajalitu a přístup tvojí osoby ke mně. Prosím tě, snaž se vytahovat v klidu peníze z TL a dávej cash otci. Měj se fajn. Brzy na shledanou, Raďulka.“

Tagy: